Vojtěch Preissig

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Arbor vitae - 2013
ISBN: 978-80-7467-031-2

Arbor vitae (2013) 978-80-7467-031-2 222

Vojtěch Preissig (1873 Světec u Bíliny - 1944 Dachau) patří do okruhu nejvýraznějších českých umělců první poloviny 20. století, mezi něž se zapsal jak svou uměleckou invencí a výjimečnými řemeslnými schopnostmi, tak i osobnostními kvalitami, projevujícími se nevšední občanskou odpovědností. Třebaže byl Preissigův význam doceněn také v zahraničí, patří k těm, jejichž dílo, i přes nesporný umělecký přínos a oblibu širokého publika, je známé pouze zlomkovitě a zatím čeká na komplexní zhodnocení. Kniha se soustřeďuje na dominantní oblast Preissigovy tvorby, kterou je celé spektrum aktivit na poli grafického designu - od akcidenční grafiky přes knižní a časopiseckou tvorbu, ornamentální předlohy a vzory až po typografii. Vývoj v jednotlivých oblastech autorovy designérské tvorby je sledován v kontextu nevšední životní dráhy, vytyčené přelomovými historickými událostmi, uměleckými a osobními peripetiemi. Osud Preissigova díla, který byl neméně dramatický než osud autora a osciloval mezi nadšením, nepochopením či nezájmem, přibližují kapitoly zaměřené na ucelené etapy tvorby: pařížskou, charakterizovanou vlivem Alfonse Muchy a objevováním grafického řemesla, pražskou, provázenou smělými ambicemi a završenou deziluzí a krachem vlastního ateliéru, "americký sen", proložený válečným intermezzem, dilema návratu do vlasti a finální orientaci na nové vize, již však v nadějném vzepětí definitivně utla nastupující válka. Monografie shrnuje dosavadní dílčí poznatky a poprvé souhrnně přináší faktografii Preissigovy bohaté užité tvorby, kterou představuje reprezentativním výběrem klíčových děl, a poskytuje dosud nepublikovaná fakta. (Založil/a: Jamesová)

prkali
  4. 6. 2016, 18:29
Další z krásných publikací, kterou bych chtěla mít (kdybych měla hodně peněz a aspoň jednu prázdnou poličku). Moje chamtivá touha ji vlastnit se ještě znásobila, když jsem si ji, byť nikoli svýma vlastníma rukama, mohla prolistovat:
O dceři Vojtěcha Preissiga - Ince Bernáškové - zatím nikdo knihu nenapsal, ačkoli by si to více než zasloužila (z dopisu, který napsala příbuzným poté, co byla odsouzena k smrti: „Jak se máte všichni? Sedíte pevně? Odhodlávám se vám totiž konečně oznámit, co jsem se minule odvážila sotva nadhodit: jsem zasnoubená od 5. 3. se smrtí. Sice nedobrovolně, ale když jsem s ní tolik koketovala při své činnosti venku, není divu, dělá-li si na mne nárok, že? Konečně neshledávám to nic strašného očekávati o něco dříve tuto 'svatbu', která přece nakonec žádného nemine - stejně poraženého i vítěze"):