Ostré předměty

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3947-7

Knižní klub (2013) 978-80-242-3947-7 272

Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby?

Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. (Založil/a: Anet.17)

#vražda
Gillian Flynn Gillian Flynn
*24.02.1971

vladislaus
  2. 1. 2015, 15:10
Jedna z těch otřesnějších knih, které jsem četl. Kdysi jsem vytrhl neznámému 10 letému chlapci elektronickou cigaretu z pusy. V této knize si reportérka Camille bere od své 13 leté sestry drogy. To je na mne opravdu moc. Takové otřesné postavy provázejí tuto knihu, je to k zblití.
Ghoulman
  20. 11. 2016, 14:28
Kniha, jež je plná naznačované kontroverze, která se ovšem nikdy skutečně nekoná. Je to takové (někdy dost vrávoravé) chození kolem horké kaše, kdy má být čtenář na jednu stranu šokován, ale také neuražen. Značně nevyvážený román.
janeicka
  7. 3. 2015, 12:04
K prvotině Gillian Flynn jsem se dostala až po přečtení Zmizelé a Temných koutů, takže mi po těchto vynikajících knihách přišly Ostré předměty trochu slabší. Zápletku jsem vytušila asi v polovině díla, rovněž mi nepřipadalo moc vhodné psát o fetování s třináctiletou sestrou, hlavní hrdinka Camille by měla mít ve svém věku víc rozumu, ale to jsou jen mé osobní výtky. Příběh od Gillian Flynn se četl velmi dobře, a pokud jí u nás vyjdou další knihy, ráda si je přečtu.
Morsie
  21. 5. 2013, 11:32
Hodně velká nálož nechutnosti i jakési obskurní krásy - to mám ráda. S tímhle příběhem se mi autorka strefila do vkusu. A co víc - anglicky Sharp Objects je i název mojí hodně oblíbené písničky - prostě ideál. Jen nechápu, kde se v takové krásné a mladé ženě vzala inspirace pro takové ohavnosti. No inu obal není vše :D
Rames
  1. 7. 2015, 9:23
Dokonalé vykreslení pocitů aniž by to překáželo příběhu. Camille není postava plná síly a sebevědomí a popis toho jak se člověk dokáže proměnit v prostředí ve kterém se necítí dobře, je skvělý.
VerenaLord
  25. 7. 2014, 23:11
Knížka mi velmi evokuje spojení několika různých příběhů od různých autorů a celkově na mě působí dosti překombinovaně a nerealisticky. Doufala jsem v novou krev mezi hororovými spisovateli současné doby, ale pro mě je Flynnová spíše zklamáním než oživením.
Tereeeza
  27. 4. 2015, 18:06
Eh..Toto bylo poněkud zvrhlé :) Trochu jiná Gillian, což se dá pochopit, jedná se o její prvotinu, která se opravdu odlišuje od Temných koutů a Zmizelé, zároveň tady ale můžeme vidět jisté motivy, s kterými autorka pracuje i v dalších knihách. Na rozdíl od následujících děl zde máme pouze jeden pohled na věc, kapitoly se nestřídají a vše sledujeme očima hlavní hrdinky.
Detektivní zápletka se mi zdála po přečtení anotace zajímavá, tušila jsem, že to nebude nic pěkného, když se jedná o děti, ale některé naturalistické popisy mě hodně překvapily :)
Ostrým předmětům bych vytkla velké, a podle mě zbytečné, množství postav, u řady z nich jsem si nezapamatovala ani jména, ani krátkou charakteristiku a zjistila jsem, že to vlastně ani nevadí, vyskytly se v knížce jednou a pak už jsem o nich neslyšela. Na druhou stranu to možná mělo přiblížit hodně zvláštní městečko Wind Gap, které jako by bylo odtržené od okolního světa a žilo svým vlastním životem. Stírání věkových hranic, je prakticky jedno, kolik vám je, ve Wind Gap velmi brzy zjistíte, co je to chlast, sex a drogy.
Konec byl poměrně rychlý, opět jsem si u posledních stránek říkala 'přece to nemůže ukončit na tak malém prostoru', ale nakonec mi ta strohost celkem seděla.
Byla jsem v odhalení méně mimo než u Temných koutů, ale přesto si Gillian nějaké to překvápko přichystala :) Šla jsem v její tvorbě odzadu a Gillian Flynnová se určitě zařadila mezi autorky, ke kterým se ráda vrátím, které mi sedly stylem psaní (i když Zmizelá je u mě trochu výjimkou a za mě není tak dobrá) a jako nejzdařilejší považuji Temné kouty :)
Venceslao90
  14. 1. 2015, 18:54
Zdejší komentáře sice Ostré předměty moc nevychvalují, ale mně knížka večery zpříjemnila. Netřeba jí zase brát tak vážně, je to jen smyšlený příběh. Začátek pomalejší, postavy takové nesympaticky sympatické, závěrečné rozuzlení slušné, dějově docela zajímavé. OK, mně se to líbilo.
Lucy Sisk
  8. 3. 2014, 14:36
Zapůsobilo to, ale nečekala jsem, že bude hlavní hrdinka mít takové problémy, že si je nechávala pro sebe. Měla by mít odbornou pomoc. Působivé po psychické stránce? Docela ano.
Balu
  18. 7. 2016, 0:18
Pro ty z vás, kteří se nechali nalákat slovem "bestseller" nebo tou Kingovou poznámkou na přebalu knihy: sáhněte po něčem jiném, fakt. Tohle za to nestojí.
Docela překvapivě je mým nejsilnějším pocitem bezprostředně po přečtení prostá nuda. Po úvodním představení situace se kniha většinu času ani nikam nevyvíjí a jen tak přešlapuje na místě, spád veškerý žádný. Jako vata mezi těmi několika málo dějovými zjištěními jsou v knize různé babince, chlastání/fetování a touhy hrdinky si něco vyřezat do těla, kdyby ještě měla kam, jenže i tyhle pasáže jsem pro jejich opakovanost po čase spíš jen otráveně přeskakoval. Prvky napětí (=thrill), natožpak hororu zde prostě neexistují. Ani závěr žádné skandální odhalení nepřináší, takže kniha neobstojí ani jako klasická (byť mnou nepochopená) detektivka.
Karolína.K
  23. 2. 2016, 16:37
Knihu jsem ohodnotila třemi hvězdičkami. Kniha mě moc nezaujala, vraha jsem předvídala již od začátku druhé poloviny knihy, i další osudy postav se daly poměrně dobře předpokládat. Čekala jsem od této knihy mnohem více. Fetování třináctiletých bohatých dětí mě nijak zvlášť nepřekvapilo. Koukněte se někdy kolem sebe, uvidíte dost zfetovaných dětí...
Samael
  15. 8. 2013, 20:13
Tak by mě zajímalo v čem byla tato knížka děsivá.Dost velké zklamání.Žádné vyšetřování,žadný popisování událostí,prostě nic!!!Nebýt tam toho sebepoškozování a nemravného slovníku,tak to snad ani nedočtu.Naprosto souhlasím s Jithushkou.
Evina Kalousová
  24. 4. 2016, 11:05
Yes! Přesně takový styl psaní se mi líbí! Četlo se to samo, za dva dny jsem to překousala, ani nevím jak. Upřímně už se těším na její knihu "Temné kouty". Je pravda, že Zmizelá byla trochu větší psycho, ale zase tohle je v poměru obsah:počet stran naprosto dostačující. :-) Chválím.
cravatta
  19. 7. 2015, 12:53
Možná tahle knížka nepatří k nejlepším, ale mě hrozně bavila. Někdo z ní byl možná zhnusen, ale mně přišly všechny ty zvrhlosti a zvláštnosti v této knize jako normální, prostě tam patřily. Rozhodně to bylo zajímavé téma a autorka s ním naložila parádně.
IvannaManson
  31. 3. 2015, 10:14
Moc dobrá kniha, ale nebyla tak tajemná, jak mám u detektivek ráda. Už někdy od poloviny knihy (ne-li dřív) jsem věděla, kdo je vrah. A mám pocit, že se to autorka nepokoušela ani moc skrývat. Dávám 4 hvězdičky a doufám, že v jejích dalších knihách vraha neodhalím.
Francesco
  29. 1. 2014, 12:13
Příběh je to zajímavý, děsivý až hororový a postavy se chovají uvěřitelně. Pokud máte rádi psychologické příběhy okořeneny o trochu těch zvráceností tak šáhněte po této knize opravdu za to stojí. A dlouho po přečtení zůstane v hlavě a rozhodně stojí za opetovné čtení.
Limewithmint
  28. 12. 2013, 0:23
Tak jsem prave stravila nekolik hodin s touto knihou. Zajimave napsana, libilo se mi pozvolne budovani napeti, dej plynul rychle bez vetsich prodlev, ve kterych bych se nudila, kdyz uz to tak vypadalo, tak se vzdycky stalo neco co me znovu strhlo ke cteni. Ale teda.... od tak mjle vypadajici damy bych takovou porci ohavnosti fakt necekala a zaver pro me byl I pomerne prekvapivy
jithushka
  15. 5. 2013, 15:23
Pro mě jednoznačné zklamání. Knižní trailer rozhodně napínavější než celá knížka dohromady, navíc je příběh neskutečně předvídatelný.
Peeters
  3. 7. 2015, 20:30
Bystrý čtenář zhruba od poloviny tuší a závěr pro něj už není taková bomba. Ovšem stylem psaní to bylo až do konce dosti ponuré, místy i hororové. Na Flynnové se mi líbí, že postavy vytváří z masa a kostí. Jen si říkám, zdali u ní v rodině bylo a je vše OK. Tohle už je druhá kniha, kde jsou rodinné vazby v dějové lince značně disharmonické.
Aspet
  15. 2. 2014, 13:52
Čekala jsem více, od této autorky jsem četla knihu Zmizelá, která mě v podstatě nalákala na další knihy, které napsala. Bohužel tento příběh mne tolik nezaujal.
Malwasur
  3. 5. 2013, 15:37
zatím jsem cca na 80té stránce a zatím musím říct, že je to vělmi zajímavý, s kutečně dost strašidelný příběh

---------------------

Bezvadná kniha. Úplně super napínavé čtení, i když mnohdy dost děsivé. Hlavně ke konci knihy to bylo dost napínavé. A úplný konec musím uznat, mě trošku překvapil, i když jsem tušil, že tak nějak to bude. Bezvadná kniha, doufám, že budu mít možnost přečíst si dalsi knihy od této skvělé autorky. :-)
koki.veru
  19. 12. 2014, 22:47
Velmi zajímavá knížka. Na konci mě velmi překvapilo, kdo je vlastně vrah. Připadá mi ale celkově trochu přehnaná (například že Camille si ničí své tělo a všechny ty sexuální a vulgární příběhy jak z mládí Camille, tak i ze strany Ammy).
mispulka s.
  24. 2. 2014, 17:22
Zajímava dejova linka!! byla sem prekvapena tim kdo byl vrah opravdu sem nemyslela ze by to mohl udelat ten kdo to udela!!
Yggdrasil
  18. 2. 2014, 10:09
Výborné. Gillian Flynn mě vtáhla do děje, jako už dlouho nikdo. Vše co si myslíte, že je ohavné a hrůzostrašné zde najdete. A jak napsal Stephen King - posledních 30 stránek má člověk strach přečíst, ale nemůže si pomoci a pak má bradu až někde dole na hrudi.
klaranapoli
  9. 2. 2015, 16:20
Za 2 dny přečteno. Upřímně řečeno hned na začátku jsem podle jedné scény usoudila kdo to asi dělá, pak zatkli někoho jiného který byl u mě na druhém místě ale furt to bylo tak jednoduše předvídatelný až hrůza.
Emmilli
  28. 5. 2014, 8:50
Čekala jsem od této knihy mnohem více - neříkám, že byla špatná určitě si přečtu i další knihy od této autorky ale vzhledem k propagaci a reklamě jsem čekala nějakou pecku od které se neodtrhnu. Bohužel, musím říct že jsem se v některých částech knihy docela i nudila, pasáže popisující alkoholičky v Wind Gap mě doslova obtěžovali. Každopádně příběh dobře vymyšlený i když tak od poloviny knihy jsem měla tip na dva pachatele a také mi nakonec vyšli - tudíž bych řekla že to bylo docela předvídatelné ale to je věc názoru. A závěr? poslední tři kapitoly byla naprostá jednička, a to jsem čekala od celé knihy
citroon5
  20. 2. 2014, 9:21
Dobrá detektivka,dávám 4hvězdičky ,což je,myslím optimální.Příběh je docela dobře vymyšlený a je pořád o čem číst.Sice během čtení budete tušit odkud vítr fouká,ale stejně je na samém konci celkem překvápko.
Finále vše logicky rozplete a objasní a vy si řeknete "no,nebylo to vůbec špatný".
...a já si jdu něco pěknýho vyříznout na záda ;-)
AnnaNawaro
  1. 8. 2013, 22:10
Naprostá pecka! Vymyšlení takové zrůdnosti ovšem muselo dát dost zabrat :) Pěkně propracované a rozhodně si nemyslím, že to bylo předvídatelné a nebo jsem z vesnice? :D
Klarisa
  8. 7. 2013, 14:35
Tak nevím, první 2/3 knihy mě nudily. Čekala jsem od toho jako od bestselleru mnohem víc, na druhou stranu co člověk, to názor. Konec mě příjemně překvapil, co se týče poutavosti děje, i když jsem si říkala, že snad tam bude ještě nějaká změna, jinak by to skončilo vůbec nudně.
Terinacz
  28. 12. 2015, 14:00
Dle mého názoru skvělá kniha, ve srovnání se zmizelou byla lepší, zhltla jsem ji za pár hodin.Mrazí mě v zádech už dlouho po přečtení:)
Pajky
  5. 3. 2015, 14:29
Stejně jako ostatní knížky od Gillian Flynn mě i tahle bavila. A to i přesto, že hlavní hrdinka Camille nebyla zrovna dvakrát sympatická a vlastně žádná z postav si mé sympatie úplně nezískala a konec mi přišel trochu překombinovaný.
Anet.17
  3. 6. 2013, 20:46
Upřímně?! Kniha se mi zas tak nelíbila... Neříkám, že byla úplně špatná, ale není to můj šálek kávy. Ale ten konec mě překvapil. Vážně sem to nečekala. Tak aspoň vím jakému žánru knih se pro příště vyhnout.
slizzing
  28. 8. 2016, 18:46
Ihned po přečtění jsem nebyla nějak schopná napsat komentář a asi jsem potřebovala dojem trošku vstřebat. Nicméně ani s odstupem nemůžu řici, že by se mi kniha líbila. Přečetla jsem ji celkem rychle, ale neudělala na mne valný dojem. Hlavní postava mi byla krajně nesympatická a chvílemi jsem si říkala, kdo je klaďas a kdo ne. Vzhledem k tomu, že Zmizelou jsem četla jak první, tak sáhnu i po další knize, ale kdyby to bylo naopak, tak asi ne. Jednodušše jsem asi zmlsaná.
Amelia
  1. 4. 2016, 15:59
Tak trochu zklamání. Knihu jsem četla až po Zmizelé a Temných Koutech, tudíž jsem měla velká očekání. Bohužel. Nemohla jsem se začíst a bavit mě to začalo až v druhé polovině. Nemělo to spád a jak už tu někdo psal, bylo to velmi předvídatelné. Městečko mi přišlo jako jedna velká Sodoma Gomora, kde smilstvu a hříchům propadají převážně 10leté holčičky. Na mě až nevkusné.
Camillque
  17. 11. 2015, 18:40
pro mě zklamání, zbytečné protahování už zcela zřejmého rozuzlení, které nepřišlo překvapivě. do knihy se nešlo pořádně začíst.
Nata55
  21. 9. 2014, 17:46
Označila bych tuto knížku jako lepší průměr,ale že bych jí jmenovala jako bestseller to zrovna ne.Chybělo mi tam napětí a nějaké překvapení.Zkrátka jak se říká neurazí,ale ani nenadchne :)
Žaneeetkaa
  24. 7. 2014, 17:33
Očekávala jsem od knihy hodně a trochu mě rozmrzelo, když na to nedošlo. Neříkám, že to dílo je dobré nebo špatné, ale z mého pohledu byla Zmizelá lepší. Hlavní postava Camille se mi nějak nezamlouvala, hlavně po části, kdy jsem se dozvěděla, co dělala se svým tělem a tím, jak do sebe lila bourbon, když byla možnost. Bylo mi i líto toho, že to, co se tvořilo mezi ní a Richardem rychle zmizelo, po scéně v motelu a pak na konci, ale i přesto jsem doufala, že se v epilogu objeví jeho jméno v dobrém! Moje prosby bohužel nebyly vyslyšeny.
Mít takovou sestru, i když nevlastní, zbláznila bych se. Sice mám sourozence, ale tohle bych nezvládla, o to hůř mít takovou matku. Užaslo mě, kdo byl vrah, tipovala jsem si jednu osobu a nebyla jsem daleko, jinak to nedělám, jelikož se většinou netrefím.
Kniha se velmi dobře čte a je rychle přečtená, jen mohlo tam být možná víc strhujících chvil, které tam skoro nebyly. Já osobně ji přečetla za necelé dva dny. Osobně říkám, kdo chce vědět víc, ať si knihu přečte.
Janča Michalčíková
  18. 5. 2014, 13:14
Zajímavé, mě osobně se kniha moc líbila, myslela jsem si jak je konec průhledný ale pěkně jsem se zmýlila, bylo to úplně jinak než jak jsem čekala.
lupenova
  27. 3. 2014, 16:30
Kniha me velice zaujala a libila se mi. Mam jen jednu nejasnost, ktera me trapi.. To v 80.tych letech neexistovalo nic jako toxikologie leciv a prumyslova toxikologie? Nedalo mi to a musela jsem si o tom neco pohledat na internetu, ktery mi prozradil to, co jsem si myslela..
rightname
  14. 3. 2014, 14:18
První půlka trochu rozpačitá, jak z hlediska děje, tak i způsobu, jakým je to napsáno, zejména pasáže o matce hlavní hrdinky mi přišly strašně kostrbaté. Od poloviny knihy to směřovalo k jasnému pachateli, ale i tak byla druhá půlka knihy lépe napsaná a četla se mi dobře. Další knihu si určitě přečtu, ale nevrhnu se na ni obratem a s velkým očekáváním.
Karlos3344
  6. 3. 2014, 10:38
Nemohu si pomoci, ale bylo to o ničem.
Nepříjemně vlezlá snaha autorky, aby si čtenář oblíbil hlavní hrdinku, mě postupem času stále více a více obtěžovala. To že je hlavní hrdinka vlastně oběť je jasné po přečtení 2-3 kapitol, ale to přece nestačí.
Příběh ničím nepřekvapí, prostě jen zvrácená a psychicky narušená rodina, které si své trauma předává z generace na generaci.
Konec knihy byl už jen čtenářovým vysvobozením.
Dočetl jsem to asi jen z povinnosti, neboť nerad nechávám věci nedokončené.

Edit: Pokud by se této věci ujal nějaký šikovný hororový režisér, mohla by z toho být docela dobrá žánrovka. Vizualizovat některé nechutnosti by mohlo příběhu pomoct na jeho atraktivnosti. Uvidíme.
andrii
  5. 8. 2013, 16:13
Zvrácené, zvrhlé, obscénní knižní psycho. Řízný styl vyprávění, některé pasáže vás natolik vtáhnou do děje, že zapomenete vnímat realitu, některé jsou naopak příliš klišoidní a ukázkové, jsou pouhou vatou, výplní této ďábelské a drásavé "posedlosti." Plusem budiž psychologicky vykreslená temná, podivínsky perverzní stránka lidství.