Jeruzalém

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-301-2

BB art (2013) 978-80-7461-301-2 336

V nejnovějším albu se Guy Delisle vydává na roční pobyt do Izraele, kam následuje manželku, pracující pro Lékaře bez hranic. Jako otec na rodičovské dovolené se stará o dvě děti, ale zejména prozkoumává své okolí. Rodina musí zvládnout žít v zemi, která je kolébkou náboženství, ovšem potýká se s řadou problémů. Samotný Jeruzalém je rozdělené město, kde se z tak jednoduché záležitosti, jakou je přejet z jednoho konce (muslimského) na druhý (židovský), dokáže vyklubat opravdu pořádný oříšek. Delisle popisuje a glosuje to, s čím se setkává, se svěžím přístupem nezatíženého pozorovatele a s nezbytnou dávkou sarkasmu i ironie. (Založil/a: Jamesová)

Guy Delisle Guy Delisle
*19.01.1966

antoniana
  24. 6. 2015, 9:15
Tímto deníkem jsem byla vyloženě nadšená. Předtím jsem četla Barmu a Pchjongjang a přestože se mi líbily, tak musím říct, že v Jeruzalémě to Delisle rozjel naplno. I když toho člověk o izraelsko-palestinském konfliktu dost ví, autor mu dá řadu nových informací, které v učebnicích ani v literatuře faktu nenajdete. Jako příklad by se dala uvést čísla, která dávají celníci na pas nebo to, že Arméni si vybudovali město v chrámovém komplexu apod. Příšlo mi i že víc než kdy jindy, proplouvá na povrch autorův kousavý humor. Na Delisleův výtvarný rukopis jsem si již zvykla, ale v Jeruzalémě mě zpočátku zarazilo, že pár stránek je světle modrých a pak další v pískové barvě apod. + z nějakého toho okénka vykoukne úplně jiná barva. Na tuto zdánlivou chaotičnost se ale dá velmi rychle zvyknout. Kdybych měla komiks vystihnout jedním slovem, byla by to paráda!
Desmond
  10. 12. 2013, 20:48
Delisleho cestovní deníky mám rád. Ukazuje Jeruzalém se všemi jeho problémy nezávislého pozorovatele, takže si tak člověk může udělat poměrně objektivní názor. Nechybí samozřejmě nadsázka a ironie autorovi vlastní.
xlucka
  3. 2. 2016, 13:21
Pro mě první komiks, který jsem přečetla a jsem nadšená. Řadu míst jsem z obrázků lehce poznala a výborně jsem si při tom zavzpomínala na svoje zážitky z cesty do Jeruzaléma. Lehkou zábavnou formou podané a zároveň i zajímavé postřehy, které dokreslují nelehký život místních obyvatel (o chceckpointech, obchodech ...). Hned jsem si půjčila jeho další knihu.
hokee
  14. 1. 2014, 10:57
Komiks je skvělý, přesně vystihuje naše dojmy z Jeruzaléme, Izraele a Palestiny, které jsme tam nedávno načerpali. V knize poznáváme nakreslené budovy, vše je vyjádřeno velice realisticky. Co se týče popisu složité politické, národnostní a náboženské struktury těchto končin, komiks vám vše osvětlí mnohem lépe než nějaké odborné články nebo knihy. Já jsem nadšená!