Ze světa lesních samot

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-86876-30-6

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-86876-30-6 184 Nakladatelství Dr. Rebstöck
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1955) 245

Román Ze světa lesních samot napsal Karel Klostermann pro revue Osvěta, ve které vycházel od června 1891.
Jde o první román volného „šumavského“ cyklu a byl kladně přijat kritikou a především i čtenáři. Příčinu této oblíbenosti je možné vidět v Klostermannově specializaci na kraj, který dobře znal a který ještě žádným autorem nebyl zpracován.

zdroj:wikipedia.org (Založil/a: Edgar)

vladislaus
  18. 2. 2014, 18:23
Pro mne také velké překvapení nad autorem i nad knihou. Nevzpomínám si, že bych se o Klostermannovi učil ve škole. Byla to pro mne velká neznámá, ale jsem nadšen stylem jeho psaní. Vynikající příběh, skvělé popisy šumavské přírody, důstojné zakončení románu. Brzy se k tomuto autorovi opět vrátím.
Kiv Čitrem
  23. 7. 2014, 13:44
Opravdu šikovně komponovaný text, který se umně vyhýbá patosu, který je tak typický pro literaturu 19. století. Žádné naivní lásky, ale vnitřní boj mezi vášní, povinností, odlišnými světy a drsnou realitou. Do toho epizody vpravdě dobrodružné - střety mezi lesníky a pytláky; to vše zasazeno do rámce mravního pochybování, který přístup je správný, Vavruchův, Kořánův nebo Bártovcův? Svijanský, dle mého nejzajímavější postava knihy, toto vše nasává a sám se přetváří, s hlavou vzpřímenou.
Opferlamm
  25. 1. 2013, 21:08
Karel Klostermann patří mezi to nejlepší, co naše literatura má. Přesto je autorem tolik opomíjeným. Tato kniha mě svou dokonalostí naprosto ohromila. Emotivní a silný příběh, propracovaná psychologie postav v kombinaci se skvělým vypravěčstvím K. K. vytváří nesmírně působivé svědectví o dávném životě na šumavské lesní samotě. Fantastické popisy přírodních scenérií jsou opravdovým slohovým klenotem.