Velká hra Mary Wardové

Velká hra Mary Wardové

Karmelitánské nakladatelství - 2003

Karmelitánské nakladatelství (2003) 187

Mary Wardová (1585-1645), zakladatelka Institutu blahoslavené Panny Marie, s neuvěřitelnou a nadlidskou houževnatostí bojovala za to, aby zasvěcené ženy mohly realizovat apoštolské poslání ve světě stejně jako muži, mimo klauzuru. To však bylo pro církevní hierarchii na přelomu 16. a 17. století nemyslitelné. Navzdory nedůvěře, podezírání a předsudkům (roku 1631 byla dokonce za svého pobytu v Římě zatčena jako „heretička, schizmatička a rebelka“) usilovala o církevní uznání svého Institutu, který měl být ženskou paralelou Tovaryšstva Ježíšova. Posláním sester bylo vyučovat dívky a zakládat školy, aniž by podléhaly pravomoci biskupa. Mary Wardová značně předběhla svou dobu. Prozíravě se při zakládání svých řeholních domů opírala také o podporu světských vládců, protože chápali, jaký význam má vzdělání pro budoucí generace katolických žen. Přesto, že se nedožila plného papežského schválení svého díla (stalo se tak až roku 1877), a přesto, že byla několikrát v různých zemích svědkem jeho zničení, znovu a znovu měla odvahu zakládat nové řeholní domy, neboť byla přesvědčena, že jedná podle Boží vůle. Papež Pius XII. o Mary Wardové řekl, že je to žena, která nemá v církvi obdoby a kterou jí dala Anglie ve velmi ponuré a krví potřísněné hodině. (Založil/a: vladislaus)

Ida Friederike Görres Ida Friederike Görres
*02.12.1901 - †15.05.1971

vladislaus
  29. 3. 2013, 14:38
Poprvé jsem četl knihu z křesťanského Karmelitánského nakladatelství, ač nekřesťan. Zajímal mne osud Mary Wardové a historické období za jejího života. Byla to skutečně nevšední žena.
Co se ale týče katolicismu, i z této knihy cítím, že katolíci jsou největší heretici a odpadlíci od Ježíšova učení, přitom oni sami odsuzovali k herezi, každého, kdo se jim znelíbil ( i tuto Mary Wardovou ).