Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Království dvojího lidu

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Království dvojího lidu

Podtitul: České dějiny let 1436 - 1526 v soudobé korespondenciPoprvé vydáno celosvětově: 1989

Nejnovější vydání:
Odeon - 1989
Počet stránek: 479
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1989) 479

Letopočty 1436 a 1526 patří k nejvýznamnějším mezníkům českých dějin. 5. července 1436 ukončilo v Jihlavě slavnostní vyhlášení kompaktát, sjednávajících podmínky míru mezi husity a basilejským koncilem, sedmnáct let husitské revoluce. 23. října 1526 zvolil v Praze český sněm králem Ferdinanda Habsburského a přispěl svým rozhodnutím ke vzniku soustátí, jehož existence utvářela téměř čtyři století nejen dějiny českých zemí, ale dějiny celé Evropy.
Výbor ze souvěké korespondence sleduje peripetie dramatického dění, které se mezi těmito dvěma daty odehrávalo: období od kompaktát k bezkráloví v letech 1436-1439, zápas Oldřicha z Rožmberka s Jiřím z Poděbrad v letech 1458-1471, vládu "husitského krále" v letech 1471-1483, zápas měst se šlechtou v letech 1493-1526 a dějinné rozcestí roku 1526. Dává nahlédnout namnoze pod novým zorným úhlem do politických událostí a každodenního života i do vnitřního světa významných osobností. Zpřístupňuje dobovou korespondenci především jako historický pramen, ale zároveň přispívá k jejímu docenění v souvislostech literárního vývoje.

Text vybral a edičně připravil, předmluvu napsal, vydavatelskými poznámkami, vysvětlivkami, slovníčkem a rejstříky opatřil a obrazovou přílohu sestavil Petr Čornej. (Založil/a: Richie)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
60% 60% 60% 60% 60%
  7. 7. 2013, 2:17
Velmi zajímavá kniha, sestavená z korespondence pohusitské doby Českého království. V mnoha desítkách dopisů z této doby vidíme vývoj českého království od bitvy u Lipan přes vládu Jiřího z Poděbrad a vládu Jagellonců až k jejich konci v bitvě u Moháče.
Kniha je opatřena vynikající předmluvou Petra Čorneje, který skvěle popisuje celé toto významné období v dějinách českých zemí. Dále jsou k dispozici podrobné vysvětlivky, které umožňují lépe porozumět významu dobových dopisů a také slovníček některých dnes již zapomenutých staročeských výrazů.
Čtením této korespondence je čtenář vtažen do dob dávno minulých a prožívá události naší země téměř jako očitý svědek. Je to velmi dobrá pomůcka pro všechny, kteří se podrobně zajímají o české dějiny.