Racek

ISBN: 978-80-7483-043-3

Artur (2015) 978-80-7483-043-3 68
Artur (2012) 978-80-87128-96-1 68
Artur (2005) 80-86216-55-1 65

Komedie založená na řadě neopětovaných milostných vzplanutí (nejméně šest, ale text hry není zcela explicitní, lze si jej vyložit více způsoby). Celou hrou se proplétá motiv literatury a dramatické tvorby (dva spisovatelé a dvě herečky) a vztah literatury a divadla k životu. Racek je symbol (hra je často považována za symbolistní) prostoty, jednoduchosti, a tak jako je během druhého dějství zabit spisovatelem Treplevem, zastřelí se Treplev, neúspěšný, nepochopený a nešťastně zamilovaný, na konci čtvrtého dějství. O jeho smrti se však dozvídáme prostřednictvím výpovědi lékaře.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: lord.vader)

Anael
  14. 1. 2013, 19:33
Většina postav mě neustále iritovala a Trigorin mi přišel jako kopie Evžena Oněgina. Treplev mě unavoval svým neustálým sebelitováním se a celé to bylo tak nějak připraveno ke zkáze. Nina dopadla, tak jak dopadla a Kosťa se zastřelil, čímž to tedy celé pěkně vyřešil. Já nevím, mám z toho rozporuplné pocity.
Archangel_P
  7. 7. 2015, 11:36
Hru bych zařadil spíše mezi dramata, než komedie. Trošku sušší, ale je to moje první hra od Čechova, tak třeba jsem si zrovna špatně vybral, určitě ho kvůli tomu nezavrhnu, dám mu ještě šanci.
Celkově mě to kromě pár stránek (což je z cca šedesáti i tak docela dost) moc nebavilo. Gogolův "Revizor" u mě pořád vede rozdílem třídy.
calamity-jane
  7. 8. 2013, 19:14
Nikdy jsem dramata nečetla a neprožívala, natož od ruských autorů. Až album T. Kluse - Racek, mě vedlo k tomu si tuto knížku přečíst, abych aspoň pochopila vazby mezi jednotlivými postavami. A mile mě to překvapilo. Akorát nechápu, proč v podtitulu knihy je "komedie o čtyřech dějstvích." Ani jednou jsem se nezasmála, ani jeden okamžik mi nepřišel vtipný ani úsměvný..
Michelle S
  19. 8. 2016, 20:30
Obsahuje spoiler spoiler Že komedie...:-D Už jsem teda zažila Čechova vtipnějšího:-) Každopádně šlo o velmi zajímavou sondu do života ruské smetánky. Co postava, to vskutku perla. Sebelítostivý a trpitelský Treplev, herečka hysterka za zenitem Arkadina, pozér Trigorin... Soucítila jsem snad jen s Ninou, u které mě dost mrzelo, že ty dva roky vztahu s Trigorinem, které by mě zrovna nejvíc ze všeho zajímaly, musel Čechov vynechat. I tak se jedná o vcelku působivé dílo.
Elki
  30. 8. 2015, 11:13
Racek nezklamal, nadčasové dílo, které nezestárne. Komedií bych to rozhodně nenazvala, ačkoli komicky se jeví starosti a osudy lidí, které se neustále opakují, ať je jakékoli století. Docela mě mrzí, že je to napsáno pouze jako divadelní hra, postavy a příběhy by si zasloužily román,kde by byly více rozvinuté a díky tomu bychom se s nimi zvládli lépe ztotožnit. Bohužel, jakmile jsem se začetla byl konec.
eormis
  10. 8. 2011, 20:00
Komedie podle Čechova(čti tedy tragikomedie-spíš tragi než komedie), takže nic k zasmání, ale i tak zajímavá kniha. Avšak postavy jsou trošku protivné, ať už jde o Treplevovu matku, zaujatou jen sebou či Treplevovu milou,... samotný Treplev to je koruna všeho, dá se popsat jako věčně nespokojen a to je jeho tragédie.
Wajny
  15. 1. 2012, 15:34
Knížku jsem četla jedním dechem, a to doslova. Tuto uzonkou knihu jsem přečetla během dvou hodin. Kniha mi nepřišla vůbec jako komedie, spíš tragikomedie, když už tam ta komedie má být. Postavy jsou zajímavé, každé se svým vlastním charakterem. Nejzajímavěji se mi, ale líbilo, jak byl napsaný konec, ten zaujme.
de_la_magorissima
  29. 4. 2013, 19:30
Nina je sen, sen téměř každé herečky. Strašně se mi líbí její vývoj, od počáteční plaché labutě až po téměř zoufalé šílenství. Čechova já zkrátka ráda.
vikhy
  23. 9. 2014, 0:45
Nemohu si pomoct, ale tohle není můj šálek čaje. Vůbec mě tohle dílo nebaví. Příběh je zajímavý, ale nevtahuje mě.
12-kika-12
  13. 5. 2012, 21:14
Dobrý večer ! vedel by mi niekto poslať ten obsah ??? potrebujem do školy len obsah a neviem to zohnať ...velmi pekne vás prosím !!