Věda na Zeměploše

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Talpress - 2005
ISBN: 80-7197-243-6

Talpress (2005) 80-7197-243-6 459

Přišla taková zima, že se mágové na Neviditelné univerzitě rozhodli vyzkoušet jeden prastarý, velice nebezpečný experiment, který by sice mohl zajistit teplo pro celou univerzitu, ale také by mohl vyústit v explozi, která by okamžitě zničila celý Ankh-Morpork. Hlavně, že prokřehlým profesorům bude teplo. K apokalypse nakonec nedojde a jako vedlejší efekt vznikne malý svět, kde neexistuje magie. A když na kulatou modrou planetu, která se v něm objeví, vyšlou mágové Mrakoplaše, zjistí tento mistr dvou vesmírů v běhu na krátké vzdálenosti, že vzniklo jen další místo plné tvorů, kteří mu usilují o život. V této knize tří autorů - biologa, matematika a spisovatele - můžeme jejich očima pozorovat zákonitosti našeho vesmíru aplikované na fantastický vesmír, kde nejdůležitější fyzikální zákony začínají slovem „možná". A samozřejmě si můžeme vyslechnout i názor skupinky mágů z Neviditelné univerzity, kteří v nově vzniklém kapesním vesmíru plném supernov, dinosaurů a kvantových fyziků nevidí nic než elegantní těžítko.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Lúthien Celebrindal
  25. 9. 2013, 12:46
Povedený způsob popularizace vědy. I když těžko říct, jak dobře je to stravitelné pro laiky (já, jakožto přírodověděc, jsem se toho moc nového nedozvěděla).
Každopádně pohled mágů na naší planetu je poučný - zvlášť to, jak přítomnost lidí na Zemi vlastně propásnou, když si zajdou na jídlo... člověka to nutí k zamyšlení nad tím, jak krátce tu vlastně jsme v porovnání se stářím planety (natož vesmíru) :-)
A samozřejmě v celé knize nechybí dávka zeměplošského humoru!
VaclavB
  22. 1. 2015, 14:20
Ze tří "vědeckých" dílů asi nejlepší. Chudák Mrakoplaš to zase odskákal za ostatní mágy. Velmi poučné - lidská civilizace je v životě planety a vesmíru jen bezvýznamný pšouk.
Czermy
  21. 4. 2010, 23:31
První díl je rozhodně nejčtivější. Všechny tři oceňuji za to, že přístupnou formou předkládají nám, laikům, spoustu zajímavých informací o biologii, fyzice a dalších oborech, které bych normálně nijak podrobněji nestudoval.