Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nahoře je ticho

80%
4 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nahoře je ticho Originální název: Boven is het stil
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Nejnovější vydání:
Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-246-4
Počet stránek: 320
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2013) 978-80-7432-246-4 320

Nahoře je ticho, románový debut talentovaného nizozemského prozaika, získal r. 2010 prestižní literární cenu IMPAC Dublin, jen v Nizozemsku se jej prodalo přes 100 000 výtisků a dosud byl přeložen do šesti jazyků. Poté co jeho bratr-dvojče Henk zahyne při autonehodě, na níž nese spoluvinu jeho snoubenka Riet, osmnáctiletý Helmer je nucen zanechat studií filologie, zastoupit bratra na rodinném statku a smířit se s koloběhem jednotvárného vesnického života. Po mnoha letech se s vyhlídkou na blížící se šedesátku rozhodne vzít zbytek života do vlastních rukou, nemohoucího starého otce, někdejšího vládce rodiny, izoluje v prvním patře statku a dům znovu zařídí podle vlastních představ. Když se však na scéně znenadání objeví Riet a posléze i její syn z pozdějšího manželství, jehož chce matka načas na statku zaměstnat, Helmer je nucen vyrovnat se nejen s dávnými vzpomínkami a lítostí nad vlastním nenaplněným životem. (Založil/a: Kůstka)

(více)  
Gerbrand Bakker Gerbrand Bakker
*28.8.1962


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

alča87
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 1. 2017, 0:10
Na mě příběh působil velmi smutně, ale i nostalgicky. Helmer prožil život, který nechtěl, život někoho jiného . Přišel o všechno, o bratra, matku i přítele v osobě čeledína a zbyl mu jen despotický otec, který se na něm stal po těch lech závislí a Helmer musí řešit otázku, zda se o otce náležitě postarat, anebo mu „vrátit“ i s úroky všechna ta příkoří, která mu za celý život nachystal. Začně vše konečně měnit, otce přestěhuje nahoru, udělá menší úpravy v domě a ještě se mu ozve přítelkyně jeho bratra Riet a do života mu vstupuje její syn.
V knize se nic moc neděje, je to popis každodenního života na farmě, ignorování starého otce, vzpomínek a touze začít nový život v "zemi zaslíbené", v Dánsku. A jelikož Helmer toho moc nenamluví, neřekne ani nic čtenáři - přesto je příběhu cítit, co prožívá, jeho vnitřní boj.
badatel
80% 80% 80% 80% 80%
  4. 2. 2014, 22:34
Uklidňující knížka o vážných věcech. Pomalé tempo, jistá úspornost, mužský pohled na svět, na práci, na rodinu. Moc fajn.