Temná energie

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Odeon - 2009
ISBN: 978-80-207-1292-9

Odeon (2009) 978-80-207-1292-9 295

Ve svém třetím románu se známá autorka pouští nejen do zcela jiného tématu, ale i do jiného žánru. Snad by se dalo hovořit o netradičním detektivním románu a o posledním případu svérázného policejního komisaře Schilfa. Na rozdíl od něj však čtenář od začátku zná nejen vraha, ale i jeho motiv. Hlavní protagonista, vysokoškolský učitel fyziky Sebastian, odváží svého desetiletého syna na skautský tábor. Když zastaví u motorestu, auto i se synem zmizí. Únosci v jediném telefonickém kontaktu požadují jako výkupné místo peněz odstranění člověka. Špatně zaslechnuté jméno způsobí katastrofu. Na scéně se dále objevuje neodolatelná figura policejní komisařky Rity Scury, je tu Schilfova pozdní, doslova z nebe spadlá milenka, Sebastianův dávný přítel Oskar, rovněž fyzik, ovšem s radikálně jiným náhledem na vědu, Sebastianova manželka, galeristka Maike, a samozřejmě syn Liam, který vůbec neví, že byl unesen. Juli Zeh rozvíjí sofistikovanou hru, kdy každá indicie může znamenat (pro každého) něco jiného. A čtenář má dojem, že o všem ví, protože vyprávění je vedené jakoby z ptačí perspektivy. (Založil/a: Tyet)

Juli Zeh Juli Zeh
*30.06.1974

teite
  2. 7. 2014, 10:37
Kniha je napínavá, strhující, i když místy jsem si říkala, zda skuečně může "normální" člověk z ničeho nic jednat tak iracionálně jako Sebastian. Konec už se mi zdál trošku překombinovaný.
lusk_lusk
  21. 5. 2013, 23:31
Na této záležitosti mne nejvíce pobavilo, jak se mé očekávání naprosto míjelo s napsanou realitou. Jen výjmečně si o knihách které se chystám číst dopředu něco zjistím a ráda to vydávám za skvělý způsob jak si utvořit co nejméně zaujatý názor. Vstah dvou mužů je zde popisovám tak detailně, že místo snování detekticní zápletky jsem očekávala, kdy láska mezi těmito latentními homosexuály konečně zvítězí nad společenskými předsudky a krytím "klasickou" rodinou. Toto není komentář, který by Vás měl přimět nebo odradit od čtení Temné energie, ale sám o sobě také dost vypovídá...
moriggan
  4. 5. 2010, 0:17
Rozporuplná kniha. Spisovatelka se snaží všemi prostředky vzbudit u čtenáře dojem, že je tím, kdo ví všechno; tato vědomost mu ale v ničem nepomáhá - naopak je to on, kdo na konci toho ví nejméně. Scéna i vnější charakterové vlastnosti postav jsou bravurně vykresleny, autorka používá spoustu metaforických přirovnání, která jsou někdy až na hranici s kýčem. O to víc pak kontrastují s dějem, který je dle mého názoru nejslabším článkem tohoto románu. Možná je to tím, že je detailně popsán už na záložce knížky a před každou kapitolou člověk ví, co bude následovat. Samotný příběh na mě působil nezáživně, obyčejně, byl snadno předvídatelný - což je u detektivních románů celkem handicap. Možná ale právě to byl záměr, aby vynikla samotná pointa knížky. Víc než samotný děj mě zaujaly myšlenky, které toto dílo povýšilo od obyčejné detektivky po moderní společenský román, který pokládá víc otázek, než na kolik dá sám odpověď.
Každopádně knihu jako celek hodnotím velmi kladně, myslím si, že myšlenky - jak fyzikální tak i filozofické, mi ještě nějakou dobu v hlavě pobudou a určitě donutí ještě párkrát být touto temnou energií pohlcena.
Snad jen doporučení: Pokud si opravdu chcete přečíst detektivku a ne společenský román, nečtěte si dopředu obsah, naopak poslední stránka neublíží...