Komedie omylů

Komedie omylů Originální název: The Comedy of Errors

Atlantis - 2008
ISBN: 978-80-7108-298-9

Atlantis (2008) 978-80-7108-298-9 99

Jedna z nejranějších Shakespearových komedií je virtuózní situační fraškou, v níž hlavní postavy dvojníků rozpoutají kolotoč zaměněných identit, v němž nikdo neví, kdo je kdo. V tomto divadelně virtuózním kolotoči ztrát a nálezů nakonec manžel najde ztracenou manželku, bratr najde bratra, otec své syny a synové svého otce a svou matku. Jako každá shakespearovská komedie vypovídá Komedie omylů o zdání a skutečnosti, o iluzi a realitě, o tom, co se zdá být a co skutečně je. Všechny omyly Komedie omylů se v závěru hry vysvětlí a život v Efesu se může vrátit do obvyklých kolejí. Stačí však jen nepatrně pootočit úhel pohledu, aby se bláznivý mumraj Komedie omylů proměnil v absurdní, groteskní, téměř komiksový horor, odehrávající se ve velkém blázinci, jímž je jeviště svět (Založil/a: lord.vader)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

Anael
  24. 11. 2015, 20:53
Vtipné, nicméně poněkud předvídatelné dílo. Pro mě celkem průměrná komedie. Rozhodně jsem od Shakespeara četla lepší.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 14:44
Shakespeare oplývá mnohem lepšími komediemi, ale když přijdete Komedii omylů na chuť a vezmete v potaz, ve které době byla napsaná, musíte si ji oblíbit. Rozhodně ji mám moc ráda a čas od času si ji znovu přečtu.
Ajka13
  13. 11. 2012, 16:15
Když to srovnám s jinými komediemi jako Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské atd, tak docela slabota.
Ange014
  20. 11. 2012, 21:24
Zatím nejslabší Shakespearovo dílo. Zápletka (v době vzniku asi orginální) se jistě dala využít lépe. Takhle je to celé takové předvídatelné a zřídkakdy vtipné a postrádá to kouzlo a nadhled ostatních Shakespearových komedií.