Mýtus šlechty u nás a v nás

Mýtus šlechty u nás a v nás Originální název: Mýtus šlechty u nás a v nás
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nakladatelství Lidové noviny - 2013
ISBN: 978-80-7422-223-8

Nakladatelství Lidové noviny (2013) 978-80-7422-223-8 199

V centru pozornosti autorky stojí témata: šlechta – paměť – mýtus. která analyzuje zejména na základě rozhovorů se samotnými příslušníky šlechty a s využitím teoretických nástrojů tzv. paměťových studií.

Názory na šlechtu se u nás mnohdy propastně liší. První republika zrušila šlechtictví a tím ji zbavila i značné části jejího ekonomického a sociálního kapitálu. O likvidaci této „reakční“ společenské třídy pak s úspěchem usiloval komunistický režim. Šlechta se přesto nestala zapomenutým fenoménem. Rok 1989 a následné restituční zákony umožnily její návrat. Ať už na šlechtu pohlížíme jakkoli, nemůžeme se oprostit od naší paměti. A od ní už je jen krůček k mýtům, jimiž jsou naše soudy ovlivňovány a které působí i na vlastní vzpomínání šlechticů. Právě tato ústřední témata (šlechta – paměť – mýtus) stojí v centru pozornosti autorky, která je analyzuje zejména na základě rozhovorů se samotnými příslušníky šlechty a s využitím teoretických nástrojů tzv. paměťových studií. (Založil/a: al-ma)

Ducii
  1. 12. 2015, 16:50
Velmi zajímavá publikace o tom, jak vnímáme aristokracii a jak ona sama sebe prezentuje, jaké mýty vytváří. Horně zajímavé čtení. Úvodní teoretické kapitoly trochu nuda, ale druhá část stojí za to.