Originální název: So Far So Good

Petrov - 2004
ISBN: 80-7227-194-6

Petrov (2004) 80-7227-194-6 800

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? \r\nJan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. \r\nAutor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku. (Založil/a: Khalidah)

vladislaus
  26. 10. 2012, 14:05
Fantastická kniha! Každému doporučuji. Už dlouho mne příběh nestrhl svou dramatičností a vášnivostí.
Pett
  28. 7. 2015, 22:50
Strhující, znepokojivé, obohacující a navíc české! ... a je o čem přemýšlet! V jeden moment pro mě byli vrazi, v druhém hrdinové... ale co mě rozložilo snad úplně nejvíc byla ta doba, atmosféra je mrazivá, děsivá... jde o dokonalý průřez českým bahnem, cítíte se ušpinění a bezmocní... několikrát vám dojde dech a přistihnete se, že jen zíráte do prázdna... opravdu něco takového bylo možné? Opravdu se zde takto žilo, pod tak těžkou a dusivou duchnou? Stydím se za své fňukání ohledně toho, v jaké to žijeme době... je to totiž zatím dobrý!
LadysR2
  9. 12. 2015, 20:00
Snažím se to nedělat a nekopírovat svoje komentáře od jinud, ale tady nemám lepší slova a tak udělám výjimku:
Nekoukejte na to, jak dlouho jsem knihu četl. Není to tím, že bych se jí musel prokousávat. Je to daleko prostší. Neměl jsem čas.
Případ Mašínové a já.
Patřil jsem k táboru těch, kteří nevěděli, jak uchopit příběh bratrů Mašínů. Vrazi, nebo hrdinové?
Vychováván a vzděláván v posránkovském zaprďánkovském socialismu jsem úplně nedokázal pochopit sílu motivace této bratrské dvojky a jejich přátel. Způsobeno nedostatkem informací.
A teď ke knize.
Je strhující. Napínavá. Lidská. Nelidská. Odporná v předvedené brutalitě totalitních režimů. Dojemná v detailech. Tvrdá v prozřeních.
Příběh bří Mašínů je sám o sobě velmi silný, ale pro pochopení stavu jejich pohledu na život je naprosto nezbytné dozvědět se, v jakých poměrech vyrůstali. A zde pro mě nastal zlomový okamžik v pohledu na jejich kauzu.
Jejich otec byl totiž jeden z protifašistických odbojářů, zvaných Tři králové. Že nevíte? Neznáte? Tápete? Možná slyšeli? Jste na tom stejně, jako já před přečtením této skvělé knihy.
když si člověk uvědomí, jaké kořeny bři Mašínové mají, musí uznat, že jejich snaha o rozběhnutí svržení komunismu je naprosto legitimní. Třídní boj je vynález komunistů. A tak v důsledku genového fondu Mašínových a tím v podstatě předurčeného pohledu na odboj proti komunismu bratři nastoupili pro mě naprosto logickou cestu boje. Na život a na smrt. Padni komu padni. A můžu jim jen závidět tu rozhodnost a sílu.
Od přečtení této knihy, která poutavě popisuje život jejich rodiny od dvacátých let, přes jejich válku s komoušem, neuvěřitelnou cestu za svobodou přes socialistickou NDR do Západního Berlína, až po život v USA, jsem nabyl přesvědčení, že bratři měli dostat metál za boj proti komunismu. Howgh!
Pim
  21. 9. 2014, 18:13
Tahle knížka mě hodně překvapila. Měla jsem obavu, jak se bude číst. Ale zvyknout si na vyprávěcí styl trvalo sotva pár stránek a od té chvíle to jede. Opravdu poutavě napsaný příběh se skvěle čte a odkrývá mi pro mě neznámou historii nejen Mašínů, ale taky více přibližuje reálie určitých historických období. Skoro se mi až chce pátrat po dalších událostech dějin. Ještě nemám dočteno, ale je to fakt zajímavé a dobré čtení.
Tak dočteno. Strhující, napínavé, poučné.Určitě stojí za přečtení. Smutný je dopad na ostatní hrdiny příběhu. To bylo tehdy kruté. A asi už se zapomnělo.
Casey
  1. 10. 2015, 17:21
Skvělá knížka i děj, jenž napsal sám život. Kromě trochu pomalejšího rozjezdu má knížka úžasný spád, Mašínům fandíte, ikdyž víte jak to dopadne. Měli na vybranou, buď žít pod pevnou rukou komunismu, který (by) jim, díky jejich otci, nezůstal nic dlužen nebo utéct "na západ" ke svobodě. Zvolili druhou možnost a to znamenalo jediné: utíkej nebo budeš chycen, zab nebo budeš zabit. Asi by bylo naivní si myslet, že utéct v té době bez jediného výstřelu by vůbec bylo možné.
Václav Werner
  3. 3. 2016, 17:18
Doporučuji to také ve formě audioknihy. Namluvil ji Jiří Orsten a je celá dostupná na tomto webu: www.masinovi.estranky.cz
bousovka
  12. 10. 2012, 23:15
Prustila jsem se do cteni knihy s tim, ze si udelam vlasti obrazek o tom, na kterou z tech nesmiritelnych stran se priklonit. Pravdou je, ze maloktery realny pribeh vyvolava tak protichudne nazory. Myslim, ze pohnutky, ktere hrdiny hnaly kupredu, je mozne pochopit, ale neni mozne odpoustit skutky a pouzite prostredky. Pribeh je skutecne strhujici a je napsany velmi ctive.
Sivi
  25. 10. 2016, 8:53
Strhující příběh, který se sám čte. Je opravdu o čem přemýšlet. Kniha nám vysvětluje jak to bylo. Doporučuji všem!
ZuzanaL
  29. 7. 2015, 15:32
Neomlouvá, ale vysvětluje. Jedním dechem přečtená kniha, která mi dala podnět pátrat do hloubky v tématech, které rozdělují společnost, která mi ukázala, že nikdy není jedna pravda. Stále neznám odpověď - snad ani vrazi, ani hrdinové - zkrátka kluci, kteří byli nějak vychovávaní, v něco věřili a za to bojovali...až do úplného konce života...
Elvicek
  7. 1. 2014, 11:33
Strhující příběh, který se čte jedním dechem. Už dlouho jsem nečetla knížku s kapesníkem v ruce. Vyvolá ve čtenáři spoustu pocitů a myšlenek. Celou dobu jsem se snažila najít odpověď na otázku, zda jsou Mašíni vrazi nebo hrdinové. A dnes po dočtení stále nevím, ale co vím jistě, že k nim cítim respekt stejně tak jako ke spisovateli této knihy. Klobouk dolu!