Hráčský instinkt

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1213-5

Odeon (2006) 80-207-1213-5 441

Vynikající románové dílo známé německé prozaičky.
Soukromé gymnázium Ernsta Blocha v Bonnu. Ada má za sebou násilný útok na spolužáka, Alev je z bohaté světoběžnické rodiny egyptského obchodníka. Oba trpí nutkavou touhou dělat nepředvídatelné věci, které překračují hranice morálky i legality. Jejich obětí se stane učitel literatury a tělocviku jménem Smutek, kterého dívka svede, a pak ho oba vydírají. Hra je pravzor demokratického způsobu života, míní Alev. Perverzní hra má v tomhle případě dohru u soudu, kde však nezletilá Ada vystupuje v roli svědkyně, zatímco Alev a Smutek sedí na lavici obžalovaných. V mikrokosmu jedné školy se zrcadlí současné události světové politiky. Juli Zeh pokládá otázku, zda ještě vůbec lze ve světě, který je rozdělen na dobré a zlé státy, toto „původní“ kladné a záporné rozeznat. Vynikající románové dílo, které v Die Zeit neváhali označit za „povinnou četbu všem studentům a učitelům“.
Známá německá prozaička Juli Zeh (1974) se proslavila již svým prvním románem Orli a andělé přeloženém do 25 jazyků. Je také autorkou „cestopisu“ po Bosně a knihy o psech. (Založil/a: Tyet)

Juli Zeh Juli Zeh
*30.06.1974

teite
  2. 7. 2014, 10:35
Velmi zdařilá kniha, oproti Orlům a andělům byl děj daleko pravděpodobnější a úvahové pasáže mi nijak zvlášť nevadily, ač je jinak příliš nemusím.
AkzuzkA
  15. 1. 2012, 10:00
Právě jsem Hráčský instinkt dočetla a musím uznat, že má Juli Zeh opravdu talent. Kniha má sice podle mého názoru pomalejší rozjezd ale jízda a dojezd stojí za to! Autorka si se čtenářem hraje, nabízí mu spoustu odkazů k jiným dílům světových autorů, vše má promyšlené do posledních detailů. Když knihu čtete, zapomenete na to, co je dobro a co zlo, kladete si spolu s autorkou a jejími postavami základní i složitější filozofické otázky. Možná nechápete důvody činů hlavních postav, ale je možné, že žádné důvody ke svým činům ani nemají, jsou to přece "pravnuci nihilistů"! Na závěr jen dodám: Pět hvězdiček z pěti...
SusanBlade
  25. 2. 2014, 15:25
Trochu jsem se trápila, obzvlášť zhruba vprostřed čtení. Některé - úvahové - pasáže plynuly velmi, velmi pomalu. Není to můj šálek čaje. Posledních sto stran už ovšem šlo takřka samo. Tedy kdyby kniha měla poloviční počet stran, hodnotila bych lépe.
Vikina333
  2. 10. 2012, 19:25
Velkým plusem knihy jsou velice zvláštní postavy, které se chovají dosti nezvykle a tím čtenáře překvapují až šokují. Můžeme se snažit proniknout do myšlení Ady a ostaních díky skvělému vylíčení postav. Jediné, co bych malinko vytkla autorce je trochu moc filozofování (nihilismus je obtížně vysvětlitelné a pro mě pochopitelné téma).

Mj. Pokud nechcete přijít o část napínavého děje - nečtete přebal knihy, je tam poodkrytý děj téměř do poloviny..