Egyptský člověk a jeho svět

Egyptský člověk a jeho svět Originální název: L´uomo Egiziano
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Vyšehrad - 2006
ISBN: 8070218134

Vyšehrad (2006) 8070218134 313

Další, již pátý svazek řady Člověk a jeho svět se obrací k tajemstvími opředenému světu jedné z prvních velkých civilizací dějin lidstva. Kulturu starověkého Egypta přitom známe především zvenčí, tak, jak se nám vyjevuje na tváři monumentálních staveb či v strnulé vznešenosti maleb a hieroglyfů.
Jedenáct poutavých studií napsaných předními italskými, francouzskými, německými, ruskými a americkými odborníky může pomoci nahlédnout za tuto masku a zahlédnout skutečného člověka starého Egypta. Představuje se nám postupně jako rolník, řemeslník a umělec, písař, úředník, kněz, voják, otrok, cizinec. Zvláštní kapitola je věnována světu mrtvých, který v životě starých Egyptanů hrál roli nesmírně významnou – jako úběžník, cíl i měřítko světa živých. Stranou nezůstává ani postavení ženy, v mnohém překvapivě rovnocenné s muži, a pochopitelně postava faraona, stojící na vrcholku pyramidy staroegyptské společnosti. V českém prostředí má egyptologické bádání i jeho popularizace dlouhou a úctyhodnou tradici, lze tedy jen doufat, že i výprava proti proudu věků i bájného Nilu se svazkem editora S.Donadoniho vzbudí pozornost, jakou si jistě zaslouží. (www.kosmas.cz) (Založil/a: keddy79)