Cukrový klaun

Cukrový klaun Originální název: Cukrový klaun

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2268-4

Knižní klub (2008) 978-80-242-2268-4 236

Vojenský újezd Boletice, jižní Čechy, polovina devadesátých let. Po rozchodu rodičů zůstává dvacetiletý Aleš s matkou a ve volném čase fotí pozůstatky zaniklých vesnic u bývalých grafitových šachet. Ale nejvíc ho přitahuje kolický zámeček, místo spojené s tajnými dětskými výpravami a otázkami, na které nikdo z těch, co přišli po válce, neumí odpovědět: Co je pravdy na legendách o mužích, kteří si kopali díry v zemi a čekali v nich na konec světa? Proč se na zámku nechal za války zaměstnat nejbohatší kolický sedlák? K čemu sloužily tajemné bedny, které se sem vozily až z Rakouska? A najde se někdo, kdo dokáže zámeček i jeho rozlehlou zahradu ještě zachránit? Když se nečekaně objeví nový majitel, život v okolních vesnicích se změní. Místní dostávají práci, do Kolic přijde prapodivný dopis z Německa a Aleš se po tragické smrti své kamarádky rozhodne postavit zlu, které se rozlézá v opuštěných grafitových šachtách.
Fascinující příběh inspirovaný skutečnou událostí o lidech, kterým vzali domovy, ale nevykořenili jejich lásku k místu, kde se narodili.

Vítězný román 13. ročníku Literární ceny Knižního klubu. (Založil/a: Sarinka)

j.g.konecny
  6. 12. 2014, 21:46
Kniha je čtivá i zajímavá, ale doslova mě otravovalo, že autor stále připodobňuje něčemu děje, věci i místa. Různé formy obratu "bylo to jako když" jsou v knize snad na každé stránce.
Carl
  16. 1. 2016, 18:25
Nikdy jsem nepochopil proč tato kniha získala Literární cenu Knižního klubu 2008. No ale je rozhodně lepší než Hudba pro Anvilany.