Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Obecné dějiny ničení knih

98%
5 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Obecné dějiny ničení knih
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nejnovější vydání:
Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-697-6
Počet stránek: 500
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 10x v přečtených
v knihovně 10x v knihovně
k přečtení 17x k přečtení
právě čte 3x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2013) 978-80-7294-697-6 500

Od chvíle, kdy člověk získal schopnost myšlení, snaží se své myšlenky zaznamenat nejrůznějšími způsoby na nejrozmanitější materiály. Avšak po stejně dlouhou dobu jsou písemné záznamy nuceny svádět tvrdý boj o přežití, potýkat se s plynutím času, přírodními živly i ničivou silou samotného člověka. Tato kniha je fascinující a velice podrobnou exkurzí do světové historie ničení knih, kde se knihy stávají obětí hmyzu, záplav, plamenů, válek a především lidské posedlosti — fanatických politiků, církevních hodnostářů a rovněž dogmatické ostražitosti cenzury. Kniha jakožto pramen vědění musela ve všech civilizacích a ve všech dobách bojovat proti lidské neústupnosti a barbarství.

Existuje mnoho prací o dějinách knih, čtení nebo o bibliofiliích, avšak doposud žádná se nezabývala zánikem knih. O to významnější je kniha Fernanda Báeze, na niž autor dvanáct let sbíral materiál po celém světě. Dílo je rozděleno do tří rozsáhlých částí a je doplněno daty různých případů pálení a ničení knih jak na západní, tak na východní polokouli, ať už na jejich zániku nese vinu přírodní katastrofa nebo člověk. Obecné dějiny ničení knih se dočkaly už více než třiceti vydání v sedmnácti jazycích. (Založil/a: Nantong)

(více)  

Štítky

#knihy 
více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Hledající
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 6. 2013, 9:29
V průběhu čtení této knihy a zvláště po skončení na mě padal velký smutek a beznaděj... kolik vzácných rukopisů bylo zničeno nejen přírodními živly, ale hlavně netolerancí, nenávistí, hrabivostí nebo náboženskou nesnášenlivostí? A bohužel se nejedná jen o starověk / středověk, ale bohužel i o naše dny..poučíme se někdy ? Vždyť se jedná o naše lidské dějiny, dějiny naší civilizace. Každý, kdo miluje knihy, by si měl tuto poutavou, ale jak říkám smutnou knihu, přečíst a začít u sebe... " kde hoří knihy, budou brzy hořet i lidé".
snedy
100% 100% 100% 100% 100%
  27. 4. 2014, 15:46
Úžasně napsaná kniha o smutném tématu, které bude lidstvo asi ještě dlouho doprovázet. Nedokážu si představit, kolik práce na knize autor nechal, protože opravdu mapuje dopodrobna celou psanou historii lidstva a dívá si i do budoucna (i když třeba kapitola o internetu nebo ebooks jsou i s odstupem pár let úsměvné). Kolik textu lidstvo ztratilo během dějin a hlavně kolika z oněch ztrát šlo zabránit je ohromující.