Dům spánku

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Odeon - 2004
ISBN: 80-207-1167-8

Odeon (2004) 80-207-1167-8 299

Ashdown, ponuře krásné sídlo na mořském útesu, dříve studentská ubytovna, později soukromá klinika pro pacienty s poruchami spánku. A právě zde se ve dvou časových obdobích prolínají osudy několika osob: studentů Sáry a Roberta, ředitele kliniky doktora Duddena a filmového kritika Terryho. Pobyt na opuštěném místě s bludišti chodeb a tajemným sklepením každého nějak poznamenal. Sára trpí narkolepsií, nedokáže rozlišovat mezi snem a skutečností. Robert hledá svou identitu, podobně jako Terry pátrá po ztraceném filmu Salvatora Orteseho. Poněkud vyšinutý lékař pak vede svůj osobní boj se světem… Autor mistrně mísí komično s tragičnem, patos s fraškou, napětí s uvolněním – román funguje jako puzzle: téměř nepozorovatelně graduje děj a všechny drobné souvislosti, jen zdánlivě malicherné, zapadají přesně do sebe. (Založil/a: Vencis)

Jonathan Coe Jonathan Coe
*19.08.1961

Pend
  8. 10. 2014, 15:06
Autorovi se podařilo úchvatně skloubit příběh, portréty postav i narativní postupy tak, že výsledkem je nejen literárně zajímavé dílo, ale i kniha se značným emotivním účinkem. V knize se objevuje spousta drobných motivů a metafor, které směřují k jednomu velkému tématu, jímž je iluze. Postava Sáry jako narkoleptičky je pro tento účel naprosto fantastická...
misssicccka
  28. 10. 2010, 9:07
Zajímavé a poutavé prolínání časových rovin a příběhů několika lidí - studentů, kteří se setkají opět po letech. Občas ostrovtip, občas napětí, občas úzkost. Každopádně dobrá kniha :).
hladovec
  12. 12. 2012, 19:28
Tenhle snový příběh - ve svém jakoby neuspořádaném a přitom dokonale do sebe padnoucím příběhem mě uchvátil. Je to trochu pohádka se svým šíleným záporákem, vizionářem a chrabrým princem, který je schopný pro lasku lecčeho .... a přitom je vše jinak, než se zdá... :)...Každopádně skvělá kniha od které jsem se neotrhnul ( a tom mám doma krásnou ženu a dvě děti :-D )
Veru
  18. 2. 2011, 13:09
Velmi čtivý příběh, který se Vám dostane pod kůži. Detaily jsou zmiňovány nenápadně, takže někdy musíte hodně přemýšlet, co se vlastně děje - aspoň už od druhé stránky nevíte, jak to všechno dopadne. Příběhy se prolínají tak neskutečně, že bych možná i věřila tomu, že se to opravdu stalo :)