Originální název: Válka s mnohozvířetem

Československý spisovatel - 1988
ISBN: 22-061-88

Československý spisovatel (1988) 22-061-88 344
Československý spisovatel (1983)

Válka s mnohozvířetem (Čs. spisovatel 1988) je výrazně dramatičtější, zejména v první polovině, kde lidé bojují s agresivní formou polointeligentního smogu. Téma nepochybně inspirované autorovým dlouholetým pobytem v severních Čechách. Posunutí děje téměř do současnosti přidalo tomuto dílu oproti předchozímu na věrohodnosti. Když se zdá, že je již vyhráno, smog zmutuje do nové podoby, která útočí na psychiku lidí a nutí je k nezřízenému způsobu života. Napadení jsou tak nuceni bojovat sami se sebou. (Založil/a: kwandar)

vladislaus
  22. 4. 2013, 15:38
Už dlouho jsem nečetl knihu s tak naivním autorským nápadem. Popisovaná ekologická katastrofa je ve stavu, kdy by dnešní lidí dávno propukli panice, byl by nedostatek potravin, energií, vládl by chaos a anarchie. Autorovy postavy si žijí úplně normálně, dýchají hnědý smog bez roušek, dokonce pojídají hnědé cizopasníky na kůži. To už je vrchol!
Vojtik69
  7. 11. 2010, 15:27
První část knihy, kde je popisován boj s živoucí hmotou je úchvatná a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Druhá část, která je už spíše psychologickým románem už pro mě tolik zajímavá nebyla, ale i tak jsem si v ní našel své. Kniha je velmi poučná.
molomol
  8. 3. 2016, 23:45
Naivní, ekologická, socialistická a rádoby moralizující beletrie vystavěná na řetězci logických lapsů. I amatérská sci-fi nějakého středoškoláka by snad byla uvěřitelnější. Toto veledílo jsem přečetl jen a pouze proto, že nás o něm kdysi učili ve škole a já si chtěl doplnit mezeru ve vzdělání, ale lituji každé minuty strávené nad tímto brakem. Vše v knize je prvoplánové, předvídatelné, dokola omílané a těžko uvěřitelné. Počínaje jmény postav (např. Arsen Králík, hnusák a ubožáček), přes chování masitu/mnohozvířete (dobře, nemusí mít každý červený diplom z matiky a fyziky jako A. C. Clarke, když chce psát sci-fi, ale ... pro Boha!), jednání postav a fungování lidstva celkově, dokonce i vybavení domácností a konečně a hlavně nosná myšlenka a poselství celé knihy.
Asi od poloviny jsem se mocí mermo držel, abych to dočetl a nezahodil do kouta. Stále jsem doufal, že ke konci přijde nějaký zvrat, který mě usvědčí z unáhleného a nespravedlivého závěru. Teď už musí přijít nějaké to "gotcha!" Nakonec z toho určitě poplyne nějaký závěr, že se to s tím ghándíovstvím taky nemá přehánět a že pravda je někde uprostřed mezi poživačníky a asketiky. Sice by to bylo pořád dost ubohé poselství, ale o chlup lepší, než tohle. Tak bohužel ne. To je opravdu celé. Knihu nelze chápat tak, že v každém je dobro i zlo a pozor na to, aby se zvíře v nás neprobudilo. Hodně jsem se to v tom snažil najít, aby zklamání nebylo tak velké, ale autor bohužel v důsledku naznačuje poměrně jasně, co je správné, co odsouzeníhodné, co vede k cíli a co k záhubě.
Takže: nejezte maso, žádné koření, sladkosti, dorty, nepijte alkohol ... nejezte a nepijte vlastně vůbec nic. Ideální jsou prefabrikované čtverečky bez chuti a zápachu, které se ohřejí v podpaždí a trocha vlažné vody. Ale ne moc! Nakonec si lze trochu zahřešit s produktem z odtučněného tvarohu, který je našlehaný tak, že to jsou v podstatě jen vzduchové bubliny. Dále tu máme nekonečný obdiv k fyzicky zdatnému atletovi a pohrdání chcípáčkem pseudointelektuálem. Hlavní je radost z práce! Lenochům se vysmějeme a jdeme budovat světlé zítřky. Rocková hudba je hnus a úpadek, nejhorší jsou Sex Pistols. Topení je pro zpátečníky. Správný dělnický sportsman miluje teploty pod bodem mrazu, v únoru má setrvale otevřené okno a myje se výhradně ledovou vodou. Nejhnusnější mnohozvířata jsou ve Spojených státech, pak v Británii a dalších opovrženíhodných doupatech. Zato urostlí jinoši v Sovětském svazu, kteří se nebojí práce, ti si vedli podstatně chrabřeji. No a aby to celé nevyznívalo tak moc do fyzična, i když tedy ten soustružník s vyhrnutým rukávem a olbřímím kladivem v osvalené paži se nad celým dílem tak nějak stále vznáší, tak ještě lepší, než těžká atletika a tvrdá dřina během i po pracovní době, je metoda primitivního duševního cvičení "AT", která spočívá hlavně ve čtení brožurky o "AT" a dále v meditacích, během kterých si představujete, že jste kapkou vody. Osvícení a nirvána nastávají již první den, následuje raketový růst intelektu a ostatních mentálních schopností. Mezi tím vším se táhne ta ekologická linka. Kouřící tovární komíny jsou špatně, pozor na plýtvání elektřinou a benzínem, odpadky (i ty v popelnicích) živí mnohozvíře a taky byste neměli kouřit. Neberte drogy, udělají z vás zvířata. Začnete chlastat, srocovat se v doupatech, dělat výtržnosti na ulicích, nezřízeně sexovat a poslouchat americký rock. A hlavně hory, na horách je to krásné, příroda je čistá, všichni lidé z měst by se měli přestěhovat na hory a všem by bylo fajn. Málem bych zapomněl na lásku! Když někoho upřímně milujete, je to celé lepší.
Kdyby tohle někdo napsal ve dvaceti, našel bych snad trochu pochopení, ale Páral tenhle škvár vydal v padesáti. Možná napsal nějaké lepší knihy, ale tohle mě znechutilo tak hluboce, že se to nikdy nedozvím a v životě si od něj nepřečtu už ani písmenko. Na světě je tolik knih, že to nejde přečíst ani za dva životy, tak neztrácejte čas s touhle kravinou a přečtěte si něco lepšího. Třeba učebnici japonštiny pro samouky.
v3s
  26. 12. 2012, 16:02
Pro mne byla druhá část mnohem zajímavější, trošku zdlouhavé mi přišly jen pasáže s popisem technik AT, ale dostat se pod kůži jednotlivých hrdinů stálo za to. Celkově mě knížka bavila od začátku do konce, prožil jsem prvních dvacet let v života v severních Čechách, kousek od Ústí, a tento román tam sedí jak se říká "jak prdel na hrnec". Je to hodně přínosné čtení, pokud vás zajímá boj dobrých a špatných vlastností v každém z nás. Černý a bílý vlk jsou zde hnědé mnohozvíře a bílí AT lidé.