Umění správného rozhodování

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Vyšehrad - 2013
ISBN: 9788074293566

Vyšehrad (2013) 9788074293566 240

I když nelze dát jednoznačný návod na to, jak myslet a jednat správně, je možné identifikovat a odstranit to, co je zaručeně chybné a vede k jiným než zamýšleným výsledkům.

Rolf Dobelli odhaluje a pojmenovává 52 takovýchto klamů, jimž většina z nás podléhá, a podává návod, jak se jich vyvarovat. To, jak připomíná, dokáže úplně každý: stačí jen rozpoznat, kde se ve svém myšlení, rozhodování a jednání opakovaně dopouštíme chyb, jimž bychom přitom mohli předcházet­. Autor k těmto poznatkům dospívá v krátkých, vtipně formulovaných, pointovaných zamyšleních nad různými otázkami: Proč je někdy méně informací lepší než více? Proč funguje propaganda? Jak poznat podvodníka? Proč často právě to nejlepší nevidíme? A proč toho chceme stihnout tak moc? (Založil/a: lefty)

Rolf Dobelli Rolf Dobelli

sourekm
  29. 10. 2014, 18:02
Autor má v mnoha případech dobré postřehy které stojí za to přečíst, ale například u případu sbírání zkušeností mi jeho závěr přijde sice pravdivý, ale trochu povrchní. Příklad se zraněním z motorky je dle jeho názoru důsledek lenosti myslet. Nicméně absence zkušeností má za důsledek i to že člověk ty informace o nepoznané možnosti nemusí objevit ani kdyby je hledal.
Ale jinak je to dobrá kniha. Téměř každou druhou stránku obsahuje nějaký postřeh.