Francouzi nedrží dietu

Francouzi nedrží dietu

Podtitul: 10jednoduchých kroků na cestě ke štíhlé linii

Originální název: The French Don't Diet Plan: 10 Simple Steps to Stay Thin for Life.
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Noxi - 2012
ISBN: 978-80-8111-096-2

Noxi (2012) 978-80-8111-096-2 384

Doktor Will Clower, americký neurofyziolog, byl pozván ke studijnímu pobytu do francouzského Lyonu. Očekával, že získá nové vědecké poznatky ve svém oboru, ale netušil, že kromě nich získá zcela nový pohled na jídlo.
Francouzi porušují naprosto všechna pravidla dietního stravování, jak si ho představujeme my. Avšak navzdory konzumaci tučné smetany, sýrů, másla a chleba je ve Francii obezitou postiženo pouze něco přes 11 procent obyvatel a je tam mnohem nižší výskyt ischemické choroby srdeční než například ve Spojených státech amerických.
Dnes již většina lidí ví, že francouzská strava souvisí s nízkou tělesnou hmotností, zdravým srdcem a delším životem, ale pořád ještě tomu říkáme paradox. Proč? Samotní Francouzi samozřejmě neoznačují své zvyklosti jako paradoxní, a když se podíváme na poslední vědecké údaje o výživě, je hádanka vyřešena i pro nás. Francouzi nejedí průmyslově zpracované potraviny, neupírají si tuky ani sacharidy, neužívají doplňky stravy, neupírají si k obědu a večeři víno, s jídlem nepospíchají.
Doktor Clower vytvořil program CESTA ke zdravému hubnutí jako praktický nástroj, jehož pomocí může každý úspěšně přenést francouzský způsob života i do našeho hektického světa. Kniha Francouzi nedrží dietu z tohoto programu vychází.
Program je založený na čtyřech hlavních principech:
1. Jíst pravé potraviny
2. Naučit se jak jíst
3. Omezit konzumaci jídla ve stresu
4. Být aktivní i bez tělocviku
Francouzi nedrží dietu. Na svou tělesnou váhu sice myslí, ale k jídlu se nestaví jako my – tedy jako k seznamu tuků, sacharidů a bílkovin, které je třeba sníst v určitém poměru. Z mnoha zkušeností víme, že běžné diety nefungují. Hladovění, které je podstatou řady diet, sice krátkodobě zabírá. Většina lidí to však dlouho nevydrží. Jakmile se s dietou přestane, je váha zpátky. Problém, jemuž čelíme, není zvýšená váha – to je jenom příznak. Co je skutečný problém? Nevyvážený způsob života, v němž je hodnotou množství, chybí rodinná sešlost u stolu, potraviny jsou syntetickými vynálezy a všem připadá normální, když děti pijí brčkem neonovou cukrovou vodu z téměř litrového kelímku. Avšak nejde jen o sacharidy a tuky. Francouzský přístup funguje proto, že o mnoho překračuje tento nejjednodušší pohled.
Vyřešte skutečný problém a váha se upraví sama. (Založil/a: Morsie)

Will Clower Will Clower

Morsie
  15. 4. 2013, 10:42
Konečně jeden rozumný pohled na stravování! Konečně někdo nahlas a bez obalu tvrdí, že všechna ta chemie a umělotiny nám nedělají dobře. Tuhle knížku můžu doporučit všem. Zvláště pak těm, kteří se trochu zajímají o to, čím se živí a ti, co se o to nezajímají, by si tuhle knihu měli přečíst možná ještě víc! Jdu si dát pořádný tučný sýr :)