Dech

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Baronet - 2013
ISBN: 978-80-7384-666-4

Baronet (2013) 978-80-7384-666-4 264

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání...

Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom.

Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech. (Založil/a: Anet.17)

Sarah Crossan Sarah Crossan

Magyana
  1. 5. 2013, 12:52
Ušlo to. No, dech se mi netajil - natolik ta kniha napínavá není. A jedním dechem jsem ji taky nepřečetla, protože ten příběh není zrovna dvakrát strhující.
Ale nápad je to zajímavý - představa planety téměř bez kyslíku není špatná. Pravda, život pod kopulí není úplně originální - kdepak se nám autorka asi inspirovala...?
A ekologické poselství typu "Můžeme si za to sami" ani nekomentuji.
Obávám se, že je to zase jedna z těch knih, které si za pár měsíců nebudu pamatovat...
Peetuliska
  29. 6. 2016, 13:03
Netradiční námět, kdy se spojí určitá forma totalitní společnosti se základní lidskou potřebou - dýcháním.
Hlavní protagonisté jsou náctiletí z různých vrstev společnosti a každý chce svým způsobem nějak žít, ne všem je to ale dopřáno.
Hned na začátku jsem si říkala, super, zase typicky průhledný milostný trojúhelník, ale byla jsem sama překvapena, že i přesto, že je to určeno náctiletým, tak tam nebyl zbytečný patos a romantika.
Řekla bych, že pro tu cílovou skupinu, které je tato kniha určena, patří mezi tu lepší YA literaturu. Mně se to četlo také dobře a zajímá mě druhý díl. 70%.
Elleyne
  3. 12. 2014, 5:25
Přiznám, že tentokrát jsem v hodnocení dost váhala mezi třemi až čtyřmi hvězdami, nakonec jsem se přiklonila k trojce, a řekla bych, že celkově je to takové lepší 3 a půl. První polovina mi popravdě přišla celkem nudná, mělo to zbytečně dlouhý rozjezd. Jinak chválím originální námět.
orisi
  17. 1. 2014, 12:12
Kniha mě velmi zaujala. Přesně takoví styl mě vyhovuje . Nepřemýšlím jestli je kniha předvídatelná, vypnu a bavím se . Budu se opakovat , ale napíši stejný komentář jako ke knize Mlhovina Amy Kathleen Ryan .

Sarah to bylo krásné , čtiví příběh . Plný akce a citů . Těším se na pokračování .

Tyto dvě knihy mě za poslední cca rok jaro 2012 - jaro 2013 oslovily nejvíce. Mám na mysli novinky . Spisovatelé o kterých jsem nic nevěděl, pozitivní překvapení.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=maRBvVdUp-A Dech - Sarah Crossan Baronet a.s.
wwwhisk@s
  15. 6. 2013, 9:25
Začátek byl slibný. Nápad byl zajímavý, bavilo mě to. Ale jak jsem se dostala za půlku, stálo mě hodně přemáhání, abych knihu vůbec dočetla. Hlavní postavy mně lezly na nervy, vedlejší ještě víc a zprvu více méně originální příběh zapadl do naprosto rutinního a uzívaného konce.
Zpravidla nemám ráda knihy psané v první osobě. Ale knihy, psané v první osobě hned třemi hlavními postavami, které se od sebe kromě pohlaví neliší charakterově skoro ničím, to je občas otázka soustředění a sebeovládání knihu nezahodit. Myslím, že druhý díl ani číst nebudu.
Nikolka001
  8. 6. 2013, 17:05
Na knihu jsem se velmi těšila a vůbec mě nezklamala.Velmi zajímavý a napínavý příběh.Chvilkami mi lezl mráz po zádech.Doufám,že se brzy dočkáme dalšího dílu,protože tahle kniha si pokračování zaslouží.Jen doporučuji.Kniha k zamyšlení! :)
JarKun
  6. 7. 2016, 10:42
Výborný nápad, čtivé, sympatičtí mladí hrdinové ... Možná mi chybí trochu víc popisu života v kapsuli, ale celkově mě kniha celkem pohltila. Je patrné, že bude mít pokračování, možná však alespoň nějaký závěr, který by se dal dále rozvíjet, by kniha mít mohla ... co kdyby autorka už ve psaní nemohla pokračovat? Pak by šlo prakticky o v půlce skončený příběh bez jakéhokoliv závěru. Ale aspoň se těším na pokračování.
Ann-K.
  1. 7. 2014, 20:17
Na knížku jsem se těšila a rozhodně mě nezklamala. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla :)všechny postavy zajímavé, příběh čtivý a po pravdě bych se ani nedivila, kdyby jsme za pár let dopadly jako lidé z téhle knihy. S umělým vzduchem a žádnou svobodou. Víc takových knížek:) Chci druhý díl. Nevíte někdo jestli vyjde v češtině? :D
Wajny
  21. 10. 2016, 20:08
Nápad zajímavý, ale kniha mi připadala taková "rozpačitá" - chyběla mi zde nějaká akce, nikdo z hlavních hrdinů mě nějak zvlášť nezaujal (všichni mi přišli charakterově podobní) a konec se mi zdá málo uvěřitelný (hlavně otec Quinna).
Tak jako u jiných knih mi vadí, když se střídají osoby, tak tady to bylo celkem osvěžující a nutilo vás to číst stále dál. 3*
Betty96
  11. 8. 2014, 22:00
Pěkná knížka, na toto téma jsem ještě nikdy nic nečetla ani jsem o tom neslyšela. A to je na tom právě to zajímavé.
Saf123
  10. 5. 2014, 18:51
Kniha se mi velice líbila už jen z toho důvodu, že má originální námět a ne samí upíři a vlkodlaci, ale také z důvodu, že byla psána do kapitol každé postavy, a proto mě to ještě více zaujalo.
Ginnevra
  18. 7. 2013, 16:28
Podivné přeskakování mezi postavami, velmi strohé popisy prostředí i seznámení s charaktery hrdinů, kteří jsou, mimochodem, dost nesympatičtí. Děj je více než předvídatelný, zdlouhavý až nudný. Hvězdičku dávám pouze za nápad (jež zůstal, bohužel, nevyužit).
Jacinda
  30. 9. 2016, 22:42
U této knihy mě vyloženě zaujala obálka. Tím to ovšem končí. Velmi zajímý námět utonul v bohapusté nicotě...sama píšu příběh z pohledu více osob, proto se na podobné styly dívám stejně kriticky. A zde bohužel musím říct, že ačkoli se střídal pohled tří postav, vůbec jsem mezi nimi necítila rozdíl. At mluví kdo chce, je to furt jedno a to samé, jen se mění jména. Plochost, bezduchost a prázdnota se vine celou knihou. A opět mám problém - odboj vede parta šestnáctiletých dětí. Příběh má hromadu nelogičností a také trhlin v chování postav. Nepomůže mu ani, že až do konce mi byl osud postav lhostejný a když už, tak to rozhodně není hlavní trio, ale Silas, Maude a pak Dorian (a to jen proto, že Dorian se jmenuje můj oblíbenec v Dragon Age 3). Pokračování mám, ale přečtu ho asi jen proto, abych měla odškrnuto.
Kylar
  24. 4. 2015, 23:43
Kniha není špatná. Je sice jednoduchá, není extra napínavá, děj je celkem předvídatelný. Přesto, není to bída. Nicméně po přečtení Hunger games a dvou dílů série Čistý mám pocit, že jsem stále tam, kde jsem byla.
Nikicka
  1. 7. 2014, 12:46
Zkusím to stručně, protože za mě si Dech příliš dlouhý komentář nezaslouží. Hlavní myšlenka světa s deficitem kyslíku je výborná, bohužel naprosto zabitá stavbou příběhu i kresbou postav. Ani jedna ze tří postav mě ničím nezaujala, neoslovila, nikomu z nich jsem netoužila držet palce. Jsou absolutně ploší, bez emocí, bez významnějšího charakteru. Totéž platí o příběhu, který si tak nějak plyne, někdy je nudnější, někdy méně. Kdo by se těšil na velké finále, hořce zapláče. Celkově mám pocit, jako by byl Dech jen přípravnou studií k napsání opravdové knihy.