Polemika islámu s judaismem a hebrejskou biblí ve středověku

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Academia - 2013
ISBN: 978-80-200-2183-0

Academia (2013) 978-80-200-2183-0 452

První část knihy tvoří editorova studie pojednávající o historickém vývoji polemiky, kterou islám od svého vzniku vedl s "vlastníky Písma", tj. křesťany a především Židy. V průběhu staletí se tato polemika, kterou započal už Korán, soustředila na tři protichůdné a vzájemně se překrývající teze: Židé i křesťané zfalšovali Bibli, islám abrogoval předchozí monoteistická zjevení a Bible obsahuje předpovědi příchodu Muhammada a islámu. Výklad je založen na rozboru děl dvou předních islámských autorů: andaluského literáta a teologa Ibn Hazma a židovského konvertity k islámu Samaw´ala al-Ma?rib?ho. Druhá část obsahuje komentované překlady tří děl těchto autorů: pasáž o judaismu z Knihy pojednání o náboženstvích, sektách a herezích a Polemiky s Židem Ibn al-Na?r?lou od Ibn Hazma, a dále spis Samaw´ala al-Ma?rib?ho Umlčení Židů, zahrnující kromě polemiky i autobiografické líčení Samaw´alovy cesty ke konverzi. (Založil/a: Jamesová)

Hledající
  13. 3. 2014, 9:58
Vynikající. Při prvním prolistování působí kniha značně složitě, ale jen dočasně, než se do ní začtete. Nesmíte se nechat odradit spoustou arabských jmen (stejně si skoro všechny nezapamatujete) či termínů (dobře vysvětleny). Vlastního účelu knihy, tedy vysvětlení co Arabům "nesedělo" na Toře ve smyslu jejího změnění (zfalšování), vynechání pasáží či pozměnění původního textu ve vztahu k islámu, bylo podle mě dosaženo velice dobře, a kniha tak dalším dílem přispěla do mé mozaiky utváření si názoru / pohledu na tehdejší náboženský vývoj (který se formuje a trvá dosud). Osobně mě islámské argumenty ohledně "zakódování" informací v židovských knihách o Muhammadovi / islámu moc nepřesvědčily ve smyslu jejich opodstatnění / hodnověrnosti, naopak si ale cením přístupu arabských historiků a filozofů, kteří svým zkoumáním "do hloubky" a rozborem jednotlivých zvl. starozákonních biblických knih předznamenali pozdější biblickou kritiku (protože nesrovnalosti časové, historicko-politické či třeba týkající se autorství knih, v Bibli skutečně jsou, a to poměrně hojně).