Jen šmouha po nebi

Jen šmouha po nebi
Originální název: Jen šmouha po nebi

Torst - 2013
ISBN: 978-80-7215-448-7

Torst (2013) 978-80-7215-448-7 214

Spisovatel Ivan Binar ve svém novém románu v proudu snů, záznamů současnosti a vzpomínek představuje na půdorysu intimního příběhu poválečné české dějiny až k dnešku v celé jejich obludnosti. Román, v němž se všechny zmíněné linky přirozeně proplétají, popisuje skupinu dobou stigmatizovaných zoufalců vyhnaných do vysídleného pohraničního městečka, kde se postupně z prašivého houfce, který však svým způsobem tvoří idylickou komunitu, rodí „nové socialistické“ maloměsto s jeho přirozenými klady a zápory a také s oním perverzním prvkem převrácených perspektiv raného socialismu. Příběh napsaný krásným jazykem plyne navzdory všem hrůzám, které popisuje, v jakémsi smířeném poklidu až k závěrečné katastrofě a ve svém plynutí opíše kruh – hlavní hrdina se vrací do míst, kde jeho příběh začal. Protipól zdivočelé doby tvoří lidské porozumění, skutečné city a soucit. (Založil/a: Moreanne)

vladislaus
  4. 5. 2015, 6:31
Tak to byla nádhera! Velmi poetické zobrazení tak nepoetické doby. Nejsem velký přívrženec avantgardního psaní, ale Binarovu prózu jsem si vychutnával, jak jahody se šlehačkou. Binar je můj nový spisovatelský objev. Kniha mi připomíná Honzlovou od Salivarové, a tak jsem se celou dobu zabýval otázkou, zda i tato kniha skončí nečekaným tragickým závěrem. To si zjistěte sami.