Dávné břehy

Originální název: Ancient Shores

Návrat - 2003
ISBN: 80-7174-557-X

Návrat (2003) 80-7174-557-X 396

Objevilo se to v Severní Dakotě na pšeničném poli: trojúhelník trčící z černé hlíny jako velká žraločí ploutev. Tom Lasker udělal to, co by udělal každý farmář. Vykopal to.
Dalo to hodně práce. Bylo to totiž kormidlo třináctimetrové plachetnice opatřené stěžněm, plachtami a kabinou s mikrovlnkou a sprchou. Loď byla zhotovena z materiálu podobného skelným vláknům, ale s naprosto neskutečným atomovým číslem. A nikdo neměl sebemenší tušení, co dělá zakopaná pod pěti metry prérijní půdy tři tisíce kilometrů od oceánu. Pravda, obilní pole Toma Laskera bylo kdysi na břehu obrovského vnitrozemského moře, ale to bylo již hodně dávno. Před deseti tisíci lety.
Následný objev záhadné, v zemi schované stavby zvané "Rotunda", také u starého pobřeží, všechno zkomplikuje ještě víc. Nejenže se nachází na půdě patřící indiánům, ale zjevně je branou do jiného světa.
Objev Toma Laskera se projeví daleko za hranicemi nevelké farmářské komunity městečka Fort Moxie v Severní Dakotě a svede dohromady rozmanité společenství lidí se zcela protichůdnými motivy a programy.

Dávné břehy představují návrat science fiction s širokým záběrem, připomínající to nejlepší od Heinleina, Simaka a Clarka. Jsou nejambicióznějším a nejúžasnějším triumfem sci-fi v tomto desetiletí, smělým dobrodružstvím, jež neuhýbá před velkými otázkami - a velkými odpověďmi. (Založil/a: Sarinka)

Jack McDevitt Jack McDevitt
*??.??.1935

krampi
  26. 3. 2015, 9:27
kniha byla spíše zklamáním. Začátek slibný, nápad dobrý, ale v knize se střídají napínavé pasáže s nudnými a celé to je protkáno příběhy, které jsou zbytečné odvádí pozornost od podstatného a k celku absolutně nic nepřidávají.
V knize jsem zaznamenal určitý pokus o poselství, které však není dotažené. Obecně by autor měl více dotáhnout myšlenky a podstatné příběhy než otevírat další a další nedůležité. Druhou polovinu knihy jsem už přeskakoval.
Z nápadu se dalo vytěžit mnohem více a závěr mohl být dotaženější.