Originální název: Noc na Karlštejně

Omega (2015) 978-80-7390-044-1 140
Tribun EU (2007) 978-80-7399-040-4 66
Orbis (1953)
Nezjištěno / Jiné (1928)

Divadelní hra na historické téma byla poprvé uvedena roku 1884 a okamžitě si získala popularitu. Často se hrála pod širým nebem, přímo na nádvoří hradu Karlštejna. Tato veselohra z doby Karla IV., jejímž ústředním tématem byl zákaz pobytu žen na královském hradě, se stala předlohou stejnojmenného filmového muzikálu Zdeňka Podskalského z roku 1970. (Založil/a: Judyth)

Introvert
  5. 3. 2014, 18:29
Viděla jsem nejdříve televizní muzikál - dnes už je klasikou. Ráda jsem sáhla i po knize, a dobře se mi četla. Je to víceméně doslovné.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Díky mé letos maturující dceři a skutečnosti, že se nám tak hra opět ocitla doma, neodolala jsem a přečetla ji znovu. A podruhé jsem nějak víc vychutnala jazyk, kterým je psána.
Nejkrásnější pasáže pro mne jsou dvě vyznání lásky Karla IV.; k Čechám, kdy ,,chce překonati sebe v lásce k této zemi", a k Alžbětě: ,,chci vésti jeho štětec, kde chvěti se bude v rozpacích"... Styl, citovost, jazyk... No, přehodnocuji na plný počet...
nevermore
  30. 1. 2014, 23:26
K Noci na Karlštejně jsem choval mírný despekt skrz ten muzikál z roku 1973. Ovšem drama je daleko lepší, možná jedině až na příliš "tatíkovsky" hodného Karla IV.
CarolineS
  16. 10. 2013, 17:07
Divím se, že to tu ještě nikdo neokomentoval, protože Noc na Karlštejně je asi jedno z nejlepších dramat, co jsem četla. Veselé, s kapkou romantiky a přímo sršící dobrou náladou. Určitě stojí za to přečíst, pokud máte rádi film, kniha taky určitě nezklame!
Claire27
  28. 5. 2016, 12:49
Krásná divadelní hra probíhající v atraktivním prostředí Karlštejna za vlády Otce vlasti. Čekala jsem možná více vtipných pasáží jako bylo ve filmu, ale i tak je rozdíl mezi muzikálem ze 70. let a drama z roku 1884. Takže jsem i tak velice spokojená a Noc na Karlštejně považuji za pohodovou četbu s krásným jazykem.
Preambule
  24. 7. 2015, 14:55
Ano, hezké. Tak by se to dalo nazvat. Hezký příběh, sympatické postavy, trochu akce a šermování a do toho mi do hlavy vlézají obrazy z toho muzikálu.
Pro mě ale bohužel asi příliš snadný a jednoduchý příběh, dokonce bez snahy být něčím víc. A proto jenom průměr, přestože čtivost se mu rozhodně upřít nedá.
Lean
  29. 12. 2015, 21:06
Snad povolanější kritici prominou, ale nemůžu se ve srovnání s filmovým a divadelním zpracováním ubránit dojmu, že knižní předloha postrádá onen vtip a lehkost. Jinak se jedná o laskavý příběh, který si ráda zas a znovu připomenu.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:53
Co dodat k tomhle pokladu? Nic. Je to dokonalé. Přála bych si to vidět na divadelních prknech. Film natočili úžasně a nedivím se, když je to natočené podle tak krásné knihy.