Originální název: La Possibilité d´un ile

Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-207-1685-9

Euromedia Group (2016) 978-80-207-1685-9 344
Odeon (2007) 978-80-207-1236-3 344

Román se odehrává ve dvou liniích. V současnosti je to příběh humoristy a komika Daniela 1, a v budoucnosti pak líčí svět po globálních katastrofách, v němž žijí divoši z doby kamenné a klonovaní novolidé. Daniel 24 a 25 jsou reinkarnacemi, v 24. a 25. generaci, svého genetického předchůdce Daniela 1. Vyjadřují se k autobiografii, kterou po sobě zanechal, a většinou mají vážné potíže jí porozumět.
Daniel se ve svých vystoupeních komika posmívá dekadentní, upadající západní civilizaci. Hledá štěstí, ale nikdy ho nenalezne, neboť jeho podmínkou je bezpodmínečná láska a tu může očekávat jen od svého psa.
Podle Houellebecqa je západní společnost založena na jediném základním principu: "Eskalaci touhy po rozkoši až k nesnesitelnosti, takže je stále obtížnější ji uspokojit."
Daniel se domnívá, že zjistil, proč je frustrován: na velkém sexuálním orgiastickém mejdanu je jediným člověkem starším 25 let. Stárnutí je krize, protože "mizí schopnost pohlavního styku i přístup k sexu, avšak touha nikdy úplně nezmizí". Daniel spáchá sebevraždu a Houellebecq předpovídá, že se průměrný život pro sexuálně frustrované lidstvo začne brzo rychle zkracovat - na asi 50 let pro ženy a 60 pro muže.
Přetrvává však touha po nesmrtelnosti - je to jediný poslední rys náboženství, který přežil. Daniel 1 se stal členem sekty Elohim, která svým příslušníkům slibuje revoluční klonování: když starý model zemře, nový je doručen během 24 - 48 hodin. Proto Daniel i jeho pes přežívají geneticky, ale nikoliv jako tatáž osoba. Příčiny utrpení byly v novolidech odstraněny, stejně jako všechny touhy a emoce. Avšak novočlověk nenalézá štěstí. Monotónní život vede k smutku a apatii.
Nakonec se vydají dva novolidé, Marie 23 a Daniel 25 z trosek New Yorku do nové společnosti, do neznámého ráje, možná někde na Kanárských ostrovech. Tam naleznou báseň, kterou Daniel 1 poslal krátce před smrtí své milence a navzdory vší racionalitě se nechají unést jejím příslibem nejistoty:
"A láska, která všechno tak ulehčuje, Ti poskytuje všechno, dává ti to hned: Existuje, uprostřed času, možnost ostrova." (Založil/a: Tyet)

badatel
  7. 5. 2016, 11:23
Docvaklo mi to myslím na str. 174. Knížka to je skvělá, Houellebecq je přesný a nelítostný. Pasáž od str. 154 do cca 159 je dokonalá, nejdokonalejší, co jsem za dlouhou dobu četla. Při čtení posledních stránek jsem si vzpomněla na Clarkovu povídku Lev z Commare. Smekám, Micheli, smekám.
Slarque
  15. 6. 2014, 14:26
„Virtuózní příběh sexu, science fiction a šílenství života v sektě“, jak tvrdí záložka románu. Hlavním hrdinou je profesionální (a velmi úspěšný) komik (dělá především one man show) a jeho celý život se točí kolem sexu (jehož popisy jsou často velice podrobné). Čtenář dostatečně cynický se občas i něčemu zasměje, také neuškodí širší kulturní přehled, přece jen se hlavní hrdina pohybuje v showbyznysu a naváží se do kdekoho. Třeba mě zarazil několikastránkový plamenný výpad proti Larrymu Clarkovi (ani „jeho podlý přisluhovač Harmony Korine“ nebyl zapomenut), ale z pohledu hlavního hrdiny to dávalo smysl.
edulla
  30. 8. 2016, 19:35
Stejně jako v případě Rozšíření bitevního pole mne pohladilo po duši, že je někdo schopen s takovou lehkostí a bez patosu psát o (s prominutím) "sračkách, co život přináší". Rozhodně bych knihu neviděla jako spouštěč deprese. V dnešní fake době je to naopak obrovská úleva, vrátit se k téměř hmatatelnému záznamu stárnutí a nesmyslnosti některých životních snah.
Renyem
  14. 9. 2016, 9:54
Moje první kniha od tohoto autora. Podle anotace jsem čekala úplně něco jiného, takže jsem byla trochu zklamaná. Jako celek se mi kniha líbila, nejvíce na mě zapůsobil popis a děj samotné sekty. Nejhorší na knize bylo vstřebávat myšlenky hlavního hrdiny Daniela1, který byl často sebelítostivý až ukňouraný, bez koníčků a bez přátel.. proto teď, když knihu hodnotím, nějak nechápu, proč by někdo takový chtěl věčný život,..ale kdo by nechtěl co?
rightname
  7. 2. 2016, 18:51
Stává se mi to opravdu výjimečně, dosud možná tak pětkrát za život, ale nebyl jsem schopný tohle dočíst a po třetině boje s Houellebecquem jsem to vzdal....
pietroaretino
  19. 1. 2013, 15:19
Václav Klaus taky není normální, jeho knížky mohou navozovat těžké deprese. Koho nebaví knížky Václava Klause, ať zkusí tohoto Houellebecqa. A snad nebude litovat.
jegor
  19. 7. 2012, 18:29
Houellebecq není normální, tahle knížka navozuje těžké deprese. Koho nebaví ,,běžné knížky" ať zkusí tohle. Ale možná bude litovat.