Andělé pláčí

Originální název: The Angels Weep

Alpress - 2002
ISBN: 80-7218-675-2

Alpress (2002) 80-7218-675-2 608

Třetí kniha série Sága rodu Ballantyenů.

První část třetího dílu africké ságy rodu Ballantyneů končí v roce 1896 v čase povstání příslušníků místního domorodého bojového kmene. Tímto rušným obdobím čtenáře provází kromě jiných hrdinů románového příběhu i Zouga Nallantyne, jeho sestra doktorka Robyn, spolehlivý hotentotský stopař Jan Cherrot, vojevůdce Gandang i generál Mungo St. John.
Na pozadí skutečných událostí prožívají v africké buši na území bývalé bájné říše vládce Monomatapy řadu dobrodružství. Šest let po zažehnání konfliktu umírá na prahu 20. století. Cecil John Rhodes, otec myšlenky silničního a železničního propojení Kapského Města s Káhirou. Právě s tím cílem původně založil Britskou jihoafrickou společnost, zabývající se těžbou nerostného bohatství v oblasti za řekou Limpopo.
Druhá část díla náhle posune čas o plných pětasedmdesát let do zajímavého roku 1977. Tehdy vrcholí válka v buši, při které se bílí i černí obyvatelé Jižní Rhodesie marně snaží zastavit postup komunistických agresorů - obzvláště po puči v Lisabonu, kdy získají nezávislost portugalské državy Mosambik a Angola. Tím se Rhodesie ocitá odkrytá mezi nepřáteli a nenachází zastání - Britové jako by „oslepli" a Kissinger se chce zalíbit. Rhodesané zůstali opuštěni celým svobodným západním světem. A právě tady se ve víru autentických událostí opět objeví potomci našich známých hrdinů, aby ochránili nejsnáze zasažitelné cíle: farmáře, misionářem turisty, školáky, mezi něž teroristé s oblibou a pohodlně rozsévali hrůzu a zlo.
Bohužel historie se nedá zastavit. V roce 1980 se název státu mění na Zimbabwe-Rhodesie, rok nato začnou mizet civilizační vymoženosti, upadá ekonomika. Republika Zimbabwe se vydává cestou socialistických gubernií, přejmenovává ulice a města, kácí sochy, zavrhuje a trestá všechno ideologicky nečisté. Zrodila se vytoužená rozvojová země...

ondrasek
  8. 2. 2016, 12:59
Kniha je rozdělena na dvě časové období.
První dokumentuje matabelské povstání a jeho potlačení z konce 19.století. Z historického pohledu je to celkem zajímavé, ale Ballantyenovi a všechny další smyšlené postavy zde slouží jen jako vomáčka kolem této události. A moc mě to nebavilo.
Víc se mi líbila druhá část knihy, jejíž děj pokračuje zhruba o třičtvrtě století později. Tento příběh se mi četl o mnoho lépe, také zde autor popisuje snahu černého lidu o uchopení moci nad svou zemí, jenž je zde oproti minulému století korunována úspěchem.
Ale za jakou cenu? A jakou cestou? Lidský život zde nemá žádnou cenu, malé děti jsou unášeny, jejich nedospělé a naivní mozečky jsou masírovány revolucionářskou propagandou a přetvářeny v "potravu pro revoluci". A kde černošské mimino má větší cenu, když se zabije, vykuchá a jeho mrtvé tělíčko lépe poslouží jako uložiště trhaviny, kterou mladé soudružky pašují se "spícím potomkem" přes hranice.
Krutý to svět.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 15:08
Děsivý popis průběhu přerodu poměrně vyspělé země v terorem zmítanou pustinu, kde přežijí jen ti nejkrutější. Víc toho netřeba psát, vše je ve třetí části Smithovy ságy.