Prezident republiky

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Leges - 2011
ISBN: 978-80-87212-95-0

Leges (2011) 978-80-87212-95-0 224

Publikace Prezident republiky se zabývá prezidentem republiky jako vrcholným státním orgánem z právního pohledu. Jde o první monografii o našem prezidentu republiky po knize Československý prezident republiky z roku 1934. Kniha se zabývá tímto úřadem uceleně ? od volby prezidenta přes slib, zabezpečení výkonu funkce, sídlo a vlajku, až po jeho odpovědnost, kontrasignaci a zastupování. Podstatu knihy tvoří část věnovaná pravomocem a právům prezidenta. Zde jsou uváděny i případy, které vyvolaly právní či politické diskuze, jako je spor o ratifikaci mezinárodních smluv, jmenování soudců, součinnosti s vládou atd. Zmíněny jsou i příklady obdobných problémů v naši historii (odmítnutí jmenování kandidáta na post ministra zahraničí navrženého předsedou vlády prezidentem E. Benešem) i v zahraničí (odmítnutí premiérových návrhů ze strany slovenského a německého prezidenta). Kniha vyjadřuje stanovisko, že prezident České republiky je významný státní i politických činitel a ne pouhý notář. Postavení prezidenta ve vztahu k vládě je určováno i politicky, nejen právně. Má-li vláda slabou parlamentní podporu, vzrůstá vliv prezidenta. Je-li vláda silná, má to vliv i na faktické postavení prezidenta republiky. Významné je i to, že u nás byly prezidenty významné politické osobnosti. Předmluvu ke knize napsal prezident republiky Václav Klaus. (Založil/a: bleyamblle)

Zdeněk Koudelka Zdeněk Koudelka