Šatuni

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Argo - 1998
ISBN: 80-7203-189-9

Argo (1998) 80-7203-189-9

Pro slovo šatun nemáme v češtině výraz. Znamená medvěda vyrušeného ze zimního spánku a potácejícího se světem, jemuž nerozumí a do něhož nepatří. A stejní jsou i Mamlejevovi ´hrdinové´, kteří žijí fantaskní příběhy-nepříběhy odehrávající se ´na oné straně života´, jak sami říkají, a pohybují se světem, který má s tím naším společné jen některé zeměpisné pojmy.Mamlejev (* 1931) sám byl dvojím způsobem exkomunikován z kontextu poválečné ruské literatury, v němž jeho dílo patří k nejvýznamnějším jevům. Zaprvé se z vnitřní emigrace v Sovětském svazu v 70. letech vystěhoval do Spojených států a později do Francie, podstatnější však byla exkomunikace v rovině estetické. Mamlejev byl pro mnoho svých současníků nepřijatelný jako autor, který ve svém zájmu o lidskou duši a sociální bytí sovětského člověka zašel neúnosně daleko. (Založil/a: vatina)