Estonsko

Podtitul: Stručná historie států

Libri - 2012
ISBN: 978-80-7277-468-5

Libri (2012) 978-80-7277-468-5 132

Třebaže se Estonsko českému čtenáři může zdát zemí málo známou a vzdálenou, jeho dějiny jsou zajímavé a právě z českého hlediska v mnohém dobře pochopitelné, a dokonce i blízké. Úzké kontakty na německé prostředí, procházející celou estonskou historií, je totiž přibližují středoevropskému prostoru víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A také v dějinách 20. století bychom mohli hledat nejednu paralelu mezi estonskými a českými osudy, a to od vzniku a budování samostatného státu, přes jeho pád pod nadvládu Sovětského svazu až po osvobození se od komunismu, nabytí suverenity, proces demokratizace a budování tržní ekonomiky i vstup do NATO a Evropské unie. Estonsku a jeho obyvatelům lze zcela jistě lépe porozumět poznáním estonských dějin, pochopit tak lépe i estonskou současnost a přiblížit se ke kultuře jinak nám geograficky vzdálené a hlavně odvíjející se pro většinu z nás v nesrozumitelném jazyce. (Založil/a: ilon-a)