Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kapitoly z dějin designu

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kapitoly z dějin designu
 Všechny obaly
Kapitoly z dějin designu
 Všechny obaly
Kapitoly z dějin designu
 Všechny obaly
Originální název: Kapitoly z dějin designu
Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Nejnovější vydání:
Umprum - 2009
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Umprum (2009)

Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze vydala v českém překladu knihu slovenského historika designu Zdena Kolesára "Kapitoly z dějin designu" a dala tak do rukou veřejnosti užitečného rádce a tichého společníka na cestě do pohádky o dobrém designu.
Napříč celou vybroušeně čistou knihou se táhne až melodramatické zvolání funkcionalistického architekta Adolfa Loose, že "Ornament je zločin". Je skutečně ornament zločinem? Jako dobrý učitel skrývá autor knihy odpověď na tuto nelehkou otázku obratně mezi řádky a ilustrační obrázky a definitivní názor nechává ohleduplně na samotném čtenáři.
Ve dvanácti ostře nabitých kapitolách poskytuje ucelené balíčky informací o jednotlivých etapách vývoje designu jako dítěte a nezapomíná akcentovat zmínky o české specialitě s ojedinělým tvaroslovím - o kubismu. Delikátně připomíná, že tato rarita, která se zrodila jako opozice k secesi, slohu s "dekadentní příchutí", skutečně je rodinným stříbrem.
Kolesárovy kapitoly nevysílají na čtenáře lesklé úsměvy z kočičího zlata, známé z lifestylových časopisů, ale vedou jej v jeho pátrání neokázale a nesmlouvavě nejen po širokých a známých dálnicích, ale i zarostlými stezkami a zadními schodišti. Ztišená forma publikace se drží pevně za ruku se systematicky zpracovaným obsahem. Vtipně jim sekundují přehledná pravidelná kalendária.
Na českém trhu se tak díky osvícenosti pražské "umprumky" spolu s touto knihou konečně objevuje celistvý, shovívavý a dospělý průvodce světem designu a připomíná, že dobře střižené kousky užitého umění jsou dostupné a žádoucí snad pro každého z nás. Touha obklopovat se krásou je přece jednou ze základních snah člověkových.

Mariana Pančíková pro Lidové noviny (Založil/a: Kamm)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace