Mariana

Originální název: Mariana
Poprvé vydáno celosvětově: 1969

Lidové nakladatelství - 1969

Lidové nakladatelství (1969) 212

Soubor tří povídek - Marina, Zpackaný život a Po letech - nás zavádí na slovenskou vesnici dneška.
Po letech nás zavádí na slovenskou vesnici dneška. Zpackaný život - povídka o cikánovi, který se chtěl vymanit ze svého prostředí, naráží na nepochopení a předsudky. Nakonec mu odvádějí i dívku, se kterou chtěl žít. Povídka Po letech je z prostředí slovenské vesnice, kde trvá špatný přístup k práci i lidem.
Na pozadí tradičního milostného trojúhelníku - žena mezi dvěma muži - popisuje autor zápas o právo na skutečně lidský život.
Hrdinka příběhu Mariana, udřená a mužem trýzněná venkovská žena, se dokáže vzepřít nejen svému muži, ale i všem konvencím zapadlé dědiny. Děj je zasazen do prostředí krásné, ale kruté horské přírody - kraje Nikoly Šuhaje. Drsnost a tvrdost životního prostoru jako by se vtiskla i do duší vesničanů. V tomto kraji je zvykem přijímat rány osudu s pokorou a ženě je zde přisouzena naprosto podřízená úloha. Jakákoliv vzpoura proti těmto zvyklostem se trestá. Tím cennější je však lidsky důstojné a statečné gesto Mariany, která si dokáže vybojovat šťastnou budoucnost s milovaným mužem. (z přebalu knihy) (Založil/a: milanr)