Podtitul: Podivuhodné putování somálské kočovnice

ISBN: 978-80-249-2808-1

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2808-1 264
Ikar (2010) 978-80-249-1358-2 264
Ikar (2000)

Strhující autentická výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdorovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunity, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbídačelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrhaný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu.
Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, nosila na bolavých zádech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh.
Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalda a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu. (Založil/a: veris)

Waris Dirie Waris Dirie
*??.??.1965

prkali
  3. 2. 2013, 10:02
"Kmenové války, stejně jako praktikování obřízky, jsou vyvolávány sobectvím a agresivitou mužů. Nerada to říkám, ale je to pravda. Obě tyhle věci vycházejí z jejich posedlosti teritoriem - vlastnictvím - a ženy spadají do téhle kategorie kulturními tradicemi i podle zákona. Možná že kdybychom mužům uřízly varlata, moje země by se stala rájem. Uklidnili by se a byli by senzitivnější. Bez toho neustálého kypění testosteronu by nebyly války, zabíjení, loupeže, znásilňování. A kdybychom jim uřízly penisy a nechaly je - buď ať vykrvácejí nebo přežijí - možná že by si poprvé uvědomili, co dělají svým ženám." - Waris Dirie
psychoklara
  30. 11. 2014, 9:49
Trochu jsem se obávala slaboduché "feministické mňamky", když jsem se dočetla, že autorkou je modelka. Opak je pravdou. Waris ve své knize popisuje strasti i radosti dětství v chudé rodině kočovníků, krásu Africké přírody, silné rodinné pouto a svou podivnou (ve svém kmeni rebelantskou) touhu uniknout ze světa, který zná, do naprostého neznáma. Později nezkresleně popisuje i svět modelingu, kde přiznává, že ne všechny modelky jsou inteligentní krasavice, ale také ne všechny jsou úplně pitomé :).
Celou dobu jsem si říkala, že kolem ženské obřízky se nadělá příliš mnoho povyku, když jde maximálně o pár tisíc případů. Čísla uvedená v předposlední kapitole mě ovšem zvedla ze židle (celkem 138 milionů případů - což je odhad OSN v roce 2000, ročně přibývají přibližně 2 miliony). Waris má můj hluboký obdiv za to, jak otevřeně se dokázala k této problematice postavit (Kdo z Vás by měl odvahu vystoupit v televizi, aby do detailů vyprávěl o svých zmrzačených genitáliích?) a vytrvale proti ní bojovat.
Ze závěru knihy je patrná silná víra v boha a ve vlastní předurčení, které se Waris snaží naplnit všemi možnými prostředky.
Příběh obdivuhodné ženy ve Vás rozhodně něco zanechá.

PS: Přestože cílová skupina je jasná, nemyslím si, že by to bylo čtení určené výhradně ženám. Warisino vyprávění rozhodně není nijak zženštilé a celkem by mě zajímal názor mužů na tuto knihu.

Mimochodem, líbilo se mi, jak si somálské děti poradily s druhou ženou svého otce, která byla panovačná a agresivní. Přivázat ji na strom hlavou dolů a nechat ji tam dva dny, dokud jí krev nenatekla do hlavy a ona si neuvědomila, že se předtím chovala špatně - geniální :). Myslím, že to by fungovalo i v naší kultuře :).
Nantong
  19. 1. 2015, 12:39
Dnes jsem knihu dočetla...chtěla jsem si ji přečíst už po shlédnutí filmu, asi před dvěma roky, ale dostala jsem se k ní až teď. Silný příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Člověk si uvědomí rozdílnost různých kultur. Kniha se mi velmi líbila.
Alseri
  8. 4. 2016, 18:56
Nezabudnem na slová sesternice, ktorá mi knihu požičiavala: "Na to, že to bol bestseller som čakala niečo viac." Nuž, Afričanka Waris Dirie, ktorá sa naučila čítať a písať až v dospelosti asi nebude vyškolený literát, napriek tomu dokázala podať a otvoriť desivú tému ženskej obriezky pôsobivo a bez servítok. A za to jej patrí všetka moja úcta.
Ruxandra
  10. 7. 2012, 8:25
Po shlédnutí filmu jsem byla rozhodnutá koupit knihu a udělala jsem dobře. Je více emocionálně propracována než film. Některé její části jsem musela číst na příděl. Po přečtení jsem velmi ráda, že žiji v kutuře ve které žiji...
Rosie5
  9. 10. 2011, 15:23
Kniha ,,Květ pouště,, mě velice zaujala . Poznala jsem život v Somálsku ,tu strašnou dřinu a bídu somálských lidí,jak si váží věcí,které jsou pro nás uplnou samozřejmostí... např.pitná voda,dostatek jídla, možnost vzdělávání.... po přečtení knihy, nutně začnete přehodnocovat své životní priority .
stepuli
  18. 2. 2014, 19:05
Před tím, než jsem začala číst, jsem neměla ani tušení že nějaká taková modelka je. Ale po přečtení jejího životního příběhu jsem žasla, jak je možné ujít tak dlouhou cestu. Z pouště až na světová módní mola. Určitě doporučuji k přečtení.
b.w.
  4. 6. 2014, 12:12
Velice zajímavý životní příběh, musím říct, že některé skutečnosti mě opravdu šokovaly... Člověk o tom něco sem tam zaslechne, ale jsme tomu tak daleko, že to v podstatě nevnímáme. Určitě si přečtu i pokračování.
Nells
  19. 2. 2012, 19:20
Nejdříve jsem viděla film a rozhodla se knihu koupit. Nelituji, kniha je opravdu super a čte se doslova jedním dechem!!!
GODZILA
  22. 7. 2010, 16:12
Nádherný příběh o tom jak je žena silná a schopná zvládnout vše od obřízky,odcizení od rodiny,země,kultůry až přes předsudky jiných lidí a vysněnou práci,dítě,manželství.Vřele všem doporučuji.
Bajusik
  5. 6. 2015, 19:50
Velmi zajímavě podaný náhled na život kočovnice modelky. Asi si budu muset stáhnout i film, abych mohla porovnat. Jsem ráda, že mi tato kniha byla doporučena. Myslím, že by bylo určitě zajímavé i pokračování, aneb jak se Waris vyrovnala s rolí matky atd.
TeddyM
  28. 1. 2014, 8:17
Kniha, která člověku žijícímu "západním" stylem života, vyrazí dech. Člověk si nepřipouští, že někde je voda nedostatkovým zbožím a k radosti lidem stačí, když se mohou večer najíst. Kniha se čte úplně sama. Já jsem jí přečetla za 6 hodin, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout :-) Obdivuju Waris, jak přes to všechno zůstala dobrým člověkem, zároveň jí nechyběla potřebná životní energie a nezbytná kapka drzosti.
nataliethomp
  16. 9. 2013, 19:47
Kniha je rozhodně lepší než film, nedá se s filmem popsat, nelze se v něm tolik ztotožnit s hrdinkou jako právě v knize. Doporučuji!
lucaaa8
  10. 11. 2012, 15:06
Květ pouště patří mezi mé největší inspirace a jsem opravdu vděčná, že se Waris Dirie nebála sdílet svůj životní příběh a věřím, že již ovlivnila (a pravděpodobně ještě ovlivní) mnoho životů.
Luciferka
  1. 10. 2012, 13:15
Knihu jsem přečetla před shlédnutím filmu. Kniha mě svým obsahem šokovala a proto jsem velice ráda, že nežiji v jiné kultuře než-li v té naší :)
Domenica
  8. 10. 2011, 21:51
Kniha je naprosto úžasná, Waris bez ostychu líčí celý svůj příběh, který je opravdu silný. Málokterý člověk má v sobě tolik síly, aby se ze somálské pouště dostal až do centra světového dění.
Kordulka
  2. 2. 2016, 22:29
Skvělá kniha, která mě seznámila s prostředím Somálska, se životem prostých lidí žíjících v poušti, se zcela odlišnou civilizací. Kniha mě bavila od začátku do konce, kdy odvaha hlavní hrdinku zavedla do jiného světa - Londýna.
ivuliiinek
  27. 7. 2011, 18:23
Opravdu silný příběh. Když jsem četla pasáž o tom, jak ji obřezali, měla jsem slzy v očích a byla jsem ráda za to, kde žiju. A i přes všechno, co zažila, dokázala jít dál.
Imageska
  31. 10. 2014, 9:40
Velmi poutavý a zdrcující příběh ženy, ktere nechyběla v živote odvaha a dokazala se podělit o svuj příběh s naprostou otevřenosti ! Nelehké dětství, ktere ji osud pripravil a vnitřní síla, ktera ji pomohla změnit svuj život k lepšímu stoji za přečtení... Nejsilnější zážitek z Warisina vyprávění byla návštěva gynekologa, kde překonala sama sebe a rozhodla se se svým tělem něco udělat navzdory všemu, co zazila a dotáhla to tak daleko, že proti obrizce bojuje i v globálním měřítku!
MagdaM
  24. 8. 2014, 22:40
Přečetla jsem jedním dechem, drsný příběh, připadá mi neuvěřitelné, že se toto může dít v dnešní době...
Purple
  4. 7. 2014, 16:56
100 procent. Jen se mi nelíbí jedno, a prosím promiňte za hodně subjektivní reflexi: Proč se utečenci z Afriky, kteří získají vzdělání a peníze na jiných kontinentech, nevrací opět domů, aby svému domovu pomohli od obřízek a válek? Záleží jim potom ještě na domově, který opustili, když už se ( pokud dosáhnou, také nemusí) dostanou na dobré místo v evropské či americké společnosti? A existuje pro problematiku Afriky vůbec nějaké řešení? A je uskutečnitelné? Pro jedno člověka těžko, pro miliony hladových snad ještě hůř..
Muficek01
  9. 10. 2011, 11:59
Velice pěkná kniha. Autorka vše vylíčila bez zábran. Člověk jen žasne, co všechno musela prožít a kam až to dokázala dotáhnout.

*MishA*
  26. 10. 2010, 20:39
Tahle kniha byla tak moc poutavá...Nádherný a zdrcující příběh mě moc uchvátil a velice obdivuji ženu, která tohle podstoupila a měla stále sílu bojovat...To dokáže jen málo z nás...