Originální název: Nebeští jezdci

ISBN: 80-200-1217-6

Academia (2003) 80-200-1217-6 192
Mladá fronta (1990) 80-204-0107-5 190
Československý spisovatel (1964)

Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968). (Založil/a: lord.vader)

Filip Jánský Filip Jánský
*04.09.1922 - †20.08.1987

vladislaus
  23. 12. 2012, 14:45
Tato kniha mne dokonale překvapila,věděl jsem jen, že je o válečných letcích. Film jsem neviděl. Je to hluboce lidský příběh o hrdinství a obětavosti, o hrůzách války, lásce a o znetvoření mladého vojáka, kterému jsem z počátku jeho životní moudrost nevěřil, ale která k němu asi dokonale patří.
Introvert
  29. 7. 2015, 13:55
Silný příběh, při jehož četbě si každý uvědomí, jak silné pouto muselo být mezi muži - posádkou letadla, kde život každého závisel na přesné práci, ale hlavně na zodpovědnosti a nesobeckosti každého z nich. Kamarádství a přátelství trochu jiných rozměrů, než jaká se utvářejí v běžném životě...
Peetuliska
  24. 2. 2014, 20:09
Kniha vypovídá o životě letců královského letectva. Zabývá se hlavně jedním chlapcem. Nechci rozepisovat děj, protože kniha je velmi tenká, ale silně chytne za srdce pohnutým příběhem. Všem vřele doporučuji!
Rames
  28. 11. 2013, 11:32
Tato kniha na mě udělala velmi silný dojem, četla jsem ji asi ve čtrnácti na doporučení mého otce a musím přiznat že se mi do toho opravdu nechtělo, válečných filmů a knih v mém mládí bylo tolik, že jsem jim nechtěla věnovat svůj volný čas. Toto je ale něco naprosto jiného, tak silný příběh si zasluhuje velkou pozornost. Toto dílo by mělo být základem každé domácí knihovny.
VerenaLord
  1. 7. 2016, 16:30
Nádherný příběh, tím spíš, když v RAF létal můj prastrýc a znám tedy část historie osobně. Příběh je velice emotivní a jak už to tak bývá, nekončí zrovna šťastně. Osudy letců, jejich životů i lásek je zde poměrně věrně zachycen, stejně jako i stres, přepracování, ale i ty veselejší okamžiky. Nádherná kniha, kterou jsem si velice ráda přečetla.
Ivulina
  2. 9. 2015, 12:22
Je to opravdu krásný příběh, moc ráda bych si přečetla něco s podobnou tematikou, válečné období mě zajímá. Kniha přímo kreslí obraz válečných letců v boji, v každodenním ale nepochopitelném životě, na různých místech ve stále stejném čase - ve válce. Od pěti hvězd mě ale něco drží - nemohla jsem se začíst, první polovina knihy se mi zdála příliš kostrbatě psaná. Některé věty měly přímo cizojazyčný zvuk, zvláštní slovosled ("To snad by šlo. Nevím ještě."). Tahle drobnost mě po padesáti stránkách stále lákala knihu zavřít a nechat na jindy. Do obsahu jí ale mluvit nemůžu. Je skvělý.
Fade
  18. 8. 2015, 17:14
Hrdinství jsem si vlastně takhle nikdy nepředstavovala. Bylo pro mě něčím až nadpřirozeným a čistým. Až teď si uvědomuji, že daleko přirozenější je hrdina plný strachu a zoufalství. Někdo, kdo by se nejradši chtěl otočit a utéct, ale zůstává, protože je to jeho povinnost a nemůže opustit své přátele. Snad i proto na mě Nebeští jezdci tak moc zapůsobili. Snad i proto jsem skoro celou druhou část knihy probulela....

"Víš, tam nahoře, vyprávěl mi táta, tam sídlí Velký Manitú a chová stádo koní, modrých koní. Ti koně nejsou obyčejní, mají zlatá kopyta. Nikdo je neosedlá, nikdo je zkrotit neumí, jen nebeští jezdci ..."
ROB33
  22. 7. 2014, 16:07
Obsahuje spoiler spoiler Opravdu velmi silný příběh válečného letce, který svojí obětavostí přišel o svůj obličej a také o svojí lásku. Ze začátku jsem se nemohl do knihy uplně začíst, postupem času jsem se nemohl od ní odtrhnout.
Al-Borak
  6. 2. 2013, 21:52
"Nebeští jezdci" - jedna z mých nejoblíbenějších knih. Viděl jsem i film (libil se mi), ale kniha je kniha. Autor vytvořil dokonalou atmosféru, díky které čtenář tak nějak chápe... Nevzpomínám si, že bych v nějaké jiné knize pocítil, tak skvěle vykreslenou, tenkou a nestabilní hranici mezi životem a smrtí. Kromě toho tu nějak zvláštně pracuje čas, jako by v celé knize hrál nějakou zvláštní - jinou roli.
Noční nálety, věž zadního střelce, noční obloha, hvězdy, jiskření v atmosféře, zvuk motorů,německý flak, záře reflektorů, skřípání Wellingtonu...
Claire27
  3. 5. 2016, 23:18
Silný příběh letců v Anglii během druhé světové války. Hlavní hrdina mi byl sympatický od prvního okamžiku a já mu přála jen to nejlepší. Prvních několik desítek stránek bylo téměř poklidných, našly se i velmi vtipné momenty. V polovině knihy došlo ke zlomu, který Hezounka, a vlastně i celou jeho letku ošklivě poznamenal. Dílo je nutno vyzdvihnout také z toho důvodu, že bylo napsáno během 60. let, kdy neochvějně držela Železná opona. Nesmíme zapomínat na nikoho kdo statečně bojoval proti Německé říši. Ať už to byli Rusové, Američané či Angličané.
Vojtik69
  14. 9. 2013, 16:04
Ač smutná, tak skvělá kniha. Film jsem viděl, ale před čtením knihy jsem si děj už úplně nepamatoval. Tím lépe. Knížka mě úplně pohltila. Autor dá člověku možnost snadno se vcítit do hlavního hrdiny a děj prožívat téměř na vlastní kůži. Ten rozpor mezi láskou, smrtí... Ta romantika nebeského cválání vykoupená riskováním života... Mohu všem jedině doporučit!
Elvicek
  20. 2. 2015, 8:55
Opravdu krásná knížka. Prvních sto stránek téměř idylka..., pak ale slušný sešup, strhující děj, krutý osud hlavního hrdiny a citlivá poučnost o tehdejších událostech.
MerusDecimus
  11. 2. 2014, 1:46
Skvělá kniha, která mě opět vtáhla do svého děje. Sice smutná, hodně smutná, ale jak již někdo zmiňoval, také se k ní rád vrátím.
banan
  30. 7. 2013, 16:05
dozajista vyborna kniha, srhujici dej, nemene tak osudy vsech zainteresovanych, jiste kniha ke ktere se rad jeste vratim.