Prázdné místo

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Plus - 2013
ISBN: 978-80-259-0155-7

Plus (2013) 978-80-259-0155-7 544

Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními?

Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje. Prázdné místo je velkolepý a skvěle napsaný román o soudobé společnosti a Rowlingová v něm vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy.
„Zpočátku má čtenář pocit, že čte Vraždy v Midsommeru a pohodlně se usadí na gauči s miskou brambůrků. Zrada nastane, když ve dvě ráno zjistí, že se nechal strhnout Malströmem sociální tragédie, gauč je pokrytý posmrkanými kapesníky a v srdci zůstalo prázdné místo,“ říká překladatelka Hana Zahradníková, která s knihou strávila téměř půl roku, a dodává: „Tessa chce pomáhat, Krystal chce miminko, Tlusťoch chce život, Andrew chce Gaiu, Gaia chce Londýn, Kay chce Gavina, Gavin chce Mary, Mary chce zpátky mrtvého manžela – a co chcete vy? Ať vám chybí cokoli, v téhle knížce to najdete – úpravné záhonky i drogová doupata, hospodyňky i trosky.“ (Založil/a: Antonín)

Introvert
  25. 5. 2014, 17:49
K autorce J.K.Rowlingové jsem prostřednictvím této knihy přistupovala jako k autorce pro mne nové. Příběhy o H.P. jsem nečetla a nejsem tím pádem vystavena nutkání srovnávat tato její díla, čemuž se asi zabránit nedá, je-li s nimi čtenář seznámen.
Věděla jsem, že autorku předchází pověst neobyčejně zdatné vypravěčky. A nezbývá mi, než dát této pověsti zapravdu. Popisy myšlenkových postupů postav knihy, jejich uvažování, intriky ve chvíli, kdy jde o určitou moc, i když ,,jen" na komunální úrovni působily, že pocházejí z pera opravdového mistra. Z popisu samotného města Pagfordu i jeho okolí mám pocit, jako bych tam byla. Nevadil mi větší rozsah stran, neměla jsem pocit, že by v tomto případě méně bylo více. V každé z kapitol jsem se seznámila s nějakým faktem, který získal s postupujícím dějem nějakou důležitost. Ano, bylo to dobré čtení.
janeicka
  21. 3. 2015, 11:53
Já se tedy rozhodně v případě Prázdného místa řadím mezi nadšené čtenáře tohoto skvělého společenského románu, ve kterém J.K. Rowling dokázala úžasně popsat situaci a postavy v jednom menším anglickém městečku. Každý má své problémy a ambice, které nezřídka zhatí intriky souseda od vedle :-) Hltala jsem stránky od začátku do konce a bavila jsem se přiznáním Ducha Barryho Fairbrothera.

Co se týká stejnojmenné britské minisérie (The Casual Vacancy), ta určitě stojí za zhlédnutí, ale bohužel byly postavy i děj do značné míry osekány, některé postavy byly pak úplně vynechány. Kniha je samozřejmě daleko lepší, i když postavy Howarda, Samanty, Krystal, Tlusťocha a Andrewa byly velmi dobře zobrazené i v této seriálové adaptaci.
Tiwala
  9. 5. 2013, 16:56
Kniha mě neoslnila , ale nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Původně jsem knihu hodnotila 4*, ale když sem si ji pak srovnala s ostatními knihami, které jsem takto hodnotila, došla jsem závěru, že si tu hvězdu navíc nezaslouží. Je škoda, že kniha nabere o trošku větší spád až v druhé polovině, kde je příběh vyprávět především z pohledu teenagerů.
yarghoul
  1. 1. 2014, 17:30
Už jen proto, že se děj odehrává v anglickém městečku, se mi Prázdné místo líbilo. To, že je tam postav jak na orloji, mi ze začátku vadilo, ale po pár desítkách stran si člověk zvykne... Co mi vadilo je, že se prvních 300 stran připravuje půda pro velké finále, které se pak odehraje během pár posledních stran. Nicméně i ta přípravná půda mě bavila, charaktery jsou pěkně napsané, takže já jsem určitě spokojená.
prkali
  20. 5. 2016, 17:20
tyvole! - jsem chtěla původně ponechat jen tento krátký komentář.... v knize mnohokrát zazní - (ale hláška "Text je příliš krátký" mi to hned přísně, i když růžově, zatrhla) tak to rozvedu - Prázdné místo není příjemné čtení, jeden "hrdina" je protivnější než druhý - ale čtenářská horečka se přesto dostaví - J.K.R. - jsi fakt dobrá!
Pett
  21. 10. 2013, 1:20
Předesílám, že jsem nečetla HP a šla jsem do toho s tím, že prý "průser roku" a někdo se cpe někam, kam by neměl a ejhle....Četlo se mi to samo a moc postav? Ale no tak! Možná prvních pár stran, ale to mám problém vždy se začlenit do děje....poté jsem měla pocit, že je všechny znám osobně a sdílím s nimi výhry a prohry- to se mi moc často nestává....perfektně vykresleno a já nakonec smekám :) Dokonalá psychologická sonda do "zkažené mysli" jednoho malého městečka....
Venceslao90
  30. 4. 2014, 0:50
JKR tímto románem podle mě s přehledem dokázala, že umí napsat i knížku pro dospělé. Ze začátku jsem byl ke knize trochu skeptický, přece jen vyjádření k ní nejsou bůhvíjaká, ale asi o to byla větší moje zvědavost. Podle mě je to výborně napsaný a vystavěný román o lidech, jací ve skutečnosti jsou, včetně jejich temných stránek. Fungování a společenskou strukturu Pagfordu dokázala Rowlingová popsat skvěle. Jistě, je to román o každodenním životě lidí, takže žádný akčně laděný děj asi čekat nikdo nemůže. Příběh v knize plyne pomalým tempem, ale nikdy jsem se vyloženě nenudil. Přiznám se, že když v polovině knihy nedošlo k nějakému zásadnějšímu dějovému zvratu, tak jsem si říkal jak to bude pokračovat dál a jak to asi celé nakonec skončí. Právě postupně vygradovaný, celkem tragický konec, je na knize to nejlepší. Jako celek na mě Prázdné místo udělalo opravdu pozitivní dojem a asi to bude jedna z těch knih, kterou jen tak z hlavy nevytěsním, i když to ukáže až čas.
Dost lidí tu kritizuje příliš velký počet postav a že nevěděli kdo je kdo. Mně se v průběhu čtení snad nikdy nestalo, že bych nevěděl o kom se mluví. Jména si mezi sebou ve většině případů moc podobná nejsou, takže ta se vám plést nebudou, a navíc každá důležitější postava v knize má svůj specifický charakter a životní příběh, který ji odlišuje od ostatních, takže si snadno o každém uděláte svou vlastní představu. Navíc ve společenském románu se dá předpokládat, že tam asi bude víc než jen tři postavy... Podle mě jen stačí být (zejména ze začátku) pozorný čtenář, každou postavu si ihned někam zařadit a nebudete mít podle mě problém :)
Jasanek
  15. 6. 2013, 17:12
Autorka podle mě chtěla čtenářům sdělit spoustu věcí, ale nakonec se do toho všeho zamotala a vyšel z toho ne zrovna vydařený román. Kdyby snížila počet postav na polovinu, některé nijak zajímavé a zásadní úplně vyškrtla a nechala jen ty skutečně důležité, románu by to velmi prospělo.

Na obranu autorky je nutné říct, že se téma pokusila zpracovat poměrně originálně, ovšem výsledek není zrovna vydařený. Kniha se dobře čte, vyprávět Rowlingová umí, ale co z toho, když vypráví o věcech, které vás ničím nezaujmou. Celkový dojem vylepšuje až závěr knihy. ALE, musíte mít poměrně silnou vůli se k němu pročíst.
Majuska
  30. 6. 2013, 20:10
Ze začátku mě to moc nebavilo, ale asi od půlky už se mi to celkem líbilo. Docela dobře popsala charaktery lidí. Všechny výtky jsem zapomněla v momentě, kdy jsem si přečetla konec, ten mě fakt překvapil. Kupodivu žádnej happy end, ani náznak, ale právě ten konec z té knížky udělal něco, čím mě to zaujalo. Určitě to není nejlepší knížka, ale když se člověk oprostí od porvonávání s HP, tak je to docela dobrý :)
wwwhisk@s
  10. 8. 2013, 11:17
Tak jsem taky neodolala a sehnala si to. Samozřejmě, že jenom kvůli autorce, jinak bych o Prázdné místo ani nezavadila pohledem. Ze začátku by se opravdu mohlo zdát, že se kniha nemůže chlubit ničím jiným, než slavným jménem na obálce. Ale opravdu jenom ze začátku. Osobně nechápu, s čím máte problém. Ano, postav je tam mraky, ale podle komentářů jsem jich čekala mnohem víc. Ano, prvních pár stránek jsem trochu tápala, kdo je kdo a koho, ale brzy si zvyknete. Málo akce? Tady souhlasím s Nyx Cz. Kniha mě svojí "nudností" odpoutala od Střetu králů, který jsem začala číst předtím. Byla jsem docela ráda, že jsem si od toho odpočinula.
Ano, opravdu se tu nedá vyhnout srovnání s HP. A už jen proto, že je to úplně odlišný žánr. Dlouho jsem se nemohla vyrovnat s tím, že ta samá autorka, která na mě neomylně vykukovala ze stylu vyprávění, nevyčerpatelných slovních obratů, tak důvěrně známých z Harryho Pottera, nám předkládá popisy pohlavních aktů a celkem slušnou zásobu sprostých slov (za které ale nejspíše vděčíme překladu). Prostě to nešlo dohromady. Jako by jí to diktoval někdo jiný a ona to psala svým jedinečným způsobem.
Původně jsem zamýšlela dát tři hvězdičky, pak jsem jejich počet zvedla na čtyři. Teď jsem si to rozmyslela. Věc, která se mi na Prázdném místu líbí úplně nejvíc ze všeho, je opravdu různorodá směsice detailně popsaných charakterů postav, že už to líp snad ani nejde. Další překvapení po Harrym Potterovi, kde každý byl buď dobrý nebo špatný, čtenáři nedělalo takovou práci rozhodnout se, autorka to udělala za něj. Tady má snad každá hlavní postava - a že jich je - do nejmenšího puntíku vykreslenou povahu tak, že nikdo vlastně není ani dobrý, ani zlý a čtenář najednou neví, koho si oblíbit. To byl další problém, na který jsem narazila. U jiných knih mi obvykle byly nejbližší ty, které měly nejlíp popsaný charakter. A tady jsem najednou nevěděla, kudy kam. Všechny sympatie, které jsem ke všem tak nějak pociťovala, hned vyvážily antipatie. Nejvíc jsem si asi oblíbila Krystal, ale v reálném životě... nevím nevím.
Dávám pět hvězdiček. Sama nevím, co mě to popadlo, ale tahle kniha se mi prostě líbila a někdy v budoucnu si ji zcela jistě přečtu znovu. Opravdu doporučuju.
navabaca
  28. 3. 2014, 19:30
V nejrealističtějším románu, jaký jsem doposud četl, mě autorka stále dokola šokovala svou znalostí široké škály lidských povah, chovaní a uvažování. Tak skutečný, tak hnusný i tak vzrušující román zaplnil a zaměstnal moji mysl natolik, že jsem se i bez otevření knihy procházel ulicemi Pagfordu, a potkával se s jeho obyvateli.
Ivet
  11. 7. 2013, 11:38
Protože miluji Joannin styl psaní, dostala jsem knihu v originále jako dárek. Nemůžu tedy hodnotit český překlad, který by na mě možná působil více s překladem slov jako fucking, shagging a častých nadávek, ale přesto na mě kniha udělala velký dojem, převážně konec, kdy jsem posledních 100 stran přečetla asi třikrát rychleji než těch prvních 100. Postav je tam opravdu hodně, ale není problém udělat si charakterovou síť nebo rodokmeny a podle toho se řídit a postavy si opakovat.
Srovnání s Harrym podle mě není na místě. Sice je to od stejné autorky, ale knihy se od sebe liší už jen tím, že s Harrym mohlo dítě vyrůstat 10 let a přálo si být jako Harry, zatímco u Casual Vacancy čtenář cítí více antipatií k jejím postavám, a to ne vždy knize prospívá. Sice jsem cítila sympatie k některým charakterům jako byly Kay nebo Samantha, ale přesto se jen kvůli nim do knihy hned tak brzo zase nezačtu. Přesto ve mně kniha vyvolala hodně emocí, a tím ji hodnotím jako dobrou a zajímavou knihu.
cmuchal
  4. 4. 2015, 13:24
Započíst četbu Prázdného místa byl pocit jako kdybych se střetnul s nejlepším přítelem po sto letech. Pevné pouto, jenž vzniklo mezi mnou a J. K. Bowling před téměř deseti lety několikerým přečtením jednotlivých dílů Harryho Pottera, nezmizelo, obnovuje se. Rodačka z Yate mi dokazuje, jak blahé spisovatelské schopnosti stále má a že je naprosto ve formě, dovede překvapit a donutit strávit čas čtením až do nočních hodin.

Věnuje se vyprávění o prostředí městečka Pagford, kde se všichni znají.
Mollisonovi řeší, aby měli moc nad městem a mohli manipulovat lidi a příslušné věci k obrazu svému. Howard nebere vůbec v úvahu rady doktory Parminder, že by měl zhubnout, i když má za sebou již infarkt. Jeho manželka Shirley řeší místní drby a to, že by měla zabezpečit web obecní rady, ji ani nenapadne. Velice mě pobavil příběh Samanty, která se chová ve čtyřiceti jako puberťačka, „zamiluje se“ do zpěváka kapely, kterou poslouchá její dcera.
Colin Wall (Přihrádka) chce navázat na Barryho a kandiduje na jeho místo do rady města, jenže je velice citlivý a bojuje se svými úzkostmi, paranoidními představami a rebelským synem. Nejvíce antipatií mám asi ke Gavinovi, který nedokáže mít vážný vztah a Kay jen marní život. Další kandidátkou na nejméně oblíbenou postavu je Rút, která se nechává sebe a své děti bít hysterickým idiotem, kterého má za manžela.

V celé knize není jediná bytost, která by převažovala nad ostatními jako zesnulý Barry Fairbrother. Sympatizujete chvíli s jednou postavou, ale za chvíli se vám něčím zprotivuje, ale soucit a naději, aby vše dopadlo dobře mít nepřestanete.

Do čtení jsem se nemusel nutit, hltal jsem stránku za stránkou, dokázal jsem se koncentrovat i v rušném autobuse. Postav bylo přiměřeně, orientoval jsem se lehce, děje bylo požehraně a na konci i akce. Co si lze ještě více přát? Vyvrcholení knihy v podobě výsledků voleb, posledního vzkazu Ducha Barryho, infarktu, smrti a stěhování bylo vynikající!!!

„Kdo by se dokázal sířit s tím, že jsou všechny hvězdy mrtvé, dokázal by se smířit s tím, že všechny?“

„Narození a smrt: u obou si člověk uvědomuje svou existenci a vlastní zvýšenou důležitost.“
ribička
  3. 1. 2014, 21:29
Je to opravdu zdařilý společenský román. Děj se prolíná pro mě překvapivě. Počet postav je velký, ale přehled jsem neztratila a moc se mi líbilo, že byly neustále popisovány situace z různých pohledů, které se i překrývaly. Nic podobného jsem nečetla. Čili doporučuji
Alyss Mainwaringová
  5. 1. 2016, 17:15
Až knihu přečtete, možná se zamyslíte, o čem vlastně byla. O lidech. O lidech a jejich životech.
Příběh malého města a jeho obyvatel (alespoň v některých se určitě najdete) je v knize velmi dobře vykreslen, dle mého názoru je paní Rowlingová skvělá spisovatelka, přestože Potter jako hlavní hrdina mi do oka příliš nepadl.
Lalaine
  7. 12. 2013, 21:20
Po shlédnutí a přečtení některých komentářů, jsem se bála knížku vůbec půjčit a přečíst. Nakonec jsem ráda, že komentáře neměly takový vliv na moji vůli a touhu ke čtení Prázdného místa. :)
Někdo si tu stěžuje, že v knize až moc postav a že by ji zmenšil na polovinu. Já se ptám: "Proč?" Kdo četl Pod kupolí a Nezbytné věci od Stephena Kinga, tak zcela jistě zvládne i Prázdné místo od Rowlingové, protože ve všech zmíněných románech je vysoký počet postav. Já jsem ovšem toho názoru, že takový problém, jak to nazývají ostatní, to vůbec není. Na kráse to knížce vůbec neubírá. Postavy a jejich příběhy byly jedinečné, všední, čtivé. Na některé z nich jsem se těšila víc, pravda, ale stejně vás všechny dostanou. :)
Musím uznat, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout až někdy v její poslední části. Nejspíš proto, že děj jednoduše gradoval. Přesto i na začátku se najde pár dynamických míst, které děj zase posunují do jiných míst, kupředu. :)
Byla jsem překvapená, jakých témat se Rowlingová dokázala v textu dotknout, a které můžeme zažívat v běžném životě - drby, touha po moci, nenávist, schválnosti, rodičovství, problémy s dospívajícími, pocity dospívajících, láska, manželská krize, smrt, zdravotní problémy, drogy, podvody, domácí násilí, stárnutí, a tak dále, a tak dále... Možná některý zažíváte právě i vy... ;)
Knihu doporučuji těm, kteří rádi přemýšlí nad dějem, příběhem, postavami a nečekají, že jejich mozek bude při čtení jedno prázdné místo... :)
smajlinka
  22. 4. 2014, 21:01
Jako velká "fanynka" Harryho jsem byla hodně zvědavá i na další tvorbu autorky. Malinko zklamání-možná zbytečně moc postav (ocenila jsem rodokmeny, které si moje kamarádka udělala a pak mi je půjčila ;-) ). Ale ten propletenec je samozřejmě záměrný a Rowlingová píše skvěle. Těším se, až si přečtu Volání kukačky :-)
wendieta
  13. 1. 2014, 16:46
V detailních popisech je Rowlingová prostě machr. Kniha mi sice nevyrazila dech, ale byla prostě dobrá. Je o normálním životě maloměšťáků, kteří se navzájem všichni znají a pomlouvají se. Charaktery postav jsou opravdu různorodé. Ze začátku jsem chvíli musela přemýšlet kdo je kdo ale v průběhu už to bylo jasné a konec byl grandiózní. Za mě teda 4*. Paní Rowling umí napsat i román pro dospělé ;)
Elki
  30. 5. 2016, 12:34
Myslím, že i v tomto románu autorka dokázala, že psát prostě umí a jako vždy jí jde vytvořit neobyčejně obyčejné postavy. Ačkoli se toho v knize zase tak moc neděje, nechtěla mě pustit. Napsat chytlavě příběh relativně o ničem s typickými maloměšťáky v hlavních rolích tak, aby vás nepustil, je zkrátka umění :)
kajas1993
  17. 10. 2014, 0:17
Paní Rowlingová byla už od mého dětství, kdy jsem objevila svět Harryho Pottera, mou modlou a velkým vzorem. Jako fanoušek její tvorby jsem se na "Prázdné místo" logicky nedočkavě třásla, podvědomě jsem ale cítila, že rozporuplně přijatou knihu nemohu začít číst ihned.. po více než roce od zakoupení jsem dala konečně románu šanci. Už prvních několik stránek mne utvrdilo v přesvědčení, že dočíst se konce nebude jednoduché. Kniha je opravdu velmi rozsáhlá, čtenáři trvá skoro třetinu kapitol, než se uspokojivě zorientuje v množství postav (veskrze negativních charakterů, to je také potřeba podotknout), zkrátka žádná hitparáda. A nadupané vyvrcholení příběhu nic nemění na skutečnosti, že jsem knihu otevírala skoro s nechutí, jen abych už měla "splněno".
Alča25
  23. 7. 2014, 14:08
Začátek byl strašný. Takové množství postav vede k nepřehlednosti a po prvních 100 stránkách jsem myslela, že knihu odložím. Ale vydržela jsem a poslední třetinu knihy jsem už doslova hltala.
Peter.Melon
  7. 12. 2013, 8:12
Prázdné místo je dobrý román.Hodnotím ho čtyřmi hvězdami.Mohl být lepší,ale na můj vkus je moc dlouhý.Kdyby byl trochu kratší,možná by mu to prospělo...
jirka77
  27. 8. 2016, 17:00
Nezáživné a nudné, opravdu s velkým úsilím jsem knihu dočetl a musím říci ,že mě u čtení toho románu držela jen dějová linka okolo rodiny Weedonové ,která trochu dodala napětí této knize.
Alaglesia
  22. 1. 2014, 16:34
Vypravěčský styl autorce nelze popřít. Do děje mě kniha vtáhla snadno. Problémem bylo velké množství postav, takže chvilku trvalo, než jsem se zorientovala. Také jsem postrádala napětí a gradaci děje. Přesto kniha nebyla špatná a svým způsobem se mi líbila. Není to ale kniha, kterou bych si přečetla podruhé.
chazynka
  15. 1. 2015, 20:12
Nebylo to špatné. Jako mínus vnímám velké množství postav, kdy jsem se ztrácela a až v polovině knížky jsem se vyznala, kdo je kdo. Navíc mi snad jediná postava nebyla ani trochu sympatická. Docela drsný konec, který mi ale přišel trochu nedokončený a utnutý.
Aratar
  14. 1. 2015, 19:50
Chápu, proč tato kniha vznikla. Rowlingová si od jazykově hravého a dějově nabitého kouzelnického světa potřebovala odpočinout a chtěla zkusit pro změnu něco jiného. Jen je škoda, že prvních dvě stě stran, což je vlastně téměř celá první polovina knihy, se nic podstatného neděje a spíš to vypadá jako poměrně slušné slohové cvičení na téma mezilidských vztahů v maloměstě. Druhá polovina nám však nedostatek akce plně vynahradí, rozhodně tedy stojí za to dočíst knihu až do konce.
Tosim
  24. 5. 2016, 10:41
Harryho znám jen z filmů a nápad, že si přečtu tuhle knihu, přišel ve chvíli, kdy J.K.Rowlingová napsala detektivku pod pseudonymem a tento fakt vyšel najevo. Ne, že bych měl detektivky nerad, ale připadá mi, že je poslední dobou píše skoro každej a poctivý společenský román bude o něčem jiném, než všechny dosavadní autorčiny práce. Nespletl jsem se a jsem tomu rád, městečko Pagford je sice anonymní a anglické, leč popsané problémy i zobrazené charaktery jsou nadčasové a mezinárodní. Originální je uvedení každé části citací z předpisů místních britských samospráv, které přibližují nadcházející děj. Za jediný zápor považuju, stejně jako mnoho ostatních, příliš široký záběr vyprávění, ve kterém se čtenář často ztrácí.
Franny_Glass
  8. 12. 2013, 22:22
Mně se tedy i přes můj původní skepticismus kniha velice líbila a považuji ji za povedený společenský román. A rozhodně stojí za přečtení!
GODZILA
  16. 8. 2013, 9:47
mě se kniha líbila a moc, vůbec mi nevadila spousta postav, právě naopak...čtení bylo svižné a příběh každého z postav mě dosti oslovil...je to krásné, letní čtení
jana80
  5. 6. 2013, 8:47
Mě se kniha líbila. Na začátku je sice mnoho postav a chvilku trvá, než se v nich člověk zorientuje, ale pak už to není problém. Četlo se to samo a rozhodně jsem se ani chvilku nenudila. Závěr byl pro mě trošku šokující, takový konec jsem rozhodně nečekala. Rozhodně doporučuji všem k přečtení :-)
Malwasur
  11. 4. 2013, 20:39
Mám podobný názor, jako Kattie. Neříkám, že je to špatná kniha, ale řekl bych že Harry Potter byl o hodně lepší, i když beru v potaz, že jde úplně o jiný druh knihy. Knihá má něco do sebe, ale četl jsem dost lepších knih. Uvidím, třeba se děj ještě rozjede, ale jsem za nějakou 120tou stranou a stále nic extra napínavého. Stále jen přibývají nové postavy, až v tom má člověk guláš. přesto si však myslím, že kniha není vysloveně špatná, číst se to jakš takš dá...na stupnici 1 až pět, jako ve škole, bych to zatím hodnotil tak 3, možná 3-
drussila
  15. 4. 2015, 22:18
Ach, jo... Rowling je zručná spisovatelka, o tom není nejmenších pochyb, ale... hnusné postavy, hnusné motivace, hnusné vztahy, hnusné skutky, jediná postava - světlonoš umírá v první kapitole knihy a SPOILER!!! jediné dvě postavy, které snad můžete mít rádi, pak na konci knihy. Nechcete-li prožít pět set stran hnusu, pak rychle utíkejte, jaké to mělo celé smysl?! Prostě omyl. Doporučuji nečíst, ztráta času a hezkých chvil nad knihou, katarze se nedostaví, to je jistota.
Jarohrad
  4. 2. 2015, 16:58
Je to velice drsná kniha. Na několika postavách anglického městečka Pagford nastavila autorka dokonalé a nemilosrdné zrcadlo současné dekadentní společnosti.
LaBomba
  29. 3. 2014, 10:47
Ačkoliv si musíte dlouho počkat na dramatický konec, tak během toho čekání si můžete naplno užívat brilantní vyprávění autorky, které vážně žeru:) Škoda, že ta kniha neměla ještě více stránek.
Kattie
  3. 4. 2013, 15:23
Přijde mi, že paní Rowlingová chtěla ukázat, že umí psát taky něco jiného, než knihy pro děti a trošičku se jí to vymklo z rukou. Harry Potter mě vtáhl - když jsem byla malá, četla jsem ho s baterkou pod peřinou, i když se mamka rozčilovala, že mám jít spát, že vstávám do školy, tohle se mi ale čte špatně. Knihu mám od Vánoc a jsem na sté stránce a stále se jen objevují nové postavy a příběh se nějak ne a ne rozjet. Reklamní slogan "velký román o malém městě" nelže. Román je opravdu velký, ale možná až moc. Do příběhu je podle mě až příliš samoúčelně nacpána hromada "dospěláckých" výrazů - použitý kondom na zemi, kluk, který si ho honí a pod.- jen abychom věděli, že se nejedná o roztomilou knížku pro děti. Škoda, některé situace tam jsou skvělé. Například to, že jsou lidi po smrti člověka nadšení, že si mají o čem povídat apod. Ale pár takovýchto momentů pro mě knihu nezachrání. No uvidíme, jestli to zvládnu prokousat se dál... třeba budu ještě překvapená.
Věra Zdražilová
  5. 12. 2015, 9:44
Rowlingová by měla zůstat u pohádek. Stejně jako její detektivky, které píše pod pseudonymem, je tato kniha zbytečně roztahaná, počet postav obrovský a prokousat se na konec mi trvalo značnou dobu. Zajímavých bylo jen asi posledních 40 stránek, kde se konečně něco dělo.
klaranapoli
  29. 10. 2013, 21:35
no páááni. Tak tohle bych od Rowlingové nečekala. Ale jo, přiznávám že tak prvních 100 stránek byla děsná, ale fakt děsná nuda, kdy jsem uvažovala že tu knížku zahodím a budu od ní lidi odrazovat, ať tuhle hovadinu nečtou, že to za to nestojí(hlavně jsem se zamotávala do těch jmen a jejich příběhů, kterých tam bylo tolik, že jsem pak u nějakýho jména nevěděla, kam ho zařadit) ale pak se to prostě nějakým způsobem zlomilo. Ty příběhy lidí v malém městečku byli dechberoucí, nemluvě o dramatickém konci, který mě dostal a dojal. Takže list se obrátil a sotva jsem dočetla poslední stránku, už jsem hned psala kamarádům ať si tuhle knihu přečtou, protože je fakt dobrá.
blue_tango
  20. 8. 2013, 16:33
Konec jsem sice zhltla a probrečela, ale JKR mi ohrožuje můj mladý naivní svět svými prohnilými dospěláky. Kniha je to velmi čtivá, ale nijak pěkná.
Alis
  26. 6. 2013, 14:10
Prvních 300 stran by se dalo osekat tak na třetinu - nuda, nuda. Přesto jsem knihu dočetla, protože JKR dokázala, že prostě umí vyprávět. Nedokázala jsem se oprostit od toho, kdo tu knihu napsal. Možná proto pro mě byly tak šokující slova jako šukat, masturbovat a vůbec to, jak se lišil popis puberťáků v téhle knize od postav v pubertálním věku v Harry Potterovi. Snad je to špatné takhle srovnávat, ale obávám se, že každou její knihu budou čtenáři srovnávat s Harry Potterem. Nezbývá mi než JKR doporučit, aby se vrátila k HP tematice (třeba prequel o Pobertech by se mi moc líbil), protože to je její parketa.
hero_bk
  11. 10. 2016, 17:41
550 stránek prázdných keců o ničem. Kupa nevýrazných postav, děj dostane nějaký spád někde kolem stránky 500... Rowlingovou už ne-e.
Tomáš Štambera Jr.
  27. 9. 2016, 8:12
Musím říct, že se to četlo mnohem líp než detektivky s Cormoranem Strikem a to i přes hodně zamotaný a slabý start. Dokonce to mělo i pointu, která nespadla z nebe, a tu ty detektivky většinou postrádaly.
KillHurt
  24. 2. 2016, 2:52
Zde paní Rowlingová pustila z uzdy svůj talent na chápání lidské psychiky a jejich pohnutek. Každá postava má jasné motivy a vnitřní monology působí zcela logicky a reálně. Velmi blízké mi byly scény z prostředí školy a ze života žáků. Kniha se čte jedním dechem. Trochu jsem se bál, že budu postrádat fantasy prvky nebo bude kniha u mne tratit díky neustálému srovnávání s čarodějnickým učněm. Nedostavilo se ani jedno a autorka mi dokázala, že není spisovatelkou jednoho příběhu. Jednou se pustím i do detektivek páně Galbraitha.
teuchnesa
  20. 9. 2015, 22:01
Nenechte se odradit množstvím postav, třeba si o nich dělejte na papírek poznámky, ať se v nich neztratíte. Stojí za to se seznámením se všemi hrdiny prokousat, všichni mají v knize své místo. Skvělá kniha!
kappa
  30. 6. 2014, 15:58
musím říct, že navzdory ve světě neagativním nebo vlažným kritikám se mi kniha hodně líbila. Ze začátku jsem měla trochu problém s množstvím postav a jmen, ale jinak to byl opravdu příběh ze života.
Tereza01
  15. 6. 2013, 8:38
Pro mě je tato kniha hotovým uměleckým dílem. Miluju slovní zásobu J.K.R., její obraty, vykreslení postav a schopnost neškatulkovat lidi jako dobré a zlé. Pro mě v knize nebyl žádný rušivý prvek,děj plynul naprosto přirozeně a realisticky. Doporučuju.
EvikZazik
  11. 6. 2013, 20:10
Ze začátku mě příběh moc neoslnil, ale jak sem začala poznávat postavy, byla knížka lepší a lepší. Konec je naprosto strhující a hltala sem každé slovo. Jasně, že by bylo nejlepší, aby tam v půlce přišel Harry a všechno vyřešil, ale Rowlingová je skvělá spisovatelka jakéhokoliv žánru, do kterého se pustí. Podle mě :)
Samuel
  12. 5. 2013, 21:28
Příběh zprvu plyne pomalu a je těžké orientovat se v té záplavě postav, ale jak na začátku se mi příliš nechtělo číst dál, jak se příběh vyvíjel, četl jsem stále častěji a častěji a posledních více než 200 stránek jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Hlavní zápor je pro mě to, že mnohé dospělé postavy mi dlouho mezi sebou splývaly a nebyly tak zajímavé jako teenageři. Snad jen oběti internetového řádění byly vykresleny tak, že si je budu i po delší době pamatovat. Závěr byl poměrně překvapivý a přál jsem si, aby kniha ještě nekončila a všechno se jaksepatří vyřešilo.
tejezinka
  9. 11. 2016, 20:49
Knihu jsem začala číšt především kvůli autorce. První třetinu jsem se do čtení musela trochu nutit ale pak jsem se v Pagfordu zorientovala a teď je mi líto, že ho musím opustit. Dobrá kniha.
assez
  21. 4. 2016, 19:15
- ano, začátek není tak chytlavý jako konec knihy (což je mimochodem ta asi lepší varianta, pro mě zajímavější)
- ano, děj je jednoduchý
- ano, čte se to dobře
- ano, postav je relativně dost (zdaleka ne tolik jako v Potterovi :)), nicméně tady mi to přijde až na úkor toho mít některou z postav rád (aka kdyby dospělých bylo méně a byli by propracovanější v tom směru, že se jim v knize více věnuje, staly by se pro mě postavy dospělých více sympatické a méně zbytečné, s čímž souvisí)
- ano, teenageři mi rovněž byli blíž než dospělí
- co mi trochu vadilo, ale chápu, že to tak mohla chtít napsat - JKR píše dobré, velice dobré popisy postav, příběhů, dějů. Ale vzhledem k prostoru, kdybych se chtěla vžít do některé z postav... ta kniha mi toho asi moc nedá. Na to je tam příliš postav a mají malý prostor, nesnaží se mi to přiblížit, snaží se to opravdu... popsat. A hlubších vět tam najdeme asi taky dvě až tři, což vzhledem k mé povaze, rozsahu knihy a všemu ostatnímu není mnoho. A navíc i ty nejsou to nejlepší, co jsem kde našla, ale budiž.
Co mě přinutilo si dílo přečíst, i když jsem nechtěla, a bránila jsem se tomu až do teď - právě kvůli Potterovi. Přinutila mě zvědavost a nutnost vědět, jak píší dnešní moderní současní obyčejní autoři, které čte kvantum lidí. No - tak teď už zase vím. :)
Pokud chceme hledat paralely postava z HP - postava v této knize, pár jsem jich našla, ale sem je vypisovat nebudu, to nechám pro své stránky nebo tak. Nicméně jsou to umělé paralely a nacházet je v nich nemusíme, pokud nechceme, ale pokud nás to baví (ukazuje na sebe) a něco nám to dává (ukazuje na sebe) a rádi se rypošíme v psychologii (ukazuje na sebe) - voila. Kdo hledá, najde.
Ona absence akce, která je knize vytýkána: nemohu si pomoci, mám pocit, že je způsobena tím, že si autorka smyslela svět a pravidla, která bylo primárně třeba nastavit a zaužívat, než se vrhla do toho, čemu tady čtenáři zjevně akce říkají - a to bylo právě v druhé polovině knihy. Takže jí potom kritici vytýkají zbytečné smýšlení měst a vesnic a já nevím čeho, a čtenářům chybí akce, a to vše přesto, že JKR chtěla stvořit cosi grandiózního, aniž by někoho očerňovala a ukazovala přímo, chtěla postihnout mnoho věcí, ale ono to možná nevyšlo tak stoprocentně, jak mělo - chyběla tam hloubka. Ehm. Chyběla tam hloubka - mně. Což, jak se vzhledem k množství čtenářů zdá, je v pořádku, normální a dobré, protože to spousta lidí uchopí a moc je to - nás to - nevyždímá.
Dominika Nogová
  13. 11. 2015, 11:51
Autorka v této knize prokázala schopnost napsat knihu, která je vlastně o ničem, ale čtenáře strhne natolik, že ji neodloží, dokud nedočte poslední stránku. U nás kolovala během týdne celou rodinou a přečetl ji každý od mámy po dědečka.