Ráj podvodníků

Ráj podvodníků
Originální název: Ráj podvodníků

Melantrich - 1981

Melantrich (1981) 326

Kriminální případy, jež se skutečně udály, by mnohdy nedokázal vymyslit sebeuznávanější autor detektivek. Jejich průběh i konec zaznamenávají noviny a pak bývá uzavřen v deskách soudních archivů. Dlouholetý novinář dr. Karel Dobeš se tímto svazkem pěti kuriózních příběhů, k nimž došlo u nás ve 20. a 30. letech 20 století, hlásí k tradici oblíbených soudničkářů a spisovatelů k E. Bassovi, K. Poláčkovi, F. Němcovi. Příznačný humor tohoto žánru ani vypravěčská spontálnost jej nikde neopouštějí, třebaže leckdy jde o poněkud trpký úsměv. Čtenáři budou nejen šokováni tím, co všechno bylo v poválečných dobách možné, ale zároveň se i skvěle pobaví: Dobešův "Trestanec klenotníkem" je přímo mistrovský kousek do starého němého filmu, "Básník a Monte Carlo" dojemný příběh s matematickou záhadou, "Falešný hrabě" se čte jak povídka z lidového kalendáře, vynalézavost "Beznohého lupiče" a naivnost podvedených je až k nevíře, avšak vrcholem je největší, přímo monstrózní kriminální případ "Tanec miliónů": případ velkého defraudanta Zajíčka, ojedinělý v naší soudní historii a v závěru úděsně varovný. (Založil/a: redd)

Karel Dobeš Karel Dobeš
*15.02.1922 - †??.??.2002