Jak lhát se statistikou

Jak lhát se statistikou

Podtitul: statistika vtipně a jinak

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Brána - 2013
ISBN: 978-80-7243-623-1

Brána (2013) 978-80-7243-623-1 200

Kvalitu této knížky potvrzují jak odborné autority, tak čtenáři. Poprvé vyšla v USA v roce 1954 a od té doby je znovu a znovu vydávána a překládána. Stala se učebnicí statistiky pro nematematické obory na mnoha univerzitách. Vtipnou a poutavou formou autor čtenáře provází různými triky, jejichž cílem je s pomocí dobře vypadajících statistických údajů vytvářet příznivý dojem o skutečnostech, které ve skutečnosti mohou být podstatně jiné. Sám autor říká: „Může to vypadat jako manuál pro ty, kteří chtějí statistiku zneužívat, ale beru si příklad z kasaře, který vydal své paměti a někdo je nazval příručkou na vylamování zámků, vylupování trezorů a zahlazování stop. Ten kasař tehdy řekl: Lumpové to všechno stejně dávno znají a poctiví lidé by se to měli dozvědět v rámci sebeobrany.“ Kniha vychází v češtině vůbec poprvé. Jednotlivé kapitoly jsou doplněny stručnými odbornými komentáři, které napsala ing. Eva Zamrazilová, CSc., členka Bankovní rady České národní banky. Čtenář zde najde další postřehy, které původní text aktualizují a spojují s naší realitou. Zadáte-li název knihy nebo jméno autora do vyhledávače na internetu, najdete celou řadu pozitivních ohlasů z celého světa. (Založil/a: Jamesová)

Vojtik69
  1. 6. 2015, 10:47
V první polovině knihy jsem se nedozvěděl nic objevného. Jen věci, které jsou každému jasné po absolvování středoškolských základů statistiky. Druhá polovina byla mnohem lepší. Nejvíce oceňuji všeilustrující příklady, které autor posbíral.
dealer24
  26. 1. 2015, 15:50
Super knížka. Upozorňuje na to, jak se často vytváří "statistiky", a současně dává návod na to, jak se vyvarovat tomu, abychom těmto "statistikám" věřili.