Jak se vám líbí

Jak se vám líbí Originální název: As You Like It

Atlantis - 2007
ISBN: 978-80-7108-290-3

Atlantis (2007) 978-80-7108-290-3 128

Hra Jak se vám líbí patří k vrcholným komediím Williama Shakespeara, kterým se často říká komedie sváteční. Kromě mileneckých párů a nezapomenutelné Rosalindy v ní vystupuje Šasek a melancholický Žak v ní pronáší jeden z nejslavnějších Schakespearových monologů vůbec, začínající slovy "Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci". Shakespeare v komedii Jak se vám líbí předvádí v divadelní zkratce svět jako jeviště. Postavy nechává jednat v divadelních situacích, které v sobě navzájem zrcadlí a ve kterých nakonec vždycky poznáme i samy sebe. V tomto magickém shakespearovském zrcadlení spočívá půvab, humor i modrost komedie Jak se vám líbí především. (Založil/a: lord.vader)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

Fešná Bleška
  13. 9. 2014, 22:46
Snad nejlepší komedie od tohoto autora. Opravdu nemá chybu. Obsahuje opravdu komické scény, zároveň vás donutí se nad něčím zamyslet. A tak v ní každý najde to, co hledá. Námět kostýmů (dívky převlečené za chlapce) je velice zajímavý a v Shakespearově době musel být dosti ironický - v divadle hráli pouze muži, a tak byli herci převlečeni za dívky jen proto, aby se mohli převléknout za chlapce. Tuhle hru opravdu miluji, mohu ji číst zas a znova a stejně mě neomrzí. Ani nevím proč. Má své kouzlo.
Manon
  14. 12. 2013, 22:29
Byla jsem na divadle a to bylo boží. Lepší než kniha, ale jelikož hra je od toho aby se hrála spíš, než četla, tak hodnotím za plnej.
Adenoid Hynkel
  16. 3. 2016, 17:59
Vcelku povedené, nicméně komediální drama. A to je právě ten jediný problém, který s ním mám. Předností autora jsou tragédie a historické hry, často prolínající jedno druhé. Udělejte si sami obrázek, jak se vám líbí...