Panoptikon

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1485-5

Odeon (2013) 978-80-207-1485-5 272

Patnáctiletá Anais – která nemá rodinu, zázemí ani soukromí, zato má na krku asi čtyřicet všemožných obvinění – přijíždí do detenčního centra Panoptikon, kde si okamžitě padne do oka s dalšími mladistvými delikventy. Galerie je to opravdu pestrá: zloděj, žhář, zoofil, prostitutka, sebepoškozovatelka, HIV pozitivní mladík atd. Všichni mají poměrně pohnutou minulost a všechny spojuje závislost na čemkoli, co se dá vsunout, spolknout, vypít či vyhulit.
Děj, který se soustředí na měsíce v ústavu, je prokládán flashbacky z Anaisina dětství a dospívání – putováním po pěstounských rodinách a převýchovných zařízeních, jejími zkušenostmi s drogami, útěky, návraty, podivným vztahem s pedofilním kamarádem Jayem… Dívka trpí představou, že nebyla počata normálně, ale v Petriho misce, a je proto součástí podivného experimentu zkoumajícího výdrž takového „tvora“. Panoptikon má sílu kultovního díla My děti ze stanice ZOO, bezprostřednost Zpackaného života i drsnost Trainspottingu. Přesto je to současné, originální dílo popisující snahu o přežití těch, kteří se nenarodili pod šťastnou hvězdou. (Založil/a: jitmik)

TomToman
  30. 5. 2016, 16:42
Nedočteno, po 50 stranách to vzdávám. Třeba je to pěkná kniha, ale tematicky tuhle oblast nemusím. Samé drogy, sex, vulgarita... Příběh roztříštěný a moderně napsaný. Ale to mě na tom asi štve nejvíc. Umí někdo dnes napsat příběh s velkým P?
Tudíž knihu nehodnotím, kdo ví, třeba na ni někdy ještě dojde:)
MargarethMatthews
  14. 2. 2015, 11:43
Kniha mne oslovila kvůli námětu, po kterém vždy nevědomky sáhnu. Moc se mi líbil styl, i když v začátcích jsem trošku měla rezervy a bylo mi trapné knihu otevřít na veřejných místech, aby si někdo nevšiml "co to vlastně čtu". Na druhou stranu je z ní opravdu cítit realita. Román se mi krásně četl a byla jsem až překvapena, jak bylo snadné se "prokousat" až na samotný konec. Někdo říká, že kniha měla předvídatelný konec... já si dovolím nesouhlasit. Děj ubíhal takovým způsobem, že jsem nebyla schopna v průběhu říct, jak to celé vlastně skončí. Za sebe mohu doporučit všem, co mají rádi tuto problematiku.
teite
  18. 4. 2014, 21:31
Ač je kniha o příšerných věcech, velmi se mi líbila. Je znát, že autorka má životní zkušenosti tohoto typu. Místy se mi ledacos zdá přemrštěné, jindy zase obdivuji, jak Fagan dokáže věrohodně přiblížit, jak člověk prožívá stav drogového "opojení". Konec byl možná předvídatelný, ale ono asi mnoho variant zakončení v takovýchto případech nebývá a jsem upřímně ráda, že autorka zvolila tuto.
Francesco
  19. 12. 2013, 10:59
Klasická "Odeonka". Čtivý, surový, místy až děsivý příběh dopsívající dívky, která to v životě nemá jednoduché. Kniha se mi ale zase až tak nelíbila. Celkem předvídatelný konec. Takových knih s podobnou tématikou jsem četl už spousty ale tato mezi top nepatří.