Náklonnost

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0811-8

Argo (2013) 978-80-257-0811-8 392

Román populární autorky (např. Zlodějka nebo Špičkou jazyka) z prostředí viktoriánského Londýna a jeho ženských věznic.
Margaret Priorová, mladá dáma z lepší společnosti, má před sebou ušlechtilý úkol. Coby dobročinná návštěvnice bude docházet do Millbanku, nejponuřejší ženské věznice v Londýně, a stýkat se s tamními trestankyněmi. Skeptická a nešťastná Margaret, zotavující se z pokusu o sebevraždu, vidí v ženách z Millbanku jen prosté ubožačky, dokud se neseznámí se Selinou Dawesovou. Mladá spiritistka, odsouzená za podvod při seanci, přitahuje Margaret od prvního okamžiku a díky ní se nechá stále hlouběji zatahovat do světa duchů a zjevení, otisků nehmotných dlaní a nevysvětlitelných úkazů. (Založil/a: Moreanne)

Sarah Waters Sarah Waters
*21.07.1966

Introvert
  25. 2. 2014, 18:53
Knížka mě při čtení bavila, chvilku více, chvilku méně. Nyní od jejího přečtení uplynul zhruba měsíc a já zjistila, že spíš méně... Necítím potřebu se k ní vrátit a nemám chuť experimentovat s dalšími díly této autorky.
Co se mi na ní ale líbilo hodně, bylo její zpracování po stránce knihařské. Opravdu krásně udělaná kniha, hvězdička plus na misce vah.
Lalaine
  15. 8. 2013, 16:30
Dřívější romány od autorky byly mnohem lepší, co se týče děje. Ano, anotace slibuje jakési duchařské dění, ale neočekávejte, že se budete bát nebo tajit dech jako u Malého vetřelce (ta je z mého pohledu, co se týče duchařiny mnohem lepší). V knize jsou vyprávěny dva různé životy - život Margaret a život Seliny. Život Margaret vypráví přítomnost, zatímco Selinin text se zabývá její minulostí - a to je velká škoda. Protože je závěr knihy velmi překvapující, ráda bych věděla, jak všechno to Margaretino snažení vnímala právě Selina... Očekávala jsem, že jako vždy se v knize objeví nějaká ta pikantnější scénka, jako tomu bylo u nich předešlých. Nene, zklamání... Mám trochu pocit, že Sarah Waters už trošku dochází dech, ačkoliv námět Náklonnosti je hodně dobrý. Jen je prostě škoda, že to napsala tak, jak napsala... Byla to celkem nuda, až posledních 80 stránek by se dalo označit za nějaký pořádný děj a zápletku. Snad tomu nebude dál u dalších jejích románů. :)
Nifrea
  28. 7. 2015, 17:10
Po přečtení komentářů jsem si říkala, že mě asi tenhle příběh nevtáhne tolik, jako dvě předchozí knihy, ale nakonec jsem se bála zbytečně:). Vůbec nemám v oblibě historické romány, ale u Sarah Waters udělám vždycky ráda vyjímku a nikdy nelituju:). Krásně psáno a příběh mě vtáhl do děje jak jen to bylo možné. Vždycky mě fascinuje to rozuzlení a málokdy jsem schopná odhadnout, jak to nakonec s hlavní hrdinkou dopadne. Líbilo:)
Asjadah
  29. 8. 2014, 19:31
Sarah Watersová je moje oblíbená autorka, takže jsem měla možnost Náklonnost porovnávat i s ostatními autorčinými počiny. Za mě musím říct, že mě kniha celkem zaujala – především její druhá polovina, kdy už čtenáři začíná docházet, jak krutá hra je s hlavní hrdinkou hrána. Ponurost londýnské ženské věznice, která není o moc ponuřejší než bezútěšný život hlavní hrdinky, který se mnohdy podobá vězení. Smutná deníková zpověď, která mne na Margaret Priorovou nedovolila jen tak zapomenout…
tlachalek
  24. 8. 2013, 8:40
Naštěstí jsem zjistila, že tento román není autorčin poslední, nýbrž druhý v pořadí, což svědčí o tom, že se nám autorka spíše vyvíjí, než aby jí docházel dech:-). Watersové poslední román je právě Malý vetřelec. Náklonnost, v originále Affinity, byla i zfilmována. Snímek jsem viděla již před časem a musím uznat, že se jedná o nejhorší počin ze všech jejích děl. Na knihu jsem upřímně zvědavá... Ale možná právě proto, že dílo není jedním z nejlepších, u nás bylo přeloženo až letos.