Kniha apokryfů, Život a dílo skladatele Foltýna

Kniha apokryfů, Život a dílo skladatele Foltýna

Poprvé vydáno celosvětově: 1932

Československý spisovatel - 1974
ISBN: 22-084-74

Československý spisovatel (1974) 22-084-74 204 desetisvazkový výbor z díla Karla Čapka

Povídky v osobitém žánru "apokryfů" vznikaly jakoby na okraji Čapkova díla, roztroušeny ve značném časovém rozpětí od roku 1920 do roku 1937. V roce 1932 vyšla kniha pod názvem Apokryfy a rozšířené vydání v roce 1945 mělo už název Kniha apokryfů. Autor si v nich položil otázku "jak to bylo doopravdy?" nad několika biblickými legendami i nad některými známými mýty z antiky a z historie či nad některými proslavenými literárními příběhy. A odpovídal podle pravdy, kterou on viděl jako věrohodnější, která odpovídala více lidské skutečnosti.
Román Život a dílo skladatele Foltýna je posledním a nedokončeným Čapkovým románem. Je to příběh člověka, který chce být umělcem a přitom podvádí sebe i ostatní. Na rozdíl od jiných jeho děl je toto zcela soustředěno k individuálnímu osudu. (Založil/a: svobodka)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

svobodka
  16. 4. 2013, 16:10
Poprvé jsem tato díla četla ještě na střední škole a Čapek tehdy patřil k mým nejoblíbenějším spisovatelům. Nic se nezměnilo, Čapkovo dílo je pro mne i nadále úžasné a podle mě jsme lepšího spisovatele neměli a nemáme.