Jíst slušně

Jíst slušně

Podtitul: Přemýšlejme o tom, co jíme

Originální název: Anständig essen. Ein Selbstversuch

Dokořán - 2013
ISBN: 978-80-7363-514-5

Dokořán (2013) 978-80-7363-514-5 264

Karen Duveová nám nelítostně a s nadhledem klade otázky na tělo: Kolik si toho člověk může dopřávat na úkor druhých lidí, dokonce i zvířat a rostlin? Čeho jsme ochotni se vzdát, a bez čeho se naopak v životě neobejdeme? Můžeme mít z vlastního omezení prospěch? Autorka nešetří ani sama sebe, rozhodla se totiž všechny dostupné alternativy ve výživě nejen prostudovat, ale i vyzkoušet na vlastní kůži. Stala se pokusným králíkem a celý pokus zdokumentovala. Otestovala biopotraviny, následně se začala řídit filozofií vegetariánů, veganů a frutariánů. A jaký je výsledek? Budete sami překvapeni! (Založil/a: al-ma)

Karen Duve Karen Duve
*16.11.1961

cubajz
  16. 11. 2015, 16:55
Poutavě a zábavně popsaná úskalí různých způsobů stravování a s nimi související styl života. Každý konzument, který bezmyšlenkovitě kupuje naporcovanou a v igelitu balenou růžovou hmotu ze supermarketu, aniž by se dovtípil, co do sebe vlastně cpe by si tuto knihu měl přečíst. Což se bohužel většinou nestane....
cisty
  28. 9. 2013, 10:16
Výborná kniha! Dobře se čte, obsahuje spoustu informací o potravinách, o drastickém způsobu zabíjení zvířat k uspokojení chutí člověka. Autorka však nikomu nic nevnucuje, sám čtenář si utvoří obrázek a možná po jejím přečtení prohlásí: Už nikdy nebudu jíst maso...
Anyzz
  29. 9. 2015, 22:34
Kniha mě nadchla. Líbí se mi, že si autorka všechny formy výživy sama na vlastní kůži vyzkouší a v jednotlivých kapitolách probere, jak se při daném stravování (bio, vegetariánství, veganství a frutariánství) cítí, čím se stravuje a jak to ovlivňuje její život. Zároveň zde uvádí veškeré informace, které zjistila k danému životnímu stylu, aby si i člověk, který se živý masem pochopil, co ovlivnilo vegetariána nejíst maso, nebo vegana nejíst jakékoliv živočišné produkty. Co se mi však nelíbí je, jak autorka uchopila zkoušku jednotlivých druhů stravování. Když chci být vegankou, přece nebudu hledat alternativy sýra, masa, apod., ale pokusím se nalézt jiné suroviny, které bych mohla zařadit pro zpestření jídelníčku (např. cizrna, pohanka, apod.). I přesto hodnotím na 5* a doporučuji přečíst všem.
Maczeta
  22. 7. 2013, 18:40
Kniha je velmi dobře napsaná a doporučuji ji všem, kteří si chtějí rozšířit obzory ať už o jídle samotném, nebo lidech, kteří se rozhodli sami si komplikovat život různými typy vegetariánství. Líbí se mi, že člověk ve středním věku je opravdu schopen změnit svůj pohled na život a dokazuje to, že nikdy není pozdě na změnu.