Z kroniky dobrodružství

Z kroniky dobrodružství

Eminent - 2013
ISBN: 978-80-7281-456-5

Eminent (2013) 978-80-7281-456-5 288

Skotský spisovatel sir Arthur Conan Doyle (1859-1930), známý především jako tvůrce nesmrtelného detektiva Sherlocka Holmese, se v tomto výboru představuje českému čtenáři jako autor dobrodružných povídek. Promítají se do nich jeho životní zkušenosti z mnoha oborů, původní povolání lékaře, poznatky zkušeného spiritisty, laického kazatele, historika, válečného zpravodaje, politického činitele i propagátora sportu. Jako vynikající vypravěč dokáže nejen v ringu nebo na bitevním poli, ale i ve sférách zdánlivě krotkých, například v oblasti vědeckého bádání nebo společenského života, nalézt vzrušení. V drobných prózách se setkáváme s malebnou škálou figur a figurek a postupně nám dochází, že pod barvotiskovým vyobrazením udatných mužů se Doyle jako mistr svého řemesla ve druhém plánu často vysmívá pompézně sebevědomým hlupákům a dovedně paroduje různé literární žánry. Při četbě knihy Z kroniky dobrodružství si uvědomíme, že jeho shovívavý humor je sice možná v našem literárním zatím prostředí nedoceněn, ale že podtrhává význam lidských vlastností, jako jsou neokázalé hrdinství, smysl pro čest nebo síla charakteru. A ty jsou aktuální v každé době, zejména v té naší. (Založil/a: alča87)

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930