Skála

Host - 2015
ISBN: 978-80-7491-485-0

Host (2015) 978-80-7491-485-0 391
Host (2013) 978-80-7294-707-2 392

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Keplera a další. (Založil/a: Kůstka)

vladislaus
  7. 10. 2014, 13:03
Tato kniha snad není ani detektivka, spíš temný milostný příběh. Zajímavý je také popis lovu na skále, něco pro ochránce přírody. Závěr knihy je sice dost dramatický, ale cesta k němu mne někdy nudila.
s-reader
  25. 9. 2013, 14:00
Svižný a čtivý moderní kriminální román s mnoha vedlejšími dějovými liniemi. Místy jsou některé scény přeexponované, popis pitvy je vyloženě psaný pro efekt.
I přesto, že je závěr předvídatelný, nechává si autor některá překvapení v rukávě. Výborné odpočinkové čtení.
alča87
  22. 9. 2013, 16:44
Skvělý psychologický thriller s mrazivou atmosférou. Na začátku jsem měla pocit, že čtu další severskou detektivku, dnes tak oblíbenou. Postupem čtení, ale krimi zápletka jakoby ustupovala a do popředí se dostávala spíše složka psychologická, snad i sociální. Díky Finovým zábleskům minulosti jsem měla pocit, že čtu psychologický román, kdy autor ukazuje, do jaké míry se člověk může či nemůže změnit od dětství a jaký vliv na něj má prostředí, ve kterém žije. A co teprve hlavní hrdina – ztráta syna a snad i partnerky, návrat do míst, kde zažil další tragédie a hrůza toho, co se s lidmi, které znal, stalo. Závěr byl nečekaný a nenapadlo by mě to a zase potvrdil, že to není pouhá detektivka, ale psychologický thriller.
zoro2
  16. 7. 2015, 21:53
Detektivka to sice je, ale hraje spíš druhé housle (zdravím Vladislausi). Jinak je to velmi povedené dílko, které je výborně napsáno. V knize se střídají dvě roviny vyprávění - ta z dětství a současná. Hlavní hrdina, který se vrací na rodnou hroudu, je vržen do víru vzpomínek na minulost a dětství, které ještě není uzavřeno. V knihovně se na mě už směje druhý díl. Dlouho nebude.
Rames
  17. 10. 2014, 17:57
Výborně smotaná zápletka. Minulost která ovlivňuje současnost a vzpomínky které si upravujeme dle svého přání. Skotský venkov a drsný život, vzdouvající se zpěněné vlny a neutichající vítr, to je přesně prostředí pro vraždu a dokonalou ponurost příběhu.
illy
  7. 7. 2013, 20:03
Zase jsem se jednou nechal nachytat reklamou a dobře mi tak. V dobrém slova smyslu. Děj knihy je rozdělen na dvě linie, současná - vyprávěná třetí osobou a minulost - vyprávěná ich-formou. A právě ta minulá výborně vykresluje poměry a život na ostrovech, zcela vtahuje do děje a nenechá vydechnout. V současnosti pak sledujeme její dopady a vše se postupně vyjasňuje. A je to super čtení...
Tyet
  18. 11. 2015, 8:40
Peter May napsal detektivní příběh, ve kterém je spáchaná vražda vlastně nepodstatná. Recenze plýtvaly takovými slovy jako jedinečný, mimořádný, mistrovský a mrazivý, takže jsem do toho šla, naštěstí mám knihu z knihovny, průměrných knih už máme dost. Nejdřív to dobré: knížka se dobře čte, je napínavá a odehrává se v atraktivním prostředí skotského ostrova Lewis a je v ní poměrně pěkně vystižena krajina, šílené počasí i trudný život obyvatel. Jinak je kniha soborem klišé, plná nenápaditých dialogů a plochých postav. Děj je velice předvídatelný a už ve třetině víte, kdo je pachatel. Na konci vám do toho autor ale přimotá pederasta, o kterém jste neměli doposud ani ponětí (alespoň já ne). To je asi tak jediné překvapení z celé knihy. Pokud chcete, aby vám utekla dlouhá cesta, nebo se nudíte v posteli s chřipkou, knížku doporučuju, pěkně odsejpá. Za měsíc ale nebudete vědět, že jste ji četli. Má krásnou obálku.
Eidalon
  2. 1. 2015, 15:25
Petera Maye, bohužel, objevuji až v posledních měsících. Těžko říci proč, když se za jeho jménem skrývá spousta skvělé autorské práce již několik desetiletí, ale v mém případě je tomu prostě tak.

První mojí knihou od něj byla právě Skála, a náhoda tomu chtěla, že právě tento první díl trilogie z rodného Skotska jsem četl na úvod. Teprve později jsem si ujasnil, že Skála je součástí trilogie (Skála – I. díl, Muž z ostrova Lewis – II. díl a Šachové figurky – III. díl), kdy jednotlivé knihy na sebe časově a dějově navazují a číst je v jiném pořadí znamená, že čtenář jen stěží pochopí náznaky a charaktery hlavních hrdinů, kteří figurují ve všech třech knihách, nezačne-li číst trilogii od počátku, přestože každá z knih řeší jinou situaci. Tolik pro pořádek a pro ty z Vás, kteří se na dílka pana Maye teprve chystáte.

I když mne reklama lákala na přední detektivní román, kniha je přece jen trochu více, než jen detektivka psaná dle pravidel žánru. Jedná se spíše o společenský román, kde se odhalují životní příběhy prostých lidí žijící v nehostinné části Skotska – souostroví Vnějších Hebrid – ostrovů Lewis a Harris, kde vládnou tvrdé životní podmínky, nepříjemné počasí a všudy přítomná rašelina a detektivní zápletka je jen okrajovou záležitostí, ale právě onou příčinou, která má přinést samotný důsledek, který je pro vraha onou satisfakcí.

Proč se kniha jmenuje Skála a proč její přebal znázorňuje kus nehostinné přírody s majákem, která se při pozornějším náhledu jeví jako hlava ptáka Tereje se dozvíte již v první části knihy, stejně tak se seznámíte s hlavními hrdiny příběhu, kde tou ústřední postavou je detektiv Fin Macleod a celá řada dalších.

Fin Macleod je na ostrov Lewis vyslán jako zástupce policejního vyšetřování brutální vraždy, která nese velmi podobné znaky s vraždou, kterou právě Macleod vyšetřoval v Edinburghu. Jeho návrat do rodného prostředí přináší řadu vzpomínek a na stránkách knihy se rozehraje celá plejáda příběhů kolem aktérů, se kterými se Fin Macleod při vyšetřování vraždy potkává v jejich dospělém věku a se kterými ho váže pouto společného dospívání a nejedné životní tragedie.

Rozkrývá se tak mnohé tajemství, nejeden životní osud, nejedna lidská tragédie a všechny tyto střípky do sebe postupně zapadnou jako znovu seskládaná mozaika. Čtenář je vtažen do děje minulého i současného v jehož závěru se dozví řadu překvapení a nakonec i jméno samotného vraha.

Jeho motivy a důvody k vraždě svého vrstevníka jsou však mnohem hlubší a smysl celé vraždy nakonec přímo souvisí s Finem, který sám prožívá složité období svého života, když se musí vyrovnat se ztrátou jediného syna.

Závěrečné odhalení všech faktů Vám dá odpovědi na všechny otázky, ale hořkost, ale i krása celého příběhu zůstává . . .

Všem milovníkům detektivek, kteří za knihou hledají jen skvělou detektivní práci osamělého vyšetřovatele a spletité cesty vyšetřování, lze jen odkázat, že tady asi kniha nenaplní jejich očekávání.

Jste-li spíše vyznavači krásy slova, vypravěčského stylu a psychologických zápletek, které dovedou zaujmout rozmanitostí lidských životů, jejich cílů a motivací a to vše v prostředí ryze specifickém, pak je kniha určena právě Vám . . .

Já osobně jsem nebyl nijak zklamán a čtení mne přineslo nejen zábavu ale i poznání a poučení. Dávám téměř plné hodnocení, čtyři a půl hvězdičky.
teite
  14. 8. 2014, 22:52
Spíš než detektivka je to skvěle propracovaný psychologický román, zápletka s hledáním vraha se postupně dostává na vedlejší kolej. Je to čtivá kniha, a přitom místy hluboce znepokojivá, k čemuž přispívá i brilantně popsaná atmosféra hebridského ostrůvku. Je znát, že autor se v daném prostředí orientuje a nepíše jen "od stolu". Moc se těším na další části.
chrispe
  22. 10. 2015, 21:43
U této knihy jsem musela překonávat častá rozčarování. Asi to nejzásadnější bylo, že poté, co je objevena mrtvola a rozjede se vyšetřování, je vše odsunuto na druhou kolej, aby se k tomu autor vrátil až v závěru knihy. No a ten prostředek je vlastně takový výtažek "toho nejlepšího" z detektivova života. A mě to chvílemi bavilo moc a chvílemi vůbec... Samotný konec je zajímavý, ale nemám pocit, že by to "sedlo jak hrnec na prdel" - rozuměj, že bych se plácla do čela a s otevřenou pusou si říkala, že mi to prostě mělo dojít, že to tam celou dobu bylo. Takhle mi to přišlo jako snaha o šokující konec, aniž by pro něj byla pořádně vystavěna v příběhu půda. Kdybych si v návalu přesvědčeni, ze se mi to bude líbit, celou trilogii nekoupila, tak bych se nejspíš do dalších dílů nepouštěla. Takhle těm dalším nejspíš šanci dám :) když už je mám v knihovně. Btw: asi by z toho byl dobrý film.
Casey
  26. 6. 2015, 13:50
"Četl" jsem jako audioknihu s naprosto dokonalým přednesem Jiřího Dvořáka. Jeho hlas je k tomu snad předurčen :-) Je to temný thriller, s dobrou zápletkou a nemilosrdným prostředím. Věřte, budete jí číst v pláštěnce a teplém oblečením na sobě :-)
miiichalka
  17. 9. 2015, 19:18
Po Pánu ohně pro mě reparát Petera Maye... a dám mu ještě šanci. Příběh s dokonale pošmournou atmosférou, která se tak hodí k vykreslení vášní, hříchů a temných povah a příjemná zápletka k tomu...
Jana Edita
  27. 4. 2016, 19:53
Silný, nádherně budovaný příběh o síle slov, o tíži vzpomínek, o lásce a přátelství, o vině a odpovědnosti.
ivka
  22. 11. 2015, 15:25
Kniha mě kromě napínavého děje donutila otevřít atlas světa a podívat se, kde se děj vůbec odehrává a navíc si přečíst něco o terejích, moc jsem se těšila na další díl .
petshop
  25. 12. 2014, 9:20
Za mě 6 hvězdiček! Začátek se mi sice zdál malinko pomalejší, ale postupem času skvělé a ještě skvělejší. Perfektně vytvořená atmosféra pro středoevropany nevšedního prostředí a pomalu kapitolu po kapitole rozmotávaný příběh mě pohltili a nepustili. Jednoznačně doporučuji a jdu hned číst druhý díl.
bratr_jezek
  24. 11. 2016, 20:50
Trochu nezvyklá kriminálka, které však nechybí napětí. Ústředního detektiva Fina si oblíbíte, neměl to asi v životě moc lehké. Díky tragedii v rodině a rozpadu manželství přestává snít o útěku od policie, noří se do vyšetřování vražd v metropoli a najednou je díky podobnosti s jedním zločinem nucen se vrátit do míst, kde vyrůstal jako dítě. Retrospektivní vzpomínky čtenáři odhaluje skvostný kolorit, svérázné figurky i mentalitu skotského venkova. Také tvoří to lepší, propojuje minulost i přítomnost a i když asi odhalíte pachatele dřív než kniha skončí, stejně se nudit nebudete.
MMacicekk
  28. 9. 2015, 19:30
Je pravda, že po pár kapitolách je detektivní příběh odsunut na druhou kolej, ale to nic nemění na tom, že je to skvělá kniha s temným psychologickým dějem. Líbilo se mi střídání současností s minulostí, ponurost příběhu a drsné prostředí, lov guga nevyjímaje.
Pihtipudas
  3. 4. 2013, 16:20
Knihu jsem už přečetla dvakrát a naprosto mě uchvátila. Je výborně napsaná, napínavá a vůbec prostě skvělá. Těžko bych našla negativa - snad jen to, že kniha skončila! Nezbývá než si počkat na další dva díly trilogie!
karkulin1982
  20. 12. 2015, 20:28
Vůbec jsem netušila, co od knihy čekat, jestli detektivku, milostný příběh nebo něco jiného. Musím říct, že jsem asi jediná, koho knížka až tak moc neoslovila, a to hlavně neustálé odbočování k detailním popisům a názvům míst, které těm, kdo na ostrově nikdy nebyly, nic neřeknou. Ani samotný příběh o skále se mi moc nelíbil. Přesto mě hodně zaujal Finův životní příběh a setkání s dalšími hrdiny.
Juditha
  4. 2. 2016, 11:26
Moc se mi líbil autorův styl psaní, kriminální zápletka prochází knihou, ale hlavní je příběh a popis života lidí, kteří žijí v zapomenutém kraji, ovlivněném starými tradicemi s nedostatkem pracovních příležitostí a budoucností pro mladé. Velmi hezky popsaný příběh, moc se těším na další díl trilogie.
DISP
  22. 11. 2015, 22:04
po pár stránkách to byla kniha na odložení... bylo to čtení podobné jako - http://www.cbdb.cz/kniha-28532-nocni-vlak-do-lisabonu-nachtzug-nach-lisabon , prostě jiné a velmi realistické, těším se na další dvě pokračování, v knihovně zamluvené,...
kure91
  9. 9. 2013, 10:15
Nelze než dát plný počet hvězdiček v hodnocení. Zajímavě vystavěná kniha se střídajícími se pasážemi současného dění a "flashbacků", které se v závěrečných stranách společně vytvoří zajímavý konec knihy:)
Noctua
  22. 10. 2014, 13:07
Skálu jsem zvládla jako audioknihu s vynikajícím přednesem Jiřího Dvořáka. Chvilku jsem měla problém se vyznat v dějových liniích, ale postupně se vše pěkně pospojovalo dohromady. Bylo to napínavé a rozhodně překvapivé. Tíživá tajemství byla mistrně skrytá a jejich odhalení mě doslova šokovala.... Jsem v pokušení si knihu ještě jednou přečíst "standardním" způsobem až bude venku pořádná sibérie.
drussila
  24. 1. 2016, 19:31
Napsáno velmi čtivě, s citem pro příběh a atmosféru, "detektivní" rovina nejméně zajímavá a pointa opravdu přitažená za vlasy. Nastláno temnými vzpomínkami a negací, závěrečné katarze (finální odstavec) mi bylo opravdu třeba, což považuji za výjimečné.
Ajinka126
  29. 2. 2016, 7:32
Přečetla jsem si ji jako druhou ze série a ničemu to nevadilo. Peter May má skutečný dar dostat na papír vše podstatné, srozumitelně to vyjádřit a ještě k tomu čtenáře ohromit. Skála je pro mě sice nejslabším článkem trilogie, přesto se k ní bud uráda vracet. Ostrov Lewis vás vážně chytí a nepustí.
DejnaDee
  12. 11. 2015, 13:31
Chvílemi jsem přemýšlela zdali je tato kniha vůbec detektivka. Rozvláčné a mnohdy i zbytečné a hlavně zdlouhavé a nezajímavé popisování dětství hlavního hrdiny - policejního detektiva Fina Macleoda mě přišlo nudné a vytrhující z hlavního záměru detektivky a tím mělo jednoznačně být sledování a vyřešení zločinu.
niknikita
  11. 7. 2015, 9:54
Vyprávění tak skvělé a autentické, že jsem musela pátrat na internetu po skutečnostech o životě na těchto drsných ostrovech, bičovaných studenými větry a vlnami Atlantiku.
Příběh nenaplněné lásky je dovedně zpracovaný do vzpomínek a současné reality na pozadí kriminálního pátrání.
yannize
  25. 4. 2015, 8:38
Nakonec měním hodnocení ze čtyř na pět hvězdiček. Nějak mi to nedalo spát.. Všech pět dávám, protože nejen zápletka byla dobře vymyšlená (i když jsem to předvídala už delší dobu), ale hlavně kvůli skvělému vykreslení prostředí. Příroda jako živá, každou chvilku mi byla zima a cíila jsem, jak mi déšť s větrem bičují tváře. Detailní popis drsného lovu v nehostinné krajině to dovršil.
schialli
  30. 1. 2015, 10:17
Věta na obalu, že jde o nejtemnější z temných thrillerů, mě nalákala a vzbudila ve mně jistá očekávání. Očekávání se ani z malé části nenaplnila, přesto nemůžu říct, že bych byla zklamaná, že jsem se zlákat nechala. Dále bych pokračovala komentářem, který už přede mnou napsal uživatel vladislaus.
Lucky83
  10. 4. 2014, 11:33
Tak tohle si mi líbilo moc. Bála jsem se klasické severské detektivky, ale to se od Skály očekávat nedá. Je to psycholigický román, thriller..chcete-li. Poetické, hodně popisné. A hlavně se skvělou atmosférou. Už se pouštím do druhého dílu a těším se na starého, dobrého známého Fina :) 5 hvězd..to nejde jinak..dala bych i 6!
Ještě se sluší dodat, že jsem knihu "četla" ušima.
Tominni
  4. 10. 2016, 11:53
Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem se konečně na různá doporučení dostal k Peterovi Mayovi a jeho Skále. Trochu jsem se obával nějaké klasické detektivky, ale dostalo se mi něčeho víc. Fin (tedy Fionnlagh) se vrací na rodný ostrov Lewis, kde se má stat součástí týmu vyšetřující vraždu Angela, kterého navíc Fin jako dítě znal. Postupně se tak odkrývá příběh Fina, který si postupně vzpomíná na to, co mělo zůstat zapomenuto, vše směřuju k tomu, co se vlastně stalo na An Sgeir a co tam mělo zůstat. K tomu jako bonus milostný příběh Fina a Marsaili.......Už se těším na další dva díly.
readerM
  1. 10. 2016, 11:20
Na základě recenzí jsem od knihy čekal mnoho, ovšem přišlo jen velké zklamání. Příběh bez větších zvratů, nudné, zdlouhavé popisování okolností. Rozhodně nemohu říct, že jde o detektivní knihu, děj není nijak napínavý ani poutavý. Věřím, že své čtenáře si najde, ale od "thrilleru temného a děsivého jako skotské moře" jsem čekal podstatně víc. O autora to byla první kniha a další již zkoušet v plánu nemám. Příběh měl potenciál zaujmout, ale z mého pohledu byl poněkud nešťastně uchopený. Pro mě nejslabší kniha mého letošního čtenářského roku. Pozitivum vidím v závěru knihy ( od 18. kapitoly). Tady dostává příběh pořádný zvrat a nutí čtenáře pokračovat ve čtení.
elk
  30. 6. 2015, 19:31
Pomaly ostrovni zivot, Fin jako osvezeni z pevniny, vzpominky, vitr, dest, temny pribeh... Ma to skvelou atmosferu a je to chytlave! Teste se hlavne na pasaz, kdy lod vypluje na tajemnou vypravu smer An Sgeir...