Game

Game

Podtitul: Vítejte ve hře!

Originální název: Geim
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3923-1

Knižní klub (2013) 978-80-242-3923-1 360

Třicetiletý Henrik Pettersson, zvaný HP, se vrací z nočního tahu stockholmskou podzemní dráhou domů. Na sedadle proti němu leží mobilní telefon, který po chvíli zabliká a vyzve ho esemeskou ke vstupu do hry. Naivní Henrik neodolá, přestože zpráva ho varuje, aby si vše pořádně rozmyslel. Za první splněný úkol (krádež deštníku) obdrží na účet finanční odměnu. Díky další dobře odvedené práci získá přístup na svůj herní profil – a zjistí, že už ho podporuje menší fanklub… Zadání jsou stále nebezpečnější, ohlasy stále větší a částky na kontě stále vyšší. Pak přijde úkol, jehož splnění obnáší útok na lidské životy. HP netuší, že půjde i o jeho blízké. Ze hry však není cesty zpátky… Nejlepší švédský kriminální debut roku 2011, úvodní díl trilogie překládané do šestadvaceti jazyků, thriller o moderních IT technologiích, nabitý akcí, překvapivými zvraty a nečekanými rozuzleními. (Založil/a: alča87)

Anders de la Motte Anders de la Motte
*??.??.1971

Rames
  10. 8. 2016, 13:03
Komentuji bezprostředně po přečtení a tak jsem ještě plna nadšení z krásného konce, vlastně tak vysoké hodnocení dávám hlavně pro ten závěr. Celou knihu prostupuje nezralost a klackovitost hlavní postavy Henrika Petterssona, dráždí a provokuje čtenáře svými výrazy ale o to právě jde, četli bychom vůbec knihu ve které by se slušňák vydal porazit monstrózního nepřítele? Dalo by se něčemu podobnému věřit? Mě se to líbilo a doporučuji.
Eidalon
  12. 10. 2014, 19:05
Skutečnost je hra a hra je skutečnost . . . toto jednoduché motto se vine celou první knihou pana Anderse de La Motty. Asi nikomu, kdo sleduje knižní novinky nemohla tato trilogie uniknout (Geim – 2010, Buzz – 2011 a Bubble – 2012), obzvláště po marketingové masáži celé řady severských trillerů z dílen pana Nesba, Adler - Olsena, Larssona, Theorina, Keplera, Mankella atd., které zaplavily knižní trh, včetně toho českého a které doprovází image až obscénní krutosti (která bezesporu přitahuje velkou skupinu čtenářů).

Game ale svým pojetím představuje novou vlnu švédské kriminální literatury a na úvod mohu říci, že se mne kniha líbila. Zaujala a i když střední pasáž (alespoň dle mne) trochu ubrala (jakoby spadl řemen) na dynamičnosti v celku knihu hodnotím velmi pozitivně.

Příběh ze světa IT technologií a sociálních sítí je dostatečně dramatický a napínavý, obsahující ironii i humor a především varuje „vztyčeným prstem“ jak jejich ovládání a zneužití v rukou těch nepravých může „semlet“ každého člověka a jeho identitu doslova na prášek.

Podobných počinů zde v minulosti bylo již několik (film Síť, Firewall atd.) přesto je kniha moderním a současným trillerem, kdy hlavní hrdina HP autobiografuje celou řadu současných třicátníků.

Na stránkách dílka se tak rozehraje příběh Henrika Pettersona (HP) a jeho sestry a především velkého Pořadatele, který s HP rozehraje hru, které hlavní hrdina nemůže odolat. Alternativní realita, úkoly a finanční ohodnocení, ocenění na síti, to jsou hlavní „motory“ HP, který se tak propadá do osidel hry . . . dokud nezjistí, že je již pozdě na návrat.

Rozehraje hru, kde se chování a jednání účastníků hry může stát nástrojem se kterým lze dosáhnout doslova jakéhokoli cíle bez možnosti dohledání skutečného zadavatele úkolu, skutečného důvodu k jeho provedení.

Samotný příběh, odhalení a motivy hráčů či Pořadatele, to vše se postupně dozvíte a zakončení jen připravuje odrazový můstek pro další pokračování, které se taky dostavilo . . .

Určitým bonusem pro ty správně „postižené“ je nezměrná řada typických hlášek z celé řady filmů a dílek, které mají dokreslovat celý „osobní profil“ hlavního hrdiny, ale zároveň se stávají i zkouškou vaší znalosti všech těch filmů, které utvářely a provázely dospívání a život celé generace současných třicátníků.

Pokud se správně orientujete, jste tím žádaným koláčem trhu, pro který je kniha určena (ony anglické vsuvky do českého textu).

Osobně doporučuji a upozorňuji, že po přečtení Vás to nejspíše požene rychle si sehnat druhý a třetí díl knihy. A pokud ne, patříte jinam, ale to je ona krásná barevnost života . . .
Potulný mnich
  30. 6. 2013, 23:05
Musím se přiznat, že mě štvaly ty anglické věty, občas se mi zdál i děj přehnaný, ale kniha je napínavá, netradiční nápad, který autor dokázal opravdu rozvést a vtáhnout čtenáře do děje. Super, až na těch pár mínusů,co jsem zde popsal. 4 hvězdy.
Desmond
  9. 6. 2014, 10:04
Musím se přiznat, že mě Hra chytla stejné jako hlavního protagonistu. Jen škoda, že ji autor utnul takhle brzy, ale i druhá polovina románu ubíhala ve velmi rychlém tempu. Anglické věty mi na rozdíl od většiny komentujících nevadily, naopak podle mého k osobnosti HP vyloženě seděly.
Tardis
  25. 8. 2015, 21:34
To bylo otřesné. Začátek mě nalákal, zbytek neuvěřitelně zklamal. Anglicismy, nelogičnost, pitomé a nesympatické postavy, upadající zápletka...co víc si nepřát.
Ruxandra
  14. 8. 2013, 8:08
Kniha mě docela zklamala, ale měla zajímavý námět a překvapivý konec, tak že to jí hvězdičky přidalo ;)
Po recenzích a anotaci jsem rozhodně čekala víc a detektivku (jak to měli zařazeno v obchodě) mi to připomíná vzdáleně. Anglické věty a výkřiky jsou dost mimo, převážně spíše ruší a chudák lidi co neumějí anglicky ani slovo si akorát budou myslet, že přicházejí o něco důležitého, když tomu nerozumí.
MMacicekk
  7. 1. 2016, 18:47
Zajímavý nápad, i když jsem čekala, že v hře půjde o něco trochu jiného. "Hraní" hry mě bavilo, škoda, že byla tak brzo ukončena. Bavil mě i hlavní hrdina a myslím si, že ty anglické věty tak nějak k němu patřily, takže mi ani nevadily. Závěr překvapivý. Vrhám se na další díl.
JarKun
  18. 10. 2015, 18:22
Skvělý nápad, který čtenáře hned vtáhne do děje. A v dnešní společnosti nic až tak k neuvěření. Vždyť různých tajných her a zábav už koluje po světe ... Napětí dokázal autor udržet až do konce, kdy rozporuplnému hrdinovi nakonec vložil do vínku i trochu té lidské odvahy a morálky. Jedinou výtkou jinak skvělého počinu je přehnané množství anglických výrazů, které jsou ze začátku možná zpestřením, ale postupně jich přibývá a přibývá, až je jich nakonec otravný přebytek. Jsem však zvědavý na další díla autora.
tynuska37
  12. 7. 2013, 15:40
Originální nápad, který mě zaujal. To rozhodně. A zajímavé zpracování. Ale na druhou stranu mi vůbec neseděl autorův styl vyprávění, o rádoby "cool" výrazech nemluvě (slova jako plejs a nais mně téměř hnala slzy do očí) a ta záplava ostatních čistě anglicky psaných spojení a vět? Proč jako? Protože to lépe zobrazuje charakter a smýšlení jednoho švédského flákače? Sweet, ale já kvůli tomu byla často fakt docela pissed a taky there's no way půjčit tu knížku zbytku rodiny, když častokrát they'd have no idea what it's about. Bože, ochraňuj češtinu. Prosím.
Co se týče postav, častěji mi spíš lezly na nervy, než abych se do nich nějak vcítila. A některé scény mi přišly skoro jak vystřižené z amerických velkofilmů - totiž dost přehnané. Zpočátku mě děj vůbec nebavil, až v polovině se to konečně rozjelo. Co se konce týče, nejsem si dost dobře jistá, co si mám myslet, některé věci zůstaly nevysvětlené a jiné zase neměly logiku. Ale to se snad vše rozuzlí v dalších dílech.
Sečteno a podtrženo, kniha to není špatná, místy dokonce i dost zajímavá a napínavá, spoustě lidí se bezpochyby zalíbí. Mně se taky líbila. Ale častěji mi bohužel spíš drásala nervy. Další dvě knihy si přečtu. Ale jen když se budu zrovna hodně nudit.
lukyn
  23. 7. 2014, 12:44
Ty anglické výrazy v knize opravdu ruší. Ne že by člověk musel hledat ve slovníku, ale musí zastavit, zamyslet se a pak se zase vracet do děje... Jinak nápad dobrý. Za mě 80%.
woolf
  12. 9. 2013, 4:11
U knihy bych vyzdvihl především samotný nápad. Přes někdy otravne anglické věty a výrazy dokáže děj příjemné vtáhnout. Přesto jsem od takového tématu a nápadu očekával trochu více, což se týkalo spíše mých očekávání. Knihu s klidem doporucim k přečtení - Za mě 4 +. Pobavila
tomdra
  9. 1. 2015, 11:17
Musím souhlasit s Potulným mnichem....desítky anglických vět a slov tuto knihu kazí. Ale jinak je to dobrý a opravdu napínavý příběh.
Francesco
  28. 2. 2014, 8:15
Z této knihy se dělá díky reklamním kampaním bůh ví co ale skutečnost mě dosti zklamala. Jedná se průměrnou knihu už ani ne s originálním nápadem na děj. Čekal jsem od knihy něco jiného, začátek vypadal slibně ale hra celkem brzy skončila a nastala docela nezáživná část děje. Hra by podle mě mohla ještě pokračovat. Uvidíme co nám přinesou další dva díly.
Manonka
  27. 1. 2014, 8:56
Přestože kniha byla napínavá, styl vyprávění nebyl můj šálek kávy a anglické věty a dovětky skoro v každém odstavci mě vyloženě rozčilovali. Ty části o Rebbece byli pro mě určitě čtivější. Jinak oceňuji nápad, ač trochu přehnané, tak určitě hodně zajímavé.
Malwasur
  5. 6. 2013, 20:39
Zatím jsem zhruba v polovině knihy a musím říct, že je fakzt bezvadná. Kdyby člověk mohl, přečetl by to jedním dechem. Řekl bych že docela origoinální a úžasný příběh. A to jsme teprve v polovině knihy. Vřele knihu doporučuji :-)

---------------------

Kniha dočten. Bezvadná kniha, nemá chybu ani příběh, ani styl psaní, snad až na tuobčasnou angličtinu, ale ta se dá taky skousnout :-)
Lucecita
  3. 3. 2014, 8:52
Tohle bylo suprovy. Musim rict, ze ty anglicke vety me ze zacatku taky stvaly, ale pak uz jsem se na ne hrozne tesila. Myslim, ze se do toho hodily. Dej byl napinavy a ke konci uz jsem jen valila oci. Takze za me, naprosta pecka. Musim si sehnat druhy dil. :-)
mishelin
  29. 10. 2013, 22:19
Musím se přiznat, že jsem tu knížku nemohla vůbec přelouskat. Anglické názvy mě štvaly také. Námět je pěkný, ale dalo by se to udělat trošku víc čtivěji.
Melda
  13. 6. 2013, 7:47
Zde asi budu svým hodnocením chcát proti větru. Zajímavý námět o Hře stojící za řadou trestných činů po celém světě, ale nenaplnilo to možný potenciál. Příběh je krátký, příliš přímočarý s malým množstvím postav, bez atmosféry. Nebavily mě ani ty anglické "cool" hlášky, které byly skoro na každém druhém řádku. Nevím jak by Hra mohla fungovat mnoho let v utajení. V mých očích je to takové nedotažené, slabých 50%.
kat
  26. 4. 2015, 12:58
Skvělá kniha! Nejlepší byl začátek a konec knihy, ten střed mě moc nebavil. Dlouho mě nebavila ani postava Becy, ale jakmile jsme se dozvěděli, co má s HP společného, tak se to zlepšilo. Závěr byl strhující a už se nemůžu dočkat dalšího dílu.
citroon5
  22. 6. 2014, 16:23
Čekal jsem, že se to bude točit kolem plnění úkolů,které budou čím dál těžší a krvavější(jak předurčuje obrázek na přebalu) Kniha se ale časem začne ubírat jiným směrem ,ne sice nezajímavým,ale nic strhujícího se nekoná.
Čekal jsem gradující děj, plný napětí a krve,dostal jsem průměrnou knihu,která navíc obsahuje dost nelogičností.
Ani nevím,jestli se mám pustit do dalších dílů :-/Hodnotil bych 3a půl hvězdičky.
Lucy1994
  13. 6. 2014, 14:31
Ze začátku mě kniha vůbec nebavila a do čtení jsem se musela "nutit". Anglické výrazy se tam objevovaly neustále, což mi hodně vadilo. Dokonce mi neseděl HP, jeho chování bylo neskutečné. Sprosté výrazy bych tak nějak přešla, ale na můj vkus tam byly občas takové hnusné výrazy s popisem, až jsem začala litovat toho, že jsem tu knížku začala číst. Ale jak říkám - ze začátku. Prokousala jsem se až ke konci, až nějak v půlce to pro mě začalo být teprve zajímavé a dobře promyšlené. Pokračování mě trochu láká, ale nevím, zda se do něj vůbec pustím :)
Ad-Libri
  7. 10. 2015, 20:41
Bezkonkurenční. Úžasně napínavé, perfektní téma, skvěle zpracované. Já osobně jsem měla v podobě audioknihy, a je to úlně o něčem jiném. Doporučuji, zvlášť ten konec je mistrovský.

onde
  14. 1. 2015, 9:51
Kniha se mi určitě líbila. Postavy byly věrohodně vykreslené, děj měl rychlost, spád, dějové linie na sebe dobře navazovaly, nenudil jsem se. Jedinou věc, kterou bych vytkl, jsou ty již mnohokrát zmiňované anglické hlášky. Tyto mě v textu doslova obtěžovaly. Neměl bych nic proti tomu, kdyby se v textu vyskytovala slova, která jsou dnes již běžně užívaná, jako např. cool, oh my god, fuck, hot chick, apod. ale výrazy a souvětí v textu používané, jsou dle mého názoru v anglické podobě úplně zbytečně, protože zpravidla neobsahují žádné výjimečné sdělení, které by bylo třeba podtrhnout. Nicméně, kniha si ty 4 hvězdičky určitě zaslouží.
Inkvizition
  23. 1. 2014, 1:38
Zápletka, zpracování, udržení čtenáře v ději na jedničku. Knihu jsem přečetl děsně rychle, doufám, že pokračování to nezazdní, prozatím dávám 5*
BlackFairy
  24. 11. 2016, 11:36
Výborný námět, děj běží pěkně, pořád se něco děje, nemá hluchá místa. Nejspíš si nenajde fanoušky u čtenářů, kteří si hlavního hrdinu potřebují zamilovat, komu vadí ostřejší výrazy. Ani k jednomu táboru nepatřím, přesto "jen" tři hvězdičky. Poslechla jsem si příběh, dobrý, jedu dál. Trvalejší pocit to ve mě nezanechá a co mě přímo iritovalo bylo neuvěřitelné množství anglických frází. Naštěstí jsem i se svou chabou znalostí angličtiny nepotřebovala k ruce slovník, ale dá se předpokládat, že 100% čtenářů v čr bude rozumět? Že bychom alespoň k frázím foukli hvězdičku a pod čarou poskytli těmto čtenářům překlad? Nééé, proč?
Imzadi
  24. 9. 2016, 17:59
Knihu jsem "četla" jen v podobě audioknihy a myslím, že je to pro ni jen dobře. Po prvním poslechu jsem nijak našená nebyla, anglické věty a ne zrovna vytříbený slovník hlavního hrdiny mi k srdci moc nepřirostl (ne že bych byla nějak útlocitná, ale tady mi přišlo, že jsou tu jen ve snaze šokovat a kniha by se bez nich klidně obešla...navíc, koho dnes "sokuje" pár sprostých nadávek). Narozdíl od knihy, kterou bych podruhé už určitě nečetla, jsem se k audiobooku vrátila, a napodruhé byl zážitek určitě lepší. Tak nějak jsem se oprostila od vyjadřovacích schopností HP a sledovala víc děj, který nakonec nebyl tak úplně nezajímavý.
Veronika Froni Ko
  29. 11. 2015, 22:27
Zajímavá kniha, zase s trochu jiným námětem, než ostatní, co jsem do teď četla.. Chvilku mi trvalo zprientovat se v postavách, kdo jsou sourozenci a kdo milenci, ale to bylo samozřejmě autorovým cílem... Přečetla jsem skoro jedním dechem, byla jsem napnutá, co za tím vším vězí a konec překvapil, což přidává knize plusový bod..
bricks
  28. 10. 2014, 8:43
Wanna Play a Game?
Zajímavé, zábané, akční...
Nápad jako takový je dobrý, a ty Anglické hlášky tam sedí..
Rozhodně stojí za přečtení.
Doporučuji
strnecka
  26. 2. 2014, 10:06
Na tuhle knihu jsem se dost těšila, nápad mi přišel zajímavý a zpočátku mě to docela i bavilo. Po nějaké době už i mně začaly jít na nervy ty anglické výrazy, které se objevovaly naprosto bezdůvodně a rušivě. A asi po polovině mě kniha začala i dost nudit, zbytek jsem přeskákala. Úplně špatná není, ale mne moc nezaujala.
JeyKey
  22. 1. 2014, 20:21
Neuvěřitelně čtivé,kniha mě doslova vcucla do děje,který opravdu utíkal a nemohl jsem se od něj odtrhnout.Výborný nápad na téma moderních technologií a možností zkrze ně,zneužívat lidská chování.Bravo...
Shan
  20. 11. 2013, 10:05
Jo, taky mě štvala ta angličtina, ale to byl "umělecký záměr", takže co s tím.
Dočítám druhý díl a ten se mi líbí snad i víc, přes všechnu fantastičnost se mi zdá více reálný.
Tohle je na první pokus fakt čtivý, nemohl jsem přestat. Jako čtení při otravné "rýmečce" jsou tyhle knížky naprosto neocenitelné!
maky86
  21. 9. 2013, 18:51
Čekala jsem mnohem víc, některé pasáže mě dost nudily, ale souhlasím s Ruxandrou, námět i konec to aspoň trošku zachránili.
lupenova
  20. 9. 2013, 19:56
Ty anglický věty mě taky štvali. Kniha není špatná, ale chybí mi po jejím přečtení takový ten vzrušující pocit.. Pro mě průměr.
Mojdovka
  28. 8. 2013, 8:46
Nelíbily se mi anglické věty a 3/4 knihy jsem si byla jistá, že si další díl nepřečtu. Nicméně konec můj názor změnil. Hledala jsem knížku na oddych a Game to splnila. Sice jsem u spousty věcí uhodla už předem, jak dopadnou, ale několikrát jsem byla i překvapená.
Nápad na téma je zajímavý, ale to, že je do Hry zatažen snad každý, kdo se v knize objeví, mi přijde přehnané a pro mě to ubírá na "reálnosti".
Snickers
  24. 7. 2013, 19:55
Prvních sto stránek nic moc, pak už se to trošku rozjelo. Zajímavý nápad s Hrou, ale štvaly mě tam anglické věty a slova jako plejs a nais. Další díl si ale přesto přečtu.