Beatles

Beatles Originální název: Beatles

Doplněk - 2009
ISBN: 978-80-7239-237-7

Doplněk (2009) 978-80-7239-237-7 594

U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů v letech 1965–1972. Kluci milují Beatles a identifikují se s nimi; jednotlivá údobí zrání svých hrdinů autor dokonce rozčlenil do kapitol s názvy nejznámějších písniček legendární kapely.
Zpočátku bezelstně idylické až komické zážitky čtyř spolužáků postupně nabývají na vážnosti a posouvají chlapce různými směry do těžce vydobyté dospělosti. Všechno nakonec dopadne jinak, než si představovali, zůstávají však přáteli. Beatles je román o přátelství. (Založil/a: Lizetka)

Lars Saabye Christensen Lars Saabye Christensen
*21.09.1953

huttershofen
  20. 3. 2014, 17:11
Jakmile čtenář splyne s dějem knihy (u mě tak po 70-80 stranách), je ztracen a vydán autorovi na milost i nemilost. Christensen je ohromný vypravěč, mně osobně šel vstříc samotnými Beatles, které jsem objevil zhruba ve stejném věku jako hrdinové knihy (jen posunutě v 80. letech), takže jsem se s nimi lehce ztotožnil. Hůře s jejich nadšením pro socialismus. Ale jak jedno, tak druhé v knize není tak podstatné. Jde o příběh dospívání, hledání sebe sama a především o zoufalém, až schizofrením boji, kdy se hrdinové snaží vyčlenit ze společnosti, ale zároveň se s ní sžít. Zejméma Kim a Seb jdou v tomto směru skutečně až na dřeň. Jedním slovem - úžasné. A na okraj - už týden poslouchám Beatles..
Vatanen
  13. 4. 2012, 0:46
Vietnam, invaze Sovětů do Československa, přistání na Měsíci a hlavně Beatles, Bob Dylan, Doors, hašišové dýchánky v parku - Lars Saabye Christensen napsal šedesátky v kostce. K tomu dospívání party kluků, sny o vlastní kapele, první lásky a zklamání, přechod od ideálů k realitě, popisy Christensenova milovaného Oslo. Po dlouhé době jsem oprášil Sgt. Peppera a přesně se mi vybavil moment, kdy jsem slyšel poprvé A day in the life a jak to na mě zapůsobilo. Tahle knížka je nasáklá atmosférou doby a dát k ní repráky, tak z ní snad ti Beatles začnou hrát. Už Poloviční bratr byla pecka, ale Beatles je ještě o kousek výš. Hjertelig tusen takk til Lars.
HELDEN
  14. 7. 2013, 20:49
Po Polovičním bratrovi to byla moje druhá kniha od tohoto autora. Laťka byla prvním přečteným románem nasazená opravdu hodně vysoko a tenhle kousek se jí směle rovná. Nemá smysl vymýšlet něco nového, kolega Vatanen to shrnul jasně. :) Letím do knihovny pro další Larsovu knížku... :)