Další zápisky starého prasáka

Další zápisky starého prasáka

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0830-9

Argo (2013) 978-80-257-0830-9 206

Další zápisky starého prasáka jsou jedním ze tří posmrtných výborů z několika stovek novinových sloupků, jimiž Charles Bukowski přispíval v letech 1967-1984 do čtyř "undergroundových" tiskovin, což vysvětluje inspiraci Dostojevského románem Zápisky z podzemí v názvu. Jedná se opět o pestrou várku peprných aforismů, nekompromisních úvah, hrubozrnných historek z kriminálů, barů a dostihů, fantaskních vzpomínek na dětství čpících chlupy a krví či jízlivých odpovědí na dopisy čtenářů a přitrouble inteligentních akademiků. Bukowski jako vždy srší humorem, nadhledem a ležérní erotikou: kupříkladu povídka o ohnivém sexu s neznámou rudovláskou se stala součástí spisů FBI, když byl ještě coby zaměstnanec státní pošty na sklonku šedesátých let sledován kvůli obscénnímu výrazivu a radikálním politickým postojům ve své stále populárnější tvorbě. (Založil/a: al-ma)

Dadzi
  17. 6. 2013, 12:36
rozhodně jedna z těch slabších knih, který jsem od Charlese četl! nic méně dočíst se to dá a nějaký části pobaví i obohatí,... jen tomu chybí trošku tý poetičnosti, kterou jsem nacházel jinde! :)
DeviR1
  6. 9. 2015, 20:19
Bohužel mě tahle kniha moc nezaujala, sem tam jsem se zasmál, sem tam jsem se pozastavil nad zajímavou myšlenkou, ale většina tohoto díla není ničím zajímavá. Taky jsem se utvrdil v tom, že tyhle krátké sloupky na pár stránek nejsou nic pro mě, romány jako Šunkový nářez, nebo Poštovní úřad, jsou prostě úplně jiný zážitek.
Jaroslaf
  11. 5. 2015, 21:39
Pro ty, co aspoň trochu znají Bukovu tvorbu, v žádném případě NEDOPORUČUJU. Jedná se jen o směs povídek publikovaných už PŘEDTÍM JINDE a lépe. Například je tam celá jedna pasáž z románu Ženy, pasáž z Poštovního úřadu a další povídky co se už objevily v knihách jako jsou "těžký časy, "Nejkrásnější ženská ve městě," a tak bych mohl obsáhle pokračovat. Věděl sem, že se Argo nestydí vykrádat Buka od Pragmy, ale vykrádat i VLASTNÍ KNIHY??? To je fakt moc. Opakující se povídky nebo vykradené pasáže nejsou jen problém této knihy, týká se to i Absence Hrdiny a dalších novějších knih z nakladatelství Argo. Argo by se mělo každopádně stydět a jsem rád že sem si vod tohodle vydavatelství v životě nic nekoupil.
Radush23
  19. 7. 2013, 21:33
Souhlasím s Dadzim, i když se mi ostatní knihy od Bukowského vždycky četly skoro samy, s touhle sbírkou jsem měla někdy docela problém. Čte se obtížněji, povídky už nejsou tak zábavné jako v jiných dílech. Budí ve mne dojem, že se nakladatelé mermomocí snaží vydat celou jeho tvorbu, ale aby měli co publikovat, tak se musí přehrabovat v tom, co zbylo, přičemž logicky to nejlepší už publikováno bylo. Každopádně pár zábavných povídek se tady najde.