Obecné dějiny hanebnosti
Originální název: Historia universal de la infamia

Euromedia Group - 2006
ISBN: 80-86938-53-0

Euromedia Group (2006) 80-86938-53-0 92

Svérázná sbírka krátkých textů Obecné dějiny hanebnosti z roku 1935 přináší záznamy "z dějin" mravně pokleslých skutků, kterých se dopustili různí lidé v různých a dobách a zemích, nikoli však ti, o nichž se běžně říká, že tvořili dějiny. Borges totiž sepisuje historii hanebností výlučně s přihlédnutím k lopotivému padoušství naoko bezvýznamných individuí, jejichž motivací kromě hamižnosti či slavomamu byla zbabělost, krutost, licoměrnost či úplná duchovní vyprázdněnost. Morální hledisko přitom ponechává zdánlivě stranou: odsouzeníhodné jednání gangsterů, desperátů, podvodníků a zlodějů se v autorově ironizujícím podání mění ve zdroj pobavení. Přestože jde o knihu, která stojí na počátku Borgesovy prozaické tvorby, svým precizním jazykem, stylistickou nápaditostí a originalitou námětů předznamenává celé pozdější spisovatelovo dílo. (Založil/a: lord.vader)

Anael
  31. 8. 2012, 22:46
Čekala jsem víc, a pak jsem byla zklamaná, ale na druhou stranu musím říct, že poslední část knihy mě opravdu bavila.
Kiv Čitrem
  23. 12. 2015, 14:43
Uhranutí příběhem. Etcetera v něčem připomíná Dekameron (zřejmě recyklací příběhů). První část se svéráznou reportážností řadí po bok Kischova Pražského pitavalu - ovšem s důrazem na ironii dějin a snahu o její zdůraznění.