Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ciano deník

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ciano deník

Podtitul: 1939-1943


Autor:
Originální název: Ciano deník 1939-1943 Úplné, nezkrácené deníkové zápisy hraběte Galeazzo Ciana, ministra zahraničních věcí Mussoliniho vlády I. díl
Poprvé vydáno celosvětově: 1948

Nejnovější vydání:
Erm - 1999
ISBN: 80-85913-29-1
Počet stránek: 212
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Erm (1999) 80-85913-29-1 212

Deník italského ministra zahraničních věcí hraběte Ciana, v lednu 1944 na Mussoliniho příkaz popraveného, je hodnotným pramenem k historii 2. světové války. Poprvé česky vyšel už krátce po válce v roce 1948, v roce 1997 byl vydán ve dvou dílech v reprintu.

V deníku nejsou žádné senzační informace, ale ukazuje nám zákulisí fašistického režimu v Itálii. Vysvítá z něj také zjevný antiněmecký postoj většiny Italů i vojenská slabost Itálie. Sám Ciano byl proti rozpoutání války, i když ne z nějakých mírumilovných důvodů, ale kvůli vědomí o slabosti Itálie. Měl také obavy, že po německém vítězství se Němci obrátí proti Itálii a obsadí pádskou nížinu obývanou německou menšinou. Na druhou stranu ale různé anexe, přepady apod. považoval za běžnou součást mocenské politiky, jak to vyplývá z jeho popisu italských vpádů do Albánie nebo do Řecka.

Ciano také zachytil povahové rysy některých představitelů Itálie a Německa - nadutý a domýšlivý Ribbentrop, marnivý Göring, který byl na Italy uražen, protože dali svůj nejvyšší řád dříve Ribbentropovi než jemu, Mussolini toužící po vojenské slávě, která stále nepřicházela. Hitler na Ciana udělal většinou poměrně příznivý dojem, během osobních setkání se mu jeho výklady zdály logické a přesvědčivé. Zaznamenává ale také, že se zúčastnil pověstných vůdcových sezení u čaje, které byly velice nudné, 30. dubna 1942 si zapsal:

„Druhý den po obědě, když bylo již vše řečeno, mluvil Hitler bez přerušení jednu hodinu čtyřicet minut. Nic nevynechal, ani válku ani mír, ani náboženství a filosofii, umění a historii. Mussolini se mechanicky díval na svoje náramkové hodinky a já si myslil na svoje záležitosti. ... Kdož však snášeli tuto ránu ještě hůře než my, byli Němci. Chudáci to musí stále poslouchat a jsem si jist, že neexistují slova, gesta, odmlky, které by neznali z paměti. Generál Jodl po hrdinném boji proti spánku, usnul v divanu.“
zdroj: www.fronta.cz (Založil/a: S.SALVADOR)

(více)  

Štítky

#deník 
více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace